V červenci si i krásné květiny zaslouží chvilku pro beauty

13. 7. 2020

Nakvétá řada záhonových trvalek. Na zahradě si je můžeme umístit podle svých představ a prostoru a užívat si je podle libosti a také podle péče, kterou jim poskytneme. 

Od začátku července bývají v plném květu denivky (Hemerocallis), zhruba od poloviny měsíce nakvétají plamenky (Phlox paniculata), zápleváky (Helenium), zavinutky (Monarda), třapatkovky (Echinacea).

Krásná kombinace letních květin: třapatkovek, plamenek a zápleváků

Odstraníme odkvetlé květy

Rostlinám svědčí odstraňování odkvétajících květů. Neoslabují se pak tolik a často znovu nakvétají.

Obvykle dobře remontují odrůdy šalvěje hajní (Salvia nemorosa), časně kvetoucí zápleváky (Helenium) a rovněž plamenky (Phlox paniculata).

U plamenek je nutné odstranit odkvétající květenství co nejdříve, klidně s několika posledními kvítky, aby rostliny stihly znovu vykvést.

Pomůžeme také cibulovinám

Květy odstraňujeme také odkvétajícím cibulovinám, v tomto období především liliím (Lilium).

Jde o rostliny poměrně náročné na živiny a tvorbou semeníku by se cibule zbytečně vysilovaly. I po odkvětu je dobré lilie přihnojit. Ne ovšem hnojivy s obsahem dusíku. Jde především o to, aby cibule dobře vyzrála, k čemuž napomůže především draslík.

Padlí na plamenkách

Plamenky silně napadené padlím

Pozor na padlí

Některé rostliny mohou trpět houbovými chorobami. Jde především o plamenky (Phlox), zavinutky (Monarda) a hvězdnice (Aster dumosus a Aster novi-belgii). Na listech těchto druhů se často vyskytuje padlí, popř. i listové skvrnitosti.

  • Padlí je nápadně bělavě šedými moučnatými povlaky.

Při větších výsadbách, sbírkách, nebo když se kombinuje větší množství citlivých rostlin, se vyplatí ochrana dostupnými fungicidy.

Zvlášť citlivé bývají zejména fialově kvetoucí odrůdy zavinutek. U těch bývá někdy napadení tak silné, že rostliny mohou zcela ztratit listy. I z toho důvodu bývá lepší sázet zavinutky spíše do středu záhonů, aby listy byly zakryty jinými rostlinami.

Zmíněné rostliny jsou v době květu poměrně náročné na vodu. Svědčí jim stále mírně vlhká půda.

Foto autoři

Přihlášení k odběru komentářů
Upozornit na
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments

Mějte ze zahrady radost

2v1: tipy na zahradu i do kuchyně

časopis Zahrádkář 4/2024 předplatit →darovat předplatné →

Kalendárium

16. 4. 2024

Kdy vysazovat stálezelené listnaté dřeviny? Nejlépe v dubnu

Duben je ideální dobou pro výsadbu stálezelených listnáčů. Ceněny jsou díky své zeleni během zimy. Druhy okrasné i květem nebo plody budou ozdobou zahrady celý rok.

zobrazit další rady a tipy
0
Oceníme váš názor či připomínku. Komentujte.x