K padesátinám časopisu Zahrádkář: tradice a první titul

10. 9. 2018

Mezi zájmovými časopisy se měsíčník Zahrádkář může pyšnit tradicí ještě delší, než je ta padesátiletá. Lidé i dnes pociťují vášeň pro to, co kdysi bylo venkovskou přirozeností.

První český zahrádkářský měsíčník, Listy zahradnické, vycházel od roku 1877. Věnoval se zájemcům o štěpování, zelinářství, vinařství a zahradnictví vůbec. Od roku 1910 vycházely Ovocnické rozhledy a od roku 1912 Naše zahrádka, oba pod vedením šéfredaktora Ferdinanda Macháčka.

Zkušený zahradní architekt Josef Vaněk z Chrudimi od roku 1909 vydával časopis Zahrada domácí a školní. Valašské listy měly od roku 1889 stálou přílohu Hospodář určenou pro pěstitelství, později přeměněnou vlastencem Arnoštem Dadákem na samostatný časopis Milotický Hospodář, který vycházel přes 50 let.

Od roku l906 až do roku 1950 se rozesílal velmi praktický Rádce z Předmostí. V roce 1934 začal vycházet souběžně Přítel zahrad a chovatelů, změněný po roce 1945 na Časopis Svazu zahrádkářů a posléze od roku l950 na Rádce zahrádkářů s vydavatelským oprávněním tehdejšího ministerstva zemědělství. V červenci 1968 se ministerstvo zemědělství vzdalo vydavatelského oprávnění ve prospěch zahrádkářského svazu.

1. ledna 1969 tehdejší Československý ovocnářský a zahrádkářský svaz začal vydávat časopis Zahrádkář.

Tak vypadala titulní stránka prvního Zahrádkáře.

Tituil Zahrádkáře 1/1969

Titulní stránka prvního vydání časopisu Zahrádkář z ledna 1969

Místo, kde fotografie vznikla, nejspíš pozná většina zahrádkářů bez ohledu na svůj věk. Ačkoliv současné expozice v pavilonu A olomouckého výstaviště Flora vypadají jinak než před půlstoletím – a připusťme, že i návštěvníci –, všimněte si milého detailu. Vystavený patison, jenž má mezi zeleninami pozici váženého kmeta, prý si na něm pochutnávali už staří Egypťané, jako by vytušil další svůj historický okamžik: „Budu na titulní stránce prvního vydání Zahrádkáře.“

A povedlo se.

Přihlášení k odběru komentářů
Upozornit na
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments

Mějte ze zahrady radost

2v1: tipy na zahradu i do kuchyně

časopis Zahrádkář 4/2024 předplatit →darovat předplatné →

Kalendárium

21. 4. 2024

Jak zavlažovat rostliny, a neplýtvat přitom vodou

Přírodní srážky a spodní voda nestačí pro zásobování vodou náročných zahradních rostlin. Nedostatek vody vede u rostlin k jejich vadnutí a tím omezení růstu, kvetení i výnosu. Spotřeba roční dodatečné závlahy při normálním průběhu vegetace se odhaduje na 300 až 500 l vody na m².

zobrazit další rady a tipy
0
Oceníme váš názor či připomínku. Komentujte.x