Zahrádkář 1/2019: zakládání zahrady, hlohyně, osiva, čaje…

26. 12. 2018

Ale i sněženky, přírodní zahrady, soukromé arboretum, debata o jabloních odrůdy Rubín, navršené záhony a další témata přináší lednový Zahrádkář.

Jdeme sázet

Budováním, výsadbou a údržbou zahrady mnozí majitelé naplňují svou představu o propojení stálého či rekreačního bydlení s přírodou. Kdy začít s výběrem a pořizováním rostlin, jak postupovat, jak rychlou realizaci volit?

Ve vzrostlé zahradě vládne klid

Chvíli potrvá, než si zahradu začneme užívat

K výsadbě je nejlepší přistoupit ve chvíli, kdy jsme dobudovali stavby, ať už obytné nebo zahradní, a kdy je terén připraven a vyčištěn. Stejně důležitý je i dobrý plán, který respektuje jak naše finanční možnosti, tak i síly a čas, které budeme schopni zahradě věnovat.

Nic nezkazíme, když se rozhodneme pro postupnou výsadbu. Například v prvním roce stromy a trávník. Až v následujících letech mohou přijít na řadu keře, živé ploty, trvalky…

I při nákupu rostlin se etapové plánování a postup hodí. Pobíhání po zahradnictví nebo okrasné školce a objevování neznámého má sice také kouzlo, ale vědět, co potřebuji zrovna koupit a kolik toho chci domů přivézt, to je lepší strategie.

Realizaci zahrady lze provést svépomocí nebo ji zadat zahradnické firmě, oba postupy mají své výhody. Kdo se do výsadby zahrady pustí sám, ke svému dílu pocítí intenzivnější vztah. Sebemenší pokroky přinášejí radost, první květy nadšení.

  • Přečtěte si v lednovém Zahrádkáři roku 2019 tipy a doporučení pro výsadbu a zakládání zahrady.

Hlohyně šarlatová

Oblíbený a nenáročný keř má široké použití. 
Pokud ho necháme volně růst, upoutá i svojí výškou, která je běžně okolo 2–3 m. V blízkosti zdi nebo u jiné opory může dorůst i výš. Při výsadbě bereme zřetel také na výrazné trny zvané kolce – přeměněné konce větviček – a keře nesázíme tam, kde si hrají děti nebo kde by se mohla poranit domácí zvířata.

Zdobné plody hlohyně

Hlohyně šarlatová Compacta

Na jaře keř upoutá bílými květy. To nejlepší však přijde na podzim: Na temně zeleném listoví září barevné plody červené, oranžové či žluté. Barvu plodů si můžeme vybrat podle kultivaru. Například oranžový Orange Glow, žlutý Soleil d ́Or nebo červený Red Column.

  • Přesvědčte se v Zahrádkáři 1/2019, jak dokážou hlohyně na podzim zářit barvami.

V záplavě květů pyrostegie

Pyrostegie vznešená (Pyrostegia venusta) je v tropech a teplejších subtropech všech kontinentů světa jednou z nejčastěji vysazovaných okrasných rostlin.

Květy exotické pyrostegie

Překrásné květy pyrostegie

„Druh je opravdovým skvostem mezi pnoucími přenosnými rostlinami a v po­slední době se objevuje v nabídkách zahradnických firem poměrně často,“ píše autor článku Libor Kunte. Zakoupit a vyzkoušet pyrostegie doporučuje každému, kdo si našel zálibu v pěsto­vání exotických rostlin. Autor se osobně setkal s domorodci z bolivijské nížinné oblasti, kde se pyrostegie vyskytuje jako původní druh. Tamní obyvatelé využívají listy jako přípravek proti střevním infekcím 
a průjmovým onemocněním. Pyrostegie je tedy nejen vznešená, ale 
i užitečná.

  • Přečtěte si v lednovém vydání Zahrádkáře, co je potřeba zohlednit, aby rostlina v tuzemských podmínkách kvetla.

Jetele do nádob i zahrad

Jetelíček, jetýlek, jetelovec, divočák, jetel ovčí, plaňák. Tak a určitě i dalšími názvy lidé nazývali běžnou bylinku, součást většiny trávníků

V posledních letech se ozdobný jetel využívá do sesazovaných venkovních žardinier, případně jako náhrada trávníku. Lze ho pěstovat také v závěsných nádobách. V nich vyžaduje světlé stanoviště, rovnoměrnou zálivku a časté přihnojování.

Jetel

Jetel v proměnlivé barevnosti

  • Prohlédněte si v Zahrádkáři 1/2019, jak dekorativní mohou různé kultivary jetele být. Nejspíš hned odhadnete, kam by se na vaší zahrádce jetelíček hodil. Nebo už jej také pěstujete?
Ředkev Japana F1

Pěstitel Petr Fanta se šedesáticentimetrovou ředkví Japana F1, jejíž semínko dostal jako předplatitel časopisu Zahrádkář

Vyrostla ředkev převeliká

Z pošty čtenářů časopisu Zahrádkář: Posílám fotografii svého tatínka Petra Fanty s ředkví Japana F1, kterou vypěstoval na svojí zahrádce v Brodku u Prostějova. Ředkev je dlouhá 60 cm a vyrostla z osiva, které jste vkládali předplatitelům.
Pavel Fanta

  • V Zahrádkáři 1/2019 najdete množství aktuální inspirace a užitečných informací pro výběr osiva, výsevy a předpěstování paprik, cibule, rajčat, fazolí, hrášku, okurek, tykví a mnohé další zeleniny.

Lahodné zimní nápoje pro zahnání nachlazení

Kdo rád nejrůznější čaje včetně ovocných, bylinkových či s trochou alkoholu, ví, že zima bývá pbdobím, kdy chutnají nejvíc. Tak třeba:

Zimní čaj z křížal

Hrst sušených jablek, 300 ml vody, na špičku lžičky skořice,
1 hřebíček, 1 lžíce medu, 1 lžíce rumu, plátek citronu Jablečné křížaly zalijeme vodou, přidáme koření a přivedeme k varu. Přibližně 2 minuty povaříme a necháme 10 minut stát. Scedíme, dochutíme medem, citronem a rumem

Čaj z jablečných slupek

Používáme jen chemicky neošetřená jablka, nejlépe z vlastní zahrady. Jablečné slupky obsahují vápník, draslík, hořčík, vitamin C a pektiny. Je tedy škoda je vyhazovat. Čerstvé slupky nakrájíme na menší kousky a usušíme v sušičce na ovoce. Kdo si chce dát práci, nakrájí slupky na malé proužky a po usušení má sypaný čaj.

Křížaly na čaj

Z výluhu jablečných plátků si připravíme dobrý ovocný čaj; můžeme je kombinovat také s bylinkami

Na šálek čaje dáme 2 lžičky sušených slupek, zalijeme vroucí vodou, dochutíme špetkou skořice a 10 minut louhujeme.
 Slupky přidáváme i do šípkového čaje, k bezinkovým květům nebo do černého čaje, doporučuje jeden z řady receptů, který přináší první Zahrádkář ročníku 2019 ve své pravidelné příloze.

  • Než se začtete do lednového Zahrádkáře, uvařte si čaj, třeba právě jablečný. Stylový bude čaj z jablek odrůdy Rubín. V časopise totiž najdete zkušenosti odborníků s pěstováním těchto jabloní.

Obsah časopisu Zahrádkář 1/2019

Předplatit časopis Zahrádkář

Přihlášení k odběru komentářů
Upozornit na
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments

Mějte ze zahrady radost

2v1: tipy na zahradu i do kuchyně

časopis Zahrádkář 4/2024 předplatit →darovat předplatné →

Kalendárium

26. 4. 2024

Jaro vytoužené, ale i obávané kvůli alergii na pyl

Zejména jarní období, na které se všichni tolik těšíme, může být pro alergiky obdobím opačně vnímaným. Senná rýma se vyskytuje u citlivých osob od předjaří do časného podzimu. Příčinou je pyl poletující v ovzduší  těchto dřevin (pravidelné pylové …

zobrazit další rady a tipy
0
Oceníme váš názor či připomínku. Komentujte.x