Dubnové výsevy salátové zeleniny a péče o záhony
7. 4. 2020Za normálního průběhu jara se můžeme radovat ze vzcházejících březnových výsevů. Na zahradě ve vyšší poloze však první výsevy a výsadby teprve dokončujeme.
Připomeňme druhy zeleniny, které lze předpěstovat v předjaří a během jara. které teploty jsou pro jednotlivé druhy nejvhodnější a kdy nastává čas pro výsadbu sazenic na venkovní záhony.
Jedním z nejranějších druhů zeleniny, u kterého předpěstováváme sadbu, je salát. V závislosti na plánovaném termínu výsadby sejeme salát ve vytápěných prostorách od února až do dubna.
Do stadia obvyklého pro výsadbu (4–6 pravých listů) dopěstujeme sadbu salátu z nejranějších výsevů asi za 2 měsíce, z pozdnějších výsevů již za 3–4 týdny.
Z méně známých druhů listové zeleniny stojí za naši pozornost kozlíček polníček, neboť je zeleninou nenáročnou na teplotu a dá se pěstovat brzy na jaře jak z přímých výsevů, tak z předpěstované sadby. Tu dopěstujeme např. jako mini sadbu nebo balíčkovou sadbu, přičemž do každé buňky sadbovače nebo balíčku vyséváme 5–6 semen najednou.
Přestože se celer bulvový vysazuje na venkovní stanoviště až v polovině května, začínáme s pěstováním sadby výsevem osiva již ve druhé polovině února až začátkem března ve vytápěných prostorách. Relativně dlouhou dobu vzcházení osiva celeru (2 až 3 týdny) lze zkrátit jeho namočením do vody teplé 30 °C po dobu 24 hodin, nebo do vody s teplotou 50 °C po dobu 30 min.
Již v první polovině února vyséváme kedlubny pro nejranější výsadby ve druhé polovině března až začátkem dubna na venkovní stanoviště.
Rajčata vyséváme ve vytápěných prostorách v polovině března.
Jakmile se začnou tvořit první pravé listy, rostliny pikýrujeme do hrnků nebo sadbovačů. Sadbu rajčat můžeme dopěstovat i jako prostokořennou (například z výsevů do pařeniště). Na venkovní plochy se sadba vysazuje v polovině května, jakmile pomine nebezpečí pozdních jarních mrazíků.
Během února vyséváme papriku. Sadbu pěstujeme v dobrých světelných podmínkách jako sadbu hrnkovou, nebo i v sadbovačích. Na venkovní plochy se otužená sadba vysazuje ve druhé polovině května.
Lilek vejcoplodý vyséváme od konce ledna a během února. Výsadba probíhá obdobně jako u papriky ve druhé polovině května.
Okurky (především salátovky) pro výsadbu na venkovní stanoviště předpěstujeme z výsevů ve druhé polovině dubna až v první dekádě května. Okurka má relativně rychlý vývoj a do stadia vhodného pro výsadbu ji dopěstujeme asi za 2 týdny. Při výsadbě by rostliny měly být ve fázi děložních lístků, maximálně 1 až 2 pravých listů.
Tykve lze s úspěchem pěstovat z přímých výsevů, je ale možné předpěstovat jejich sadbu (nejlépe hrnkovou). Vysévá se v poslední dekádě dubna až začátkem května a dopěstování sadby trvá asi tři týdny.
Také cibuli kuchyňskou můžeme předpěstovat, např. v sadbovačích. Do každé buňky vyséváme 5–6 semen. Pěstování cibule kuchyňské z předpěstované sadby není sice obvyklé, vzhledem ke kratšímu vegetačnímu období na venkovním stanovišti, ale urychlí sklizeň v chladnějších oblastech a zkrátí období, během kterého je nutné odplevelování.
Foto autor
Zdroj Zahrádkář 4/2013
První polovina září je příznivým termínem pro výsevy bílé jarní cibulky, rukoly a dalších salátů pro postupné sklízení mladých lístků.