Květ, list i kořen pampelišky mají léčebnou sílu

10. 4. 2023

Milovníci okrasného trávníku považují pampelišky za obtížný plevel. Přitom jde o přírodní poklad, který máme na dosah ruky.

Na zahradách rádi pěstujeme různé cizokrajné léčivé rostliny a ty, které rostou přirozeně na loukách a okrajích cest, tak trochu přehlížíme.

pampeliška je pro naše tělo blahodárná

Květ, list i kořen pampelišky jsou jedlé plné tělu sprospěšných látek

Pampeliška lékařská (Taraxacum officinale) je jednou z nejvšestrannějších bylinek, která na českém území roste, byť mnozí ji vnímají jako nepříjemný plevel.

Ovšem svými léčebnými účinky na naše zdraví patří mezi velmi ceněné byliny. Podle období můžeme sbírat prakticky celou rostlinu. Každá část pampelišky totiž obsahuje nejúčinnější látky nebo je nejchutnější pouze v určité vegetační době.

  • Kořen

Sbíráme ještě před rozkvětem rostliny nebo naopak pozdě na podzim. Použijeme ho do směsi čistícího bylinkového čaje nebo si z něj připravíme kávu.

Pampeliška pro pěstování

Kulturní odrůdy pampelišky mají méně hořký kořen

 

Listy

Jsou nejchutnější ve chvíli, kdy se čerstvě rozvinou. Starší listy mají totiž nepříjemně nahořklou chuť, díky čemuž je pampeliška někdy srovnávána s rukolou. Jsou ideální k přípravě zeleninových salátů.

Pampeliškové listy v salátu

Mladé listy pampelišky jsou ideální do jarních salátů

Listy můžeme také bělit a to tak, že listovou růžici přiklopíme neprůsvitnou nádobou. Bělením listy získají příjemně svěží chuť, která je srovnatelná s chutí čekankových puků. Tento proces ovšem nesmí probíhat déle než tři dny, listy totiž rychle zahnívají.

  • Květy

Z nich si připravíme sorbet, květový sirup nebo si jimi ozdobíme dezert.

Květy pampelišky mají opravdu široké využití. Cenné jsou nejen pro obsah léčivých látek, které obsahují, ale také pro příjemnou květinovou vůni, kterou přenáší hlavně do sirupu. Květy sbíráme prakticky během celé sezony, vždy musí být ale plně rozkvetlé.

Jsou jedlé i zasyrova, proto jimi můžete dozdobit dezerty, které nám tak doslova rozkvetou pod rukama nebo si z nich vyrobit pampeliškový sirup či sorbet.

Pampeliška

Inulin obsahuje i pampeliška

Co všechno pomáhají pampelišky léčit

Rostlina především čistí organismus, proto se hlavně kořeny přidávají k ostatním bylinám do čajových směsí. Tento bylinný čaj se mnohdy užívá při redukci hmotnosti, protože odvodňuje a odstraňuje z organismu škodlivé látky. Podporuje trávení, snižuje hladinu krevního cukru, dále podporuje činnost jater a slinivky.

Jedná se o přírodní antibiotikum, které se uplatňuje také při léčbě poruch ledvin a močových cest.

Pampelišku je možné konzumovat i užívat ve formě nálevu dlouhou dobu, protože u ní nebyly prokázány žádné vedlejší účinky. Těhotné ženy by ji ovšem měly užít pouze v malých dávkách nebo ji raději úplně vynechat. Hořčiny totiž snadno přecházejí do mateřského mléka, takže by ho kojenci mohli odmítat.

Jaké látky obsahují jednotlivé části rostliny

  • listy: kyselina křemičitá, vitamin A, B, C a D
  • květ: flavonoidy, silice, karotenoidy
  • kořen: velké množství inulinu, hořčiny, bílkoviny, sacharidy, draslík, železo,  třísloviny, betakaroten, křemík, silice

Pampelišky chutnají i léčí

Sorbet z květů pampelišky

  • 250 g plně rozkvetlých pampeliškových květů
  • 1 l vody
  • 100 ml pomerančové šťávy
  • 50 ml citronové šťávy
  • 50 ml limetkové šťávy
  • 60 g cukru
  • lze přidat i několik listů bazalky

Nasbíráme si úbory pampelišek, ze kterých odstraníme případný hmyz. Na výrobu sorbetu budeme potřebovat pouze samotné květy bez zákrovu. Předem je ale vodou neomýváme, proto je třeba sbírat je na čistém místě.

Květy povaříme ve vodě asi jednu hodinu a poté necháme směs louhovat 24 hodin v chladu. Šťávu scedíme přes plátýnko, zahřejeme a rozpustíme v ní cukr. Nakonec přidáme šťávu z citrusových plodů a dáme zamrazit.

K tomuto účelu se budou hodit například tvořítka na led. Kousky ledu před podáváním rozdrtíme tyčovým mixérem. Sorbet servírovaný ve sklenkách ozdobíme jedlými květy, jako jsou sedmikrásky nebo petrklíče.

Pampeliškový sirup

Tento recept se mnohdy dědí z generace na generaci, proto možná i vaše rodina nějaký svůj má. Pampeliškový sirup patří mezi tradiční pochoutky, které si můžeme z květů připravit. Obsahuje celou řadu léčivých látek a navíc je oblíbený i díky příjemné květové chuti.

Sirup z pampelišky

Zavařený pampeliškový sirup

  • 2 litry pampeliškových květů bez zákrovu
  • 1,5 l horké vody
  • 1,5 kg cukru krystal
  • 5 středních citronů

Květy propláchneme studenou vodou, abychom se zbavili případného hmyzu. Následně přecezené květy zalijeme vroucí vodou, přiklopíme pokličkou a necháme v chladu 24 hodin odstát. Druhý den vodu přecedíme přes plátýnko, dáme do čistého hrnce a přidáme cukr. Přidáme šťávu z citronů a za stálého míchání vaříme asi 45 minut. Pokud chceme dosáhnout větší hustoty, povaříme dalších 10 minut. Poté sirup nalijeme do skleniček a zavaříme.

Jarní očistný čaj z kořene pampelišky

Očistu těla si každý z nás zaslouží hned několikrát do roka, tak proč se do ní nepustit hned, jakmile si uděláme zásobu sušeného kořene pampelišky. Tento zdravý nálev si můžeme připravit i z čerstvých bylin, záleží na našich preferencích.

Listy bylinek sbíráme nejlépe na jaře, kdy jsou ještě mladé. Kořen pampelišky vyrýváme z půdy optimálně na jaře nebo pozdě na podzim. Právě v těchto ročních obdobích obsahuje nejvíce léčivých látek. Kořen umyjeme ve studené vodě, a co nejrychleji ho usušíme třeba v sušičce na ovoce.

Čistící čaj z kořene pampelišky

Čaj z kořene pampelišky a dalších jarních bylinek čistí a povzbuzuje organismus

Směs je silně močopudná, proto ji neužíváme před spaním. Dochutit můžeme medem nebo citronem po mírném vychladnutí, abychom se nepřipravili o cenné látky, které by vysoká teplota zničila.

Na přípravu čaje o objemu 1l budeme potřebovat tři vrchovaté polévkové lžíce sušených bylinek:

  • 1 polévková lžíce nahrubo nakrájeného kořene pampelišky
  • 1 polévková lžíce listů jitrocele kopinatého
  • 1 polévková lžíce květů sedmikrásky chudobky
  • 2 polévkové lžíce listů jahodníku obecného

Foto autorka a  Shutterstock

Přihlášení k odběru komentářů
Upozornit na
1 Komentář
Nejstarší
Nejnovější Nejlépe hodnocené
Inline Feedbacks
View all comments

Přirozeně je vhodné jíst to, co roční období produkuje. A že toho je! Na jaře jsou fajn kopřivy, silný vývar po celý měsíc, každý den sníst a pořádně rozžvýkat pampeliškový kořen, to je prima pro játra a pro krev, smrkové výhony jak bys met, a tak to jde až do prvních bobulovin, zeleniny, ovoce, a na podzim zase zabíjačky, slivovice, radost z bytí.

Mějte ze zahrady radost

2v1: tipy na zahradu i do kuchyně

časopis Zahrádkář 4/2024 předplatit →darovat předplatné →

Kalendárium

19. 4. 2024

Aby jiřinky, mečíky, sasanky a další naplno rozkvetly do krásy

Koncem měsíce vysazujeme v teplejších oblastech a podle vývoje počasí hlíznaté květiny, z nichž zejména jiřinky (Dahlia) krášlí zahradu po celé léto až do prvních podzimních mrazíků. Pokud chceme kvetení jiřin uspíšit, můžeme je přirychlit v teplejších podmínkách v květináčích.

zobrazit další rady a tipy
1
0
Oceníme váš názor či připomínku. Komentujte.x