Koncem léta trávník zase roste, je čas na jeho dosetí i založení

8. 9. 2019

Po delším období letního sucha, zhruba ve druhé polovině srpna nebo nejpozději v září začínají v tuzemských podmínkách opět růst trávníky.

Pěstěné trávníky nyní můžeme začít sekat na krátko: na 2–3 cm. Užitkové trávníky sečeme na větší délku: na 3–4 cm.

Také nastává optimální období pro zakládání nových trávníků výsevem nebo pro dosévání řídkých a poškozených ploch. Mladý trávník sečeme prvně při jeho výšce 6–7 cm.

  • Pokud se v porostu rozmnožily ve větším množství dvouděložné plevele (popenec, rozrazil, rožec, pryskyřník apod.), použijeme podle návodu některý ze selektivních  herbicidů na dvouděložné rostliny v trávníku.

Rovněž je vhodné trávník hnojit a podpořit růst a zacelení prázdných míst. Použijeme hnojivo pro trávníky. Přípravky s úpravou granulí, která zpomaluje uvolňování živin, jsou k porostu šetrnější.

Řezacími hráběmi renovujeme trávník

Mech vyřežeme a trávník dosejeme; foto Shutterstock

Na ulehlých půdách můžeme po vertikutaci přidat na povrch trávníku trochu písku.

  • K šetrné vertikutaci trávníku, který viditelně není v nejlepší kondici, stačí použít vertikutační hrábě. Rozrušíme jen vrchní vrstvu půdy.
  • Při výběru osiva vhodného k dosevu zohledníme, zda máme zajištěno zavlažování. Pokud ne, dáme přednost směsi vhodné pro sušší půdu.
  • Důležité pro nové rostliny jsou i dobré světelné podmínky, s ubývajícím dnem se zhoršují.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Aby vám nic neuteklo...

2v1: tipy na zahradu i do kuchyně

předplatit si časopis darovat předplatné

Kalendárium

18. 2. 2020

Od února přesazujeme pokojové květiny

Od února – krátce před novým růstem – je nejvhodnější období pro přesazování pokojových květin. S prodlužujícím se dnem se začínají připravovat na novou vegetaci. Rostlinu, kterou chceme přesadit, vyklepneme z květináče. Je-li kořenový systém staršího data a příliš hustý, rozrušíme ho, případně část odstraníme.

zobrazit další rady a tipy