Co udělat v květnu pro ovocnou zahradu? Dá se zmladit jabloň

29. 4. 2022

V květnu dokvétá řada ovocných dřevin a rozbíhá se vývoj plodů. Právě o zdárný růst a zrání plodů se můžeme začít cíleně starat.

Zmladit jabloň v květnu, když kvete?

Některé odrůdy jabloní, například Ontario, Matčino, Boskoopské nebo Jonagold, mají tendenci střídavě plodit. (Ovocnáři říkají – alternovat.) Pokud jsme například zdědili nebo koupili zahradu s nepravidelně ošetřovanými staršími, ale jinak zdravými stromy, a nejsme si jisti, jak je ořezat, doporučuji počkat do doby, než koncem dubna nebo v květnu pokvetou.

V květnu lze upravit starší strom odrůdy Ontario během kvetení

Velká starší jabloň odrůdy Ontario

Je‐li kvetení bohaté, můžeme jabloně mírně zmladit. Tím potřebnou měrou zredukujeme květní násadu, zlepšíme světelné poměry v koruně. Úroda bude kvalitnější a meziročně stabilnější. Zároveň se oslabí růst stromů. Při sklizni lépe dosáhneme na ovoce.

Plůdky broskvoně poničil po odkvětu chlad

Ačkoli jsou květy broskvoní odolnější k pozdně jarním mrazíkům ve srovnání s další teplomilnou peckovinou – s meruňkou, teploty pod 3 °C mohou být kritické. Poškození chladem pak poznáme na průřezu drobných plůdků: Pokud se zasažené plůdky udržely v koruně, pestík uvnitř vypadá jako spálený; semeník i blizna zhnědly, posléze zčernají.

Květy broskvoně poškozené v květnu chladem

Květy broskvoně poškodil chlad

V takové situaci je lépe počkat s udržovacím i opravným řezem na pozdější období, až bude zřejmé, kolik násady přežilo. Podle toho pak korigujeme zásahy.

Přebytečné plůdky odstřihujeme nůžkami

Probírka plůdků jabloní nebo například slivoní má podobný efekt. Kdy ji provedeme? Co nejdříve po přirozeném propadu násady, tedy koncem května až začátkem června.
Tato cílená a včasná regulace násady významně podpoří diferenciaci květních pupenů napřesrok.

Probírka jablek

Při probírce lze jablka odstřihávat, nebo vytrhovat stopku tak, aby zůstala na stromě

Použijeme‐li k tomuto úkonu menší zahradnické nůžky, což se hodí zvláště pro odrůdy s delší stopkou, přestřihneme stopku tak, aby její část zůstala na stromě. Jinak vznikne nebezpečí, že zbylé plůdky vyrůstající ve skupině z chocholíku přechodně zastaví růst.
Při probírce rukama vytrháváme celou stopku – z jablka.

  • Další aktuální rady do zahrady přináší květnové vydání časopisu Zahrádkář, které je k mání v prodejnách tisku do 25. května 2022.

Zdroj časopis Zahrádkář 5/2022.

Foto autor

Přihlášení k odběru komentářů
Upozornit na
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments

Mějte ze zahrady radost

2v1: tipy na zahradu i do kuchyně

časopis Zahrádkář 4/2024 předplatit →darovat předplatné →

Kalendárium

18. 4. 2024

Dubnové sečení, výsev a dosetí trávníku

Během dubna je již nutné první sečení, sekejte hodně nízko, podpoříte tím odnožování trav. Můžete začít i s přihnojováním, ale – na jaře mají traviny obrovskou růstovou sílu, ke které jim pomáhají uložené zásobní látky. Přirozené živiny vystačí zhruba do června.

zobrazit další rady a tipy
0
Oceníme váš názor či připomínku. Komentujte.x