Střemcha v laboratoři přírody: varieta, jejíž listy raší rudě

24. 4. 2020

Příroda okolo nás je vlastně testovací laboratoř. Pořád se snaží něco vymyslet, pozměnit. Někdy jsou změny trvalé, jindy se časem vracejí zpátky.

Člověk využívá, co mu příroda o svých schopnostech napověděla. A tak například kříží druhy nebo rody a genetickou výbavu rostlin mění chemikáliemi, vysokou teplotou či radiací.

Některé změny může vyvolat sluneční či kosmické záření v místě ozonových děr, jindy se prostě nějaké geny přehodí, propojí jinak a vznikne něco co je více či méně původní rostlina, ale s odlišnostmi.

Kupříkladu střemcha:

 

Keř či strom z čeledi růžovitých

Střemcha obecná (Prunus padus) je keř či malý strom z čeledi růžovitých. Kvete podle stanoviště a nadmořské výšky od druhé poloviny dubna. Původní druh má zelené listy, bílé květy v hroznovitém květenství se změní v drobné tmavé peckovičky (je samosprašná). Květy intenzivně voní, někdy až příliš. Roste spíše na vlhčích, humózních stanovištích, okolo vodních toků, na stráních s převážně listnatým lesem.

Střemcha

Střemcha Colorata

Kvetoucí střemchu vyhledávají včely, zralé plody ptactvo. Milovníci kulinářských rarit zpracovávají peckovičky na marmelády, do směsných kompotů, na víno nebo destiláty.

Střemcha obecná Colorata

Původní střemcha obecná má v přírodě možná dvacet pět poddruhů a jednu výjimečnou zahradnickou varietu. Je jí keřová střemcha, která kvete růžově a jejíž listy raší fialovými listy. Ty postupem doby přejdou přes rudou nebo červenohnědou do tmavě zelené barvy. V tomto případě je možné říct, že se genetická manipulace vydařila, keře této odrůdy zůstávají v barvě květů a listů věrné, nemění se.

Barva listů střemchy upoutá

Střemcha kvete růžově, její listy raší fialově, zčervenají do vínové, pak ztmavnou do zelené

Tato střemcha se dá pěstovat jako keř. Je možné ji tvarovat, nechat volně růst. Můžeme tedy mít v zahradě keřík vysoký dva metry, ale i dominantu osm či deset metrů vysokou. Tvarované keře jsou hustší. Řezem se probouzejí očka na větvích blíže kmene, než v případě, že keř neřežeme. Pak se může částečně vyholovat střed keře. Kvetení a listové růžice se přesunou na obvod keře nebo stromku.

Foto autor

Přihlášení k odběru komentářů
Upozornit na
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments

Mějte ze zahrady radost

2v1: tipy na zahradu i do kuchyně

časopis Zahrádkář 4/2024 předplatit →darovat předplatné →

Kalendárium

26. 4. 2024

Jaro vytoužené, ale i obávané kvůli alergii na pyl

Zejména jarní období, na které se všichni tolik těšíme, může být pro alergiky obdobím opačně vnímaným. Senná rýma se vyskytuje u citlivých osob od předjaří do časného podzimu. Příčinou je pyl poletující v ovzduší  těchto dřevin (pravidelné pylové …

zobrazit další rady a tipy
0
Oceníme váš názor či připomínku. Komentujte.x