Před založením trávníku zvážíme jeho účel i nároky na péči

7. 1. 2020

Trávník považujeme za jeden z nejdůležitějších prvků rodinné zahrady. Před jeho založením si ujasníme, který typ bude vyhovovat našim představám.

Trávník můžeme cíleně založit jako

  • intenzivně udržovaný,
  • rekreační s vyšší mírou zátěže,
  • přírodě blízký květnatý.

Vlastníme-li malou zahradu, budeme muset zvolit jistý kompromis. V případě, že máme pozemek o větší rozloze, můžeme využít výhody různých typů trávníku. Jejich kombinace přinesou zajímavý efekt do zahrady a zároveň svojí volbou můžeme ovlivnit nároky na údržbu travnatých ploch.

Kopretinov louka vedle krátce střiženého trávníku

I rozhraní krátce střiženého trávníku a květinové louky má v prostorné zahradě své místo; foto M. Bruchter

Ačkoli není vypěstování trávníku složité, některé podmínky jsou ke zdárnému vývoji zeleného koberce nutné. Velkou část práce za nás mohou odvést specializované firmy, které nabízejí na trhu kvalitní směsi trávníkových osiv. Jeho výběr podřídíme účelu trávníku.

Pokud si zakládáme novou zahradu nebo rekonstruujeme tu původní, posoudíme i dvě cesty k cíli: Zda založení trávníku svěřit odborné firmě, nebo trávník založíme svépomocí.

Dobře ošetřený trávník dokáže na jaře úplné zázraky.

  • V každém případě platí, že opravdu perfektní trávník vyžaduje pravidelnou celoroční péči. Důvodem špatného stavu porostu na jaře bývá zřejmý: zanedbaná příprava na konci vegetačního období.
  • Má-li být trávník místem k odpočinku i ke hře a rekreaci všech členů rodiny, vybereme odolnou travní směs pro zatěžované trávníky – hřišťovou.
  • Máme-li představu ryze okrasného trávníku, který vyžaduje velkou péči a který je citlivý k nedostatečným podmínkám, pečlivě vybereme i vhodné místo. Zelená plocha by měla být pastvou pro oči a vstupovat bychom na ni měli pouze při údržbě přilehlých ploch. Ani během ledna na trávník nevstupujeme, ať je zmrzlý, nebo rozbředlý.
  • Péči o okraje trávníku značně usnadní olemování úzkými dlaždicemi položenými ve stejné výšce s půdou.

V příliš teplých zimách po podzimním zakládání výsevem nebo pokládkou travních koberců trávník narůstá. Při vhodném počasí bez deště, sněžení a mrazu je možné porost snížit.

Při plánování trávníku pamatujme na to, že se stane jednou z částí zahrady, které patří k finančně nejnáročnějším, a péče o něj spotřebuje dost času.

Přihlášení k odběru komentářů
Upozornit na
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments

Mějte ze zahrady radost

2v1: tipy na zahradu i do kuchyně

časopis Zahrádkář 4/2024 předplatit →darovat předplatné →

Kalendárium

14. 4. 2024

Jak upravit řezem broskvoň po jarní výsadbě

Nově zakoupenou broskvoň vysazujeme co nejdříve. Při výsadbě provedeme srovnávací řez koruny, aby nadzemní část rostliny odpovídala kořenové části.

zobrazit další rady a tipy
0
Oceníme váš názor či připomínku. Komentujte.x