Řebčíky, trochu opomíjené, přitom krásné cibuloviny
8. 4. 2020Rostou především v oblasti Středozemí, Turecka, střední až východní Asie a několik druhů rovněž v Severní Americe.
Na stoupající oblibě lilií se podepisuje i fakt, že jejich pěstování je daleko jednodušší než třeba u mečíků.
Lilie jsou okrasou zahrady po celou dobu vegetace a nemusí se každoročně přesazovat. Sázíme je do kvalitní zahradní půdy, pokud možno ne do plného stínu, ale na rozdíl od mečíků nevyžadují celodenní sluneční svit. Klíčové pro úspěšné pěstování je zajištění dobré drenáže. Pokud by lilie měly „stát ve vodě“, brzy se s nimi rozloučíme.
V žádném případě lilie nepatří do mrazových kotlin. Ideální je výsadba na mírném svahu či vyvýšených záhonech. Půdu je třeba kvalitně zpracovat do hloubky. Případnou těžkou půdu vylepšíme pískem, perlitem, listovkou či drcenou borkou.
Lilie můžeme sázet na samostatné záhony nebo do různých skupinových výsadeb a mohutně rostoucí odrůdy se uplatní i jako solitéry. Ideální je, když při přesazování víceletých výsadeb sázíme po odkvětu přímo ze země do země.
Vysazovat nově zakoupené cibule lze ještě během září až začátkem října. Při pozdější výsadbě hrozí, že do zimy dostatečně nezakoření a vymrznou. I z toho důvodu lze doporučit jarní výsadbu. Záhon s liliemi je vhodné na podzim mulčovat.
Doporučit lze i výsadbu do dostatečně velkých květináčů, které pak můžeme libovolně rozmístit na širších chodnících okolo domu či skleníku. Do květináčů mohu doporučit sázet hlavně orienpety a orientální hybridy, pro které je to v drsnějších polohách jediná možnost. Substrát do květináčů lze připravit z kompostové zeminy, rašeliny a písku, doporučuji však použít zakoupený kvalitní zahradnický substrát. Na dno květináče je vhodné dát trochu vyzrálého hnoje a v průběhu vegetace 2–3krát přihnojit.
Hloubka sázení na záhonech je stejná jako u ostatních cibulovin. Nad cibulí má být zhruba trojnásobek průměru cibule.
Samozřejmostí po výsadbě je důkladná zálivka. Další větší přísun vody lilie vyžadují během května a června. Pokud se zalévá i na listy, měly by do večera oschnout, jinak hrozí nebezpečí vzniku botrytidy.
K odstraňování plevelů a event. kypření je třeba přistupovat obezřetně, aby se nepoškodily mělce kořenící nově rašící kořínky a bloudivé lodyhy a samozřejmě také nově narůstající malé cibulky.
K virovým chorobám jsou lilie naštěstí dost odolné, některé odrůdy dokonce tolerantní. Ochrana jako u všech rostlin spočívá v likvidaci mšic, silně napadené rostliny je třeba z porostu odstranit a zlikvidovat. Z houbových chorob je třeba zmínit fuzariózu (hnilobu podpučí). I vůči ní jsou lilie dost odolné, jejímu vzniku předcházíme mořením cibulí.
Naproti tomu botrytida často dělá zvláště po deštích velké problémy a bývá nutná fungicidní ochrana. Prevencí je řidší výsadba, rychlé oschnutí mokrých listů, které zajišťuje dostatečný pohyb vzduchu a výsadba na slunci. Ze škůdců je největším nebezpečím chřestovníček liliový, který při přemnožení dokáže zcela likvidovat listy. Naštěstí se dá lehce likvidovat pravidelným sběrem. Zářivě oranžoví brouci se za slunečného počasí pohybují na horní ploše listů, odkud je pravidelně opatrně sbíráme. Zdůrazňuji opatrně, protože při dotyku okamžitě padají na zem.
Foto autor
Mezi volně rostoucími nebo kulturně pěstovanými rostlinami, najdeme velké množství nebezpečných a problematických druhů. S těmito rostlinami se můžeme setkat ve výsadbách veřejné zeleně, zámeckých a městských parcích, v soukromých zahradách.
Dobrý den,
Chci se zeptat, na své nové přírůstky v zahrádce.
Na konci července, jsem si zakoupila cibulky lilií, přesně podle rady, Paní prodávající, jsem je hned druhý den zasadila. Byla jsem velmi mile překvapená, jak rychle vzrostly, ale teď mi dělají starosti. Je 21.října a lilie mají několik poupat, bojím se je odstřihnout aby vlhké počasí nezaneslo do rostliny hnilobu a nechci je nechat vykvés aby se na zimu cibule nevysilovala, a zimu přežila.
Proto bych potřebovala radu co s nimi. Děkuji
Požádal jsem o odpověď pana Jaroslava Koníčka z firmy Lukon Glads:
Nemějte obavu, lilie jsou mrazuvzdorné a u nás též některé ještě mají na květ. Nechte je, ony ukončí vegetaci samy. J.Koníček
Dobrý d n,dostala jsem lilie jako dárek ,je začátek března a ony již kvetou.mohu je dát teď do záhonu?nebo jak postupovat.?děkuji za radu
Dobrý den, chci se zeptat. Mohu teď v květnu lilii z květináče přesadit do většího a lepšího květináče a nechat ho na dvoře na plném slunci?
Děkuji za odpověď.
Určitě ano, ale dejte pozor na kořeny, abyste je neolámala. Stejně tak musíte opatrně jednat i s nadzemní částí, může být křehká. Vyberte raději světlou nádobu, počítejte že byste měla dát pod cibuli nějakou drenáž.
Dobrý den, mám menší problém v pěstování lilií. Dostala jsem různé barvy a mezi nimi i tmavou (fialová až černou) díky ní už mi jiné barvy než tato neroste. Je možné že tato barva je dominantní a pohltila barvy ostatních? Je to možné? A poradíte co s tím? Pomůže ji překonat jinam a koupit zas jiné barvy? Děkuji moc
Nejspíše mají malý nárok na stanoviště a další barvy se objeví až po přesazení – tedy pokud ostatní nekvetou.
Pokud zůstaly jen jedny, jsou přizpůsobivější, mají větší odolnost chorobám, škůdcům, lépe se množí.
Možnost, že by se od nich ostatní barvy „nakazily“ a měly pak jen jednu barvu není reálná.
Dobrý den,
letos mi z poupat lilií nejprve vyrostly blizny a následně se poupata otevřela, květy jsou deformované. Poradíte, kde je problém? Děkuji
Je to u všech odrůd? Vliv ročníku, viróza??? Foto napoví. (Snímek a otázku vložte pod téma vybrané nebo nově zadané do tematické diskuse.) Nebo ho pošlete přímo na pana Koníčka z Lukon Glads.
Dobrý den mohu lilii pěstovat i doma v květináči?
Děkuji moc za odpověď.
Ano.
Navštivte stránky např. Lukon Glads, Lukon Bulbs nebo některou ze zahrádkářských výstav v Lysé, Olomouci, Ltoměřicích a v sortimentu lilií si vyberte ty vhodné pro hrnkovou kulturu. Na stáncích specializovaných firem pomohou i radou.
Dobrý den, když na místě, kde rostly lilie zasadím trávu, bude jedovatá pro kočky?
Dobrý den, chceme ještě teď v září vysadit lilie na větší plochu. Lze k nim nasázet ještě nějaké rostliny ? Děkuji.
Určitě mezi ně můžete sázet další rostliny. Podle toho, jestli je chcete přesazovat každoročně nebo ob rok či je necháte na stanovišti ještě déle, musíte přizpůsobit výběr rostlin tak, aby u výsadby na delší dobu místa, kde cibule jsou nezarostla. Pokud sázíte do pravidelných řad, hodily by se nejspíše nízké letničky, sázené nebo přímo seté. U hnízdových výsadeb jsou lilie v podstatě doplněk, takže nechat jim určité volné místo, sázet tak, aby se místo výsadby dalo kultivovat, cibule z něho šly vyrýpnout. Také musíte brát v potaz, jak vysoké lilie sázíte. Mají-li být prvkem výrazným, měly by nad ostatní porost „vyčnívat“.
Další hledisko jsou nároky na živiny a vodu. Aby dokázaly zpracovat tu přebytečnou v době, kdy jí lilie nepotřebují a naopak jí liliím nebraly, když je pro ně důležitá.
No a z hlediska estetického by měly kvetoucí rostliny a lilie nejspíše ladit, doplňovat se.
Kombinací různých druhů, skupin lilií se dá protáhnout jejich zdobící efekt na více týdnů.
Dobrý den, letos mi moc nešly lilie bělostné. Cibulky jsem vykopal a přesadím je. Cibulky jsou však malé a bez kořenů. Jak mám postupovat dál, aby nádherně kvetly i příště? Děkuji za rady.
Lilie bělostná letos silně trpěla šedou hnilobou (botrytidou). Před výsadbou jí raději namořte nejen proti fuzáriu, ale i proti botrytidě, na jaře v době květu a pak zrání středně pozdních odrůd jahodníku ještě ošetřete.
Sázejte co nejdříve, ať stihne vytvořit nad zemí růžice listů. Tím a hloubkou výsadby se liší od těch běžnějších, barevných.
Možná najdete i více odlišností. Takže přidávám heslo „lidé, čtěte“.
Zasadila jsem v půlce září lilie a ony rostou. Co mám dělat?
Nechat je být, ať rostou. Přečtěte si v tomto vlákně první dva příspěvky.
Dobrý den, chtěla bych přesadit lilie z jedné zahrady na druhou. Mohu tak udělat teď, na konci září? Na co bych si měla dát pozor, aby se mi ujaly? Děkuji
Přesazujte. Důležité je nepoškodit kořeny a cibule, nebo je co nejméně je poškodit. No a před přesazením jim udělejte díry s drenáží naspodu.
Děkuji za odpověď. Jak by měly vypadat ty díry s drenáží? Moc tomu nerozumím…
Předem děkuji.
Táňa Nová
Stručně: hloubka výsadby je dána cca 3x výškou cibule. Díra hlubší o 5-10 cm, do ní dát hrubý štěrk nebo střepy z květináče. Myslím, že na internetu najdete více, popř. v odborných textech. Dobrá je kniha od Grunert: Cibulové a hlíznaté rostliny, nevím jestli je verze česká, já mám slovenskou. Není dobré sázet do jílovité zeminy, kdy se díra pro cibuli stává něčím jako studnou, ve které po dešti zůstává dlouho voda.
Dobrý den, pane Dvořáku. Moc Vám děkuji. Již jsem to pochopila.
Táňa Nová
Dobrý den,
zakoupila jsem ve čtvrtek na For Arch krásné cibule, které jsou již jako barevně naklíčené 5-10 cm. Jsem absolutní neznalec. Patří tato část
do zemně, nebo ven. Děkuji, Helena
Nejspíše patří Vaše lilie do skupiny, která se sází 3x hlouběji, než je výška cibule – patří pod zem.
Dobrý den,
je možné doma vypěstovat lilie ze semínka a jak na to? Děkuji
Ano jde to. Najděte si na webu Českého zahrádkářského svazu Rukověť z roku 2015 a v ní pod titulkem Podzim článek Lilie zlatohlávek.
Dobrý den,
mám od léta zasazené lilie a bohužel na místě, kde jsou, bude příští rok záhon a musím je tedy přesadit. Kdy je mohu vyndat ze země? Některé ještě kvetou.. Mám je odstřihnout? Jak mám s nimi zacházet, aby kvetly i příští rok? Dám je dědovi na jeho zahradu, tak abych ho správně informovala.
Moc děkuji, jsou nádherné
Ty, které mají suchý stvol přesazujte teď, ostatní až na jaře. Pokud přesazujete lilie pravidelně, každý rok, ob rok – jak je doporučeno prodejcem nebo na balení – podle druhu, typu, odrůdy a dáváte je do slušně vyhnojeného záhonu, kvetou každý rok.
Dobrý den, cibuli lilie zakoupenou až v červenci jsem zasadila do květináče, krásně nasadila květy. Před chladnem jsem ji odnesla domů, nádherně vykvetla. Na zimu ji chci zapustit i s květináčem do skleníku, jak je to se zálivkou? Někde se píše že nezalévat, ale venku se cibulím voda dostává. Děkuji za radu.
I když cibule necháváte přes zimu volně, třeba v rašelině, musí mít určitou vlhkost, aby cibule nevyschly. Takže vyloženě suchý substrát v květináči být nemá. Pokud byste cibuli i s balem vyklepla a vysadila bez květináče (na jaře ji tam můžete vrátit, bude se „mírná vlhkost“ plnit lépe než v tom květináči.
Pekny den v srpnu jsem zasázela mrazuvzdorné cibulky lilií a nyní ještě stále kvetou. Nekteré jsem si nařezala do vázy a zbytek nechala jen tak na záhoně. Nevím jestli je mám seříznout všechny a hlavně v jaké výšce a přihrnout zeminou, nebo je nemam ostrihat vůbec? A mohu se pak na jare podivat zda se mi cibulka nerozdvojila, abych ji mohla rizmnozit? Dekuji za info.
Přečtěte si začátek vlákna a budete v obraze pokud jde o růst lilií v této době. Jestli jste sázela tak jak se má, není proč je přihrnovat, píšete, že jsou mrazuvzdorné. Obraťte se třeba na pana Koníčka, jestli Vám něco upřesní.
Osobně si myslím, že tahat ze země cibule na jaře, kdy se chystají růst a kvést, jen proto, jestli se cibulka nerozdvojila (od srpna?) není vhodné. Počkal bych na dobu po odkvětu. Jestli se rozdvojila, vyrostou dvě vedle sebe a až zatáhnou, stvol bude zasychat, přijde Váš čas.
Dobrý den, chci zasadit lilie do truhlíků s chtěla bych vědět, zda je možné k nim přisadit bylinky ??
V podstatě ne. Když budou lilie dál od sebe, bude mezi nimi místo. Ale bylo by například lepší „paralelně“ pěstovat v jednom truhlíku lilie, v druhém bylinky, a když lilie odkvetou, nahradit je v daném místě bylinkami. Ony lilie mají dost výrazné olistění odspodu a tak by si v běžném truhlíku 10-15 cm širokém s jiným podrostem dost překážely.
Po odkvetení bychom je měli spíše vést k tomu, aby zatáhly a daly se přesadit, než aby měly trvale přísun vody a živin, což bychom měli zajistit bylinkám.
Dobrý den,
Ráda bych se zeptala, jestli je možné lilie vysadit na vyvýšený záhon opatřený kapénkovou závlahou?
Děkuji za odpověď
Srdečně zdravíme ze Znojemska
Vyvýšený záhon je docela přátelské prostředí. Lilie jsou citlivé na podmáčení, trvalé mokro. Vyvýšené záhony tomu nepřejí. A kapková závlaha nedosáhne nikam daleko od hadiček. Navíc se dá v době, kdy je voda z nebe vypnout. Takže klidně sázejte, ale ne přímo pod „kapátka“.
Dobrý den,letos v dubnu jsem vysadila lilie,které zčásti vyrašily asi do výšky 15 až 20 cm,bohužel pro velký výskyt slimáků se mi nepodařilo je uhlídat.Porušily těsně nad zemí jejich stonky a rostlinky uhynuly,aniž měly možnost vykvéstMám ponechat hlízy v zemi nebo je nějak ošetřit?
Cibule nechte v zemi. Pokud je nic dalšího nepoškodí narostou nové lilie za rok. Není to doufám následek toho, co psali nejednom webu na Seznamu, kdy doporučovali tam, kde nechcete mít slimáky vysadit lilie.
Ne,ne,jen jsem si chtěla doplnit nové druhy.Děkuji za radu a přeji hezký den
Dobrý den dostala jsem dneska v květináči Lilii orientální. Chci se zeptat jestli mohu přesadit a jaký substrát zvolit. Předem děkuji.
Budete jí přesazovat ven? Nebo do jiného květináče? Pokud do květináče, pak standardní, pokud do země, řiďte se zhruba tím, co je výše (Taťjana Nová).
Dobrý den, lilie bílé mi vždy krásně vyrostou a bohatě nasadí na květ a poté ještě před květem listy zežloutnou a seschnou. Jak to mohu napravit? Děkuji za radu.
Nejspíše je napadá některá z houbových chorob týkajících se lilií. Jeden z důvodů může být nevhodné stanoviště, třeba ještě s nedostatečnou drenáží pod cibulemi. Ošetření Teldorem (=Magnicur Quick), jinými přípravky, které se používají proti šedé hnilobě, by mohlo pomoct.
Ale poté změna stanoviště, péče o výsadbové jamky, zejména ve vlhčích oblastech s těžšími, vododržnými půdami.
Dobrý den dneska jsem si koupila 2 sazeničky liie můžu je vysadit v tuhle dobu ven?
V tuto dobu koupené cibule lilií se sázejí ven a to do volné půdy, nebo i do nádob, pokud jde o odrůdy vhodné. Jestli jsou narašené a nejsou otužené, raději je po výsadbě chraňte od jihu, západu před sluncem, aby je nespálilo. Po zhruba týdnu krytí (třeba bílá netkanka) odstraňte, sluníčko na ně pusťte.
Dobrý den. Mám bílé lilie, krásně kvetly. Jsou vysoké skoro metr. Mám je teď po odkvětu (stonky zasychají) ustřihnout a jak vysoko od země?
Moc děkuji za radu.
Dana Čejková
CHci pěstovat lilije k řezu a v květináči.Kolik potřebuje cibulka zeminy?čim hnojit?Jak postupovat po odříznuti květu ,abych cibulky zachoval do dalšího roku.Děkuji za odpověd.Hronovský
Mohu sázet víc lilií poblíž sobě?
Je těžké odpovědět na Vaši otázku, když nenapíšete o jaké lilie jde. Vzhledem k tomu, že se pěstují odrůdy vysoké možná 30 cm, jen s několika květy, které se občas hodí i do nádob – tzv. květináčové, na druhou stranu se pěstují druhy a odrůdy vysoké přes dva metry, s desítkami květů na delších postranních „větvích“. Jen kopíruji část textu, kterou jsem našel, když jsem výše zadal výsadba lilií: Pokud lilie sázíme na samostatné záhony, stačí vyhloubit dostatečně hlubokou rýhu napříč záhonem a uložit cibule. Dno jamky zkypříme pro zlepšení drenáže. Vzdálenost mezi cibulemi by měla odpovídat vzrůstu. Vysokým a úzkým odpovídá 15–20 cm, větší potřebují vzdálenost 30–45 cm, aby měly dostatek prostoru k rozvoji květů.
Zdravím, zasadil jsem lilie v březnu do nádoby, začátkem dubna začali vykukovat, mám strach že zmrznou
Prosím o radu
Díky a hezký den
Jde nádoba přemístit? Jde zakrýt? Třeba i nějakou dekou? Jen na noc… Jinak, už je také mám některé venku a neřeším to. Krom těch na jaře rašících také pěstuji Lilium candidum, ta má růžici listů i přes zimu.
Obry den. V rinu zasazené cibule lilií mi Teraz vyřašili. Co s tím? Nejedná sa o ľalie belostne, ktoré na jeseň vyhodia ružičku listov. Ďakujem za radu.
Nechte to na přírodě, podívejte se na komentáře na začátku vlákna. Nejsem ve Vaší situaci, ale protože jsem občas náchylný i k různým pokusům, tak bych jich pár vytáhl a vysadil do hlubokého květináče. Třeba vykvetou doma, v zimě (nedávejte je do teplých prostor nad 15 °C) a na jaře je vrátíte ven.
Dobrý den prosím potřebuji radu dá se ještě lilie zachránit,nechtěně se mi stonek zlomil.Moc prosím o radu dostala jsem ji od dcery k narozeninám.
Cibuli to neublíží, stačí pár listů na kousku „stonku“. I kdyby nad ní nebylo nic, bude na tom podobně jako když jí řežete do vázy ze záhonu. No a pokud jsou poupata alespoň trochu vyvinutá, měla by za pomoci nějaké soli pro udržení čerstvých květin dospět až do květu.