Trávník hnojíme třikrát do roka ve správném poměru živin

14. 5. 2020

Co potřebuje trávník, aby vytvořil hustý, temně zelený, odolný a bezplevelný porost? Výživu s dostatkem dusíku, ale i stopové prvky, hlavně železo.

Aby trávník řádně prospíval, musí mít k dispozici hlavní živiny ve vyváženém poměru. Tedy dusík, fosfor, draslík, hořčík v poměru asi 6:2:3:1. Průměrná roční spotřeba dusíku na m² je přibližně 12 g. Pro silně zatěžované trávníky (sportovní, častěji sečené) se počítá asi s 20 g a více.

Trávník potřebuje ročně na m²:

Tato celková množství živin je praktické dodávat trávníku během vegetace ve třech dávkách, z nichž poslední může být poněkud menší.

N dusík 12–20 g
P fosfor 4–6 g
K draslík 6–10 g
Mg horčík 2–3 g
  1. S prvním pohnojením se vyplácí počkat – u písčitých propustných půd na druhou polovinu května, u půd těžších – jílovitějších – na začátek června.
  2. Druhou dávku hnojiva aplikujeme v polovině srpna.
  3. Naposledy v kalendářním roce přihnojíme trávník koncem října nebo začátkem listopadu. Poslední hnojení má mimořádný význam u trávníků v oblastech chudých na sníh, kdy ovlivňuje zimní zeleň a časné jarní rašení.
Aplikátor hnojiva

Rozmetače usnadňují dávkování hnojiv; foto Shutterstock

Přihlášení k odběru komentářů
Upozornit na
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments

Mějte ze zahrady radost

2v1: tipy na zahradu i do kuchyně

předplatit →darovat předplatné →

Kalendárium

23. 2. 2024

Dusičnany v zelenině, kde je jich nejvíc

Každý kdo pěstuje na své zahrádce zeleninu, usiluje o její co nejlepší kvalitu. O té ale nemůže být řeč, pokud má pěstovaná zelenina vysoký obsah dusičnanů. Dusíkatá hnojiva (dusičnany) jsou hnojivem urychlujícím růst, které rostliny přijímají pro tvor

zobrazit další rady a tipy
0
Oceníme váš názor či připomínku. Komentujte.x