Roubování révy za zelena začíná v prosinci přípravou roubů
7. 5. 2021Řadě pěstitelů révy se stalo, že jim ze zakoupené sazenice vyrostla jiná odrůda, než kterou si vybrali. Co s tím? Řešením je roubování révy.
Aktuální tipy pro okrasnou a užitkovou zahradu, ale stejně tak pěstitelská témata probraná do hloubky: S červnovým vydáním Zahrádkáře se vám bude na zahradě líbit od rána do tmy.
Broskvoně sázíme na jaře, a tak i Zahrádkář na červen přináší další informace k výběru broskvoní, těch odrůd, jejichž plody dozrávají později.
Nejspíš vás zaujme článek o kultivarech třapatek, samozřejmě s množstvím fotografií, stejně jako informace o moravských odrůdách růží.
Inspirativním se může stát téma věnované devateru svatojánských bylin a dalším kouzlům spojeným s nocí mezi 23. a 24. červnem.
Dozvíte se také nové informace o skupině pelargonií – kříženců, jejichž název vznikl také křížením, ovšem slovním.
Označení kříženců pelargonií zonartic vyjadřuje spojení částí názvů jejich rodičů – zonale a articulatum = zonartic. Po zonalkách rostliny zdědily hlavně dlouhé období nepřetržitého kvetení ve všemožných barvách a po Pelargonium articulatum především větší velikost květů a odlišný růst. Rozrůstají se více do šířky než do výšky.
Pelargonie skupiny zonartic začal šlechtit v roce 1985 Cliff Blackmann v Austrálii. Vytvořil desítky úžasných zonarticů a také mnoho hybridů vonných, sukulentních a dalších pelargonií vždy s předponou Lara. Cliff Blackmann bohužel 2. října 2017 ve věku 94 let zemřel.
V současnosti tyto pelargonie šlechtí mnoho nadšenců především ve Švédsku, ale také např. známý šlechtitel Steve Pollard z Anglie, píše v červnovém Zahrádkáři pěstitel Petr Reichelt. V článku uvádí řadu dalších zajímavostí a informací o skupině pelargonií, která se na českých zahradách objevuje zatím jen vzácně.
Málokdo využívá sníh k tomu, aby už během zimy a v předjaří zachytával vodu pro zahradu. Přitom by se během léta a mmnohde už na jaře tolik hodila!
Již při zakládání zahrady musíme počítat s oběma extrémy, které jsou v přírodě běžné. První, že bude občas vody nadbytek (silné deště), takže voda se musí někde zadržovat, vsakovat a přebytek odcházet řízeně mimo pozemek. Druhou častou krajností je nedostatek vody a potřeba rezervní zásoby z předchozího období.
Měli bychom umět na své zahradě vypozorovat, jak na ní funguje vodním režim, kde se drží vlhkost, kde zjara leží sníh nejdéle, po deštích zůstávají louže nebo naopak rychle mizí, kde je vegetace sytě zelená a bujněji rostoucí. Kresby u článku napovídají, oč bychom se měli pokusit: Než voda odteče, měla by se nejen zachytávat, ale i vsakovat, aby podpořila dostatek vody podzemní….
K minulosti už patří doba, kdy malina byla zásadně červená a borůvka modrá. V zahradách nacházíme stále širší paletu odrůd, které se vybarvují úplně jinak než tradičně.
Zřejmě nejvíce je tato odlišnost znát v sortimentu drobného ovoce. Ze všech ovocných druhů zde nejvíce dominují maliníky. Klasické červenoplodé odrůdy doposud stále tvoří základ sortimentu. Doplňují ho však odrůdy jiných barev. Často žlutá, ale i další. S novými odrůdami vzniká i ovoce nových tvarů, jak se můžete přesvědčit v červnovém vydání Zahrádkáře.
Příloha Zahrádkářka přichází s nápadem na dortíkovou dekoraci. Inspiraci tady najdou jistě i příznivci špízování. A kdo chce překvapit děti a třeba je i trochu prázdninově vylekat, může se zakousnout do nádobí. Tedy do takového, které si předem připraví podle návodu ze Zahrádkáře.
Talířky a mističky jsou vyrobené francouzskou technikou pas- tillage používanou profesionálními cukráři k výrobě různých doplňků, kytiček, apod. Děti určitě ocení fakt, že se nádobí může i rozbít. Potřebovat budete jen práškový cukr, vodu, citronovou šťávu a želatinu.
Červen v okrasné zahradě – kalendárium
Zahradní odrůdy třapatkovek
Pelargonie ze skupiny zonartic
Prostorové rozvržení zahrady; průvodce založením zahrady
Nejlepší moravské odrůdy růží
Voda v přírodní zahradě
Rekonstrukce přerostlého plotu
Česko hledá GardenStar
Kasie obecná
Červen v ovocné zahradě – kalendárium
Mýty a fakta o samozavlažovacích květináčích a truhlících
Řez ovocných stromů VI.
Vzhledově netradiční ovoce
Broskvoně a meruňky do zahrádky III.
Piwi odrůdy pro zahrádkáře nejvhodnější
Červen v zeleninové zahradě
Ředkev – chutná a zdravá zelenina podzimu
Zelenina sílí a roste
Malý skleník stojí za úvahu
Ochrana rostlin v červnu
Odpovídá rostlinolékař Jaroslav Rod
Václav Větvička odpovídá
Trávy a traviny; fejeton Václava Větvičky
Zahrádkářské akce
Magie svatojánských bylin
Dárky s vůní levandule
Levandulové recepty
Dekorace nejen na zahradní oslavu: květinový dortík
Soutěž Zahrádkářky: letní fitness dortík bez mouky
Jmenovky v jablkách a další drobné nápady
Cukrové mističky; pro šikovné ruce
Špízy
Pokojovky pro zdraví a na talíři
Poměrně velkému zimnímu nedostatku světla, které je důležitým růstovým a vývojovým faktorem pro řadu pokojových rostlin, přizpůsobíme především zálivku.