Domácí bylinkový nápoj: letní osvěžení z přírody kolem nás

17. 7. 2023

V létě není nic snazšího, než si udělat voňavý a osvěžující nápoj z nasušených nebo nasbíraných květů, drobného ovoce či voňavých bylinek.

V teplém létě připravujeme mnohé bylinkové nápoje těsně před pitím. Jednoduše obejdeme zahradu nebo louku. Přímo do studené vody vložíme snítky nejčastěji máty nebo meduňky, ale nezklame nás ani mateřídouška či tymián. Přidáme trochu citronu nebo jemného octa či měsíčky dalších citrusů nejen pro aroma, ale také pro snadnější vylouhování.

Ovoce v domácí limonádě

Letní nápoj z borůvek a malin

Nicméně vydatnější chuť získáme z předem uvařeného silného nálevu, který po vylouhování naředíme vodou a dochutíme na chladný nebo ledový nápoj. Získáme tak silnější aroma z řady rostlin, včetně oblíbené máty, které se ve studené vodě neprojeví.

Opatrně s hořkými bylinami, jako jsou šalvěj a pelyněk. Také květy měsíčku dáme raději až do vychlazeného nápoje na ozdobu a s mírou užíváme chuťově výraznou levanduli nebo rozmarýnu. Do hotového nápoje servírovaného ve skle vložíme pro ozdobu barevné květy a svěží lístky, kterými podpoříme chuťový požitek také vizuelně.

Chladný letní nápoj

Do 1 l studené vody přidáme:

 • čerstvé květy brutnáku
 • snítku máty
 • několik lístků bazalky, které mají mnoho chutí, a tak se bude lišit i chuť nápoje

Vše necháme chvíli odstát, aby měly chutě čas se ve vodě rozvinout.

Borůvkový nápoj

Hrst listů jahodníku zalijeme 0,25 l vřelé vody. Po 10 minutách louhování scedíme, osladíme 1 lžící medu a doplníme 0,5 l borůvkové šťávy. Necháme vychladit a podáváme s ledem.

Lehký digestiv

 • hrst čerstvé třezalky
 • 4 lístky šalvěje
 • 3 lístky pelyňku černobýlu
 • špetku rozmarýny nebo levandule, svatoliny či smilu

Vše zalijeme 0,5 l vařící vody. Po 10 minutách louhování scedíme a přidáme 0,3 l svěží vody s citronem anebo vychlazený neředěný čaj. Podáváme s ledovými kostkami s citronem. Můžeme přikápnout také čistý destilát.

Svěží ovocný čaj

Do chladné  vody dáme:

 • hrst listů maliníku
 • hrst jahodníku
 • hrst ostružiníku
 • nebo libovolnou směs z těchto bylin
Jahodník z lesa

Na dobrý čaj se hodí mladé listy jahodníku obecného

Přidáme borůvky nebo jiné dostupné ovoce, kousek hřebíčku a skořice podle chuti a necháme lehce převřít. Po 10 minutách louhování scedíme a podáváme chladné s lístkem máty nebo meduňky.

Další možností je libovolný ovocný kompot doplnit chladných čajem z lístků bylin a přidat ledové kostky.

Voňavé pití

 • 3 snítky meduňky
 • hrstička květu levandule
 • hrstička květu sedmikrásky

Pokud máme, přidáme špetku mařinky vonné a zalijeme 0,3 l vřelé vody. Necháme 5–10 minut louhovat. Doplníme chladnou, jemně perlivou vodou s citronem na 1 litr.

Bylinky a nápoj

Levandule, meduňka, máta patří mezi příjemně aromatické byliny

Letní nápoj

 • 2 hrsti drobného ovoce jako jsou jahody, maliny, rybíz
 • hrst třešní
 • 2 snítky máty cca 15 cm
 • malá hrst lipového nebo bezového květu
 • špetku citronové trávy nebo citronové verbeny či oregana

Vše zalijeme 0,5 l vřelé vody, necháme vylouhovat a podle chuti doplníme studenou vodou. Do nápoje můžeme vhodit další ovoce nebo využít plody z čaje.

Zajímavým doplňkem bylinkových nálevů jsou kromě borůvek také brusinková nebo morušová šťáva.

Je dobré se porozhlédnou po okolí, co kde roste. Současně si můžeme usušit výlisky z přípravy ovocných marmelád a příjemně aromatické listy černého rybízu. Později už nebývají kvalitní.

Léto přeje fermentaci listů

Při fermentaci dostanou čaje tmavší barvu a intenzivní chuť. Jak na to? Čerstvě nasbírané listy lehce naklepeme paličkou na maso, rozložíme na vlhkou utěrku do výšky cca 2 cm a těsně zavineme. Přikryjeme případně igelitem a necháme zatížené 2 dny. Pak rozbalíme, rozprostřeme na síto do tenké vrstvy a rychle dosušíme.

Ledové, květinové kostky

Do zásobníků na led dáme různé lístky a květy, které rostou okolo nás. Zalijeme vodou a zamrazíme. Jen si dáme pozor, abychom množství bylin v nápojích nepřekombinovali. Počítejme také s tím, že z čerstvých bylin má čaj světle zelenou barvu a nepatrnou příchuť po chlorofylu.

Listy a ovoce v ledu

Ovocné kostky vypadají v nápoji velmi efektně a současně dodají svěží chuť

Vyvážený čaj by měl obsahovat květovou nebo ovocnou složku doplněnou listy, které propojí čaj v celek. Aromatické látky volíme tak, aby se doplňovaly a nepřebíjely. Kromě klasické lípy, bezu, mateřídoušky využíváme květy tymiánu, levandule, chrpy, plátky planých i zahradních růží, sléz a topolovku, která dodá krásnou barvu, plátky slunečnice, světlice, měsíčku, diviznu, květ hluchavky, brutnák. Možností je mnoho.

Foto Shutterstock

Přihlášení k odběru komentářů
Upozornit na
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments

Mějte ze zahrady radost

2v1: tipy na zahradu i do kuchyně

předplatit →darovat předplatné →

Kalendárium

20. 6. 2024

Živé ploty řežeme, až když ptáci opustí svá hnízda

Aby živý plot dobře vypadal, potřebuje řez během vegetace ve dvou termínech: Koncem června, když už z něj vylétli hnízdící ptáci, a podruhé v srpnu.

zobrazit další rady a tipy
0
Oceníme váš názor či připomínku. Komentujte.x