Které kvetoucí rostliny vybrat pro břehy zahradního jezírka

24. 5. 2022

Pobřežní rostliny až na výjimky potřebují dost vláhy. Snesou dočasné zaplavení. Ale hlubší voda zahradního jezírka jim obvykle neprospívá.

Při osazování zahradního jezírka bychom měli vybírat druhy tak, aby nám na břehu stále něco kvetlo, proto jsme v následujících řádcích seřadili druhy podle doby jejich květu.

Většina kvetoucích druhů preferuje slunné stanoviště, ale kvetou i na polostinných místech. Na některých druzích si rády pochutnávají mšice, takové rostliny potom málo kvetou. Je vhodné je ošetřit postřikem nebo aspoň odstranit napadené části.

Kvetoucí rostliny do zahradního jezírka

Blatouch

Mezi krásné, brzy na jaře kvetoucí rostliny bezesporu patří blatouch bahenní (Caltha palustris), který je pro mnohé prvním poslem přicházejícího jara. Kvete již v dubnu. Je to nenáročná vytrvalá rostlina s velkými zlatožlutými květy. Běžně se s ním setkáváme podél potůčků a na mokrých loukách. Dokáže však úspěšně růst i v nádobách. Lépe se mu bude dařit poblíž tekoucí vody. Je mírně jedovatý. K mání je i vyšlechtěný plnokvětý kultivar Flore Pleno, nebo zajímavý, bíle kvetoucí kultivar Alba.

U potoka častý blatouch bahenní

U potoků rostoucí blatouch bahenní Caltha-palustris

Pomněnka

Pomněnka bahenní (Myosotis palustris) je podobně jako blatouch jedním z prvních poslů nadcházejícího teplého období. Jedná se o drobnou, ale intenzivně rostoucí trvalku s krásnými modrými (bílými/fialovými) květy. Pěkně působí větší trsy pomněnek sesazené dohromady na břeh jezírka. Rostlina nakvétá postupně a bude nás těšit svými květy celé léto.

Vachta

Brzy v květnu rozkvétá i vachta trojlistá (Menyanthes trifoliata), nápadná svými masitými listy připomínajícími listy jetele. Květy jsou bílé, na rubu slabě růžové, porostlé drobnými chloupky. Vachta roste na rašeliništích, proto vyžaduje spíše kyselejší substrát s příměsí rašeliny. Šíří se na okraji vody svými masitými výhonky. Listy mají výrazně hořkou chuť a obsahují léčivé látky, jsou proto součástí některých žaludečních likérů.

Vachta trojlistá

Vachta trojlistá (Menyanthes trifoliata)

Kosatce

Mezi statné rostliny vhodné na břehy spíše větších jezírek určitě patří kosatce. Typické jsou pro ně mečovité listy vyrůstající z masitých oddenků. V tuzemsku nejčastější kosatec žlutý (Iris pseudacorus) se vyznačuje velkými žlutými květy, které se v hojné míře objevují na začátku června. Květy mají sice jen krátkou životnost, ale rostlina jich vytváří velké množství. Po odkvětu dozrávají velké tobolky se semeny, které je dobré odstranit, aby se rostliny zbytečně nevysilovaly a plody nepadaly do vody. Kosatec žlutý má rád výslunná až mírně zastíněná místa s dostatkem živin. Může růst přímo v mělké vodě.

Kosatec žlutý

Kosatec žlutý (Iris pseudacorus)

Dalším druhem, se kterým se vzácně setkáváme i ve volné přírodě, je modrofialově kvetoucí kosatec sibiřský (Iris sibirica). Má jemnější listy, dorůstá výšky 40 cm. Na rozdíl od předchozího druhu je typický spíše pro mokré, zrašelinělé louky, a proto ho sázíme mimo dosah vodního sloupce do substrátu s přídavkem rašeliny.

Kosatec sibiřský

Kosatec sibiřský (Iris sibirica)

Zajímavým mokřadním kosatcem je i severoamerický kosatec různobarvý (Iris versicolor), který je k dostání v různých barevných kultivarech. Sázíme na povrch půdy, pokud příliš přihrneme zeminu, kosatce pak nekvetou.

Vrbiny

Na začátku léta, od června, začíná rozkvétat žlutě kvetoucí vrbina obecná (Lysimachia vulgaris). Tento nenáročný vlhkomilný druh dorůstá asi 70 cm a může se silně rozrůstat. Vrbina je typická svými přeslenitě uspořádanými listy a kuželovitou latou květů, které je možno obdivovat až do vrcholného léta.

Do menších jezírek nebo k ozelenění kamenitých břehových partií se bude výborně hodit její blízce příbuzná, plazivá vrbina penízková (Lysimachia nummularia). Tento druh tvoří typické plazivé šlahouny dlouhé až půl metru, které koření v uzlinách. Krásné jsou i její drobné žluté květy, které se hojně objevují po celou sezónu v paždí listů.

Rozrazil

Začátkem léta vykvétá rozrazil potoční (Veronica beccabunga). Tato půvabná nenáročná mokřadní rostlina je typická bleděmodrými květy, podobně jako jiné druhy rozrazilů. Výborně se hodí na břehové partie, ale může růst i v 10cm hloubce. Občas je ho třeba trochu omezit, protože vytváří dlouhé poléhavé lodyhy. Typické jsou masité, vstřícně uspořádané listy.

Rozrazil potoční

Rozrazil potoční (Veronica beccabunga)

Pryskyřníky

Dalším nízkým druhem vhodným pro vlhké, pozvolné břehové partie je pryskyřník plamének (Ranunculus flammula). Je to drobná plazivá bylina s drobnými světle žlutými květy, která kvete postupně od června do srpna. Podobně jako jiné druhy pryskyřníků je jedovatý.

Pryskyřník velký

Pryskyřník velký (Ranunculus lingua)

Naopak příbuzný druh pryskyřník velký (Ranunculus lingua) je statná rostlina, dorůstající výšky až 120 cm. Je vhodný na břehové partie větších jezírek. Vyhovuje mu mělká voda až do hloubky 20 cm, slunné stanoviště a spíše bahnitý substrát. Velké zlatožluté květy se objevují od června do srpna.

Šmel

Poměrně nenápadný šmel okoličnatý (Butomus umbellatus) připomíná svými dlouhými úzkými listy spíše vyšší trávu nebo orobinec. Jeho krása však vynikne během června až srpna, kdy na stvolu dlouhém až jeden metr vyrůstají dekorativní okolíky nápadných růžových květů.

Šmel okoličnatý miluje slunné stanoviště a je to rostlina, která se výborně přizpůsobí hloubce vody v jezírku – výborně prosperuje na břehu vodní nádrže, ale dokáže růst i v metrové hloubce. Díky úzkým listům se hodí i pro menší jezírka.

Šmel okoličnatý

Šmel okoličnatý (Butomus umbellatus)

Mochna

Dalším zajímavým druhem kvetoucím od června do července je mochna bahenní (Potentilla palustris). Tento tmavě červeně kvetoucí druh mochny se vyznačuje výrazně dlanitě dělenými listy a dřevnatými poléhavými lodyhami. V přírodě se s ní často setkáme na zrašelinělých okrajích rybníků, vyžaduje proto přidání rašelinného substrátu. Dělené listy jsou okrasné po celý rok, s přicházejícím podzimem navíc získávají výraznou karmínovou barvu.

Máta

Břeh zahradního jezírka můžeme zpestřit i voňavou a v kuchyni dobře využitelnou mátou vodní (Mentha aquatica). Je to asi 20–60 cm vysoká, vytrvalá bylina s drobnými, světle fialovými až růžovofialovými kvítky, které jsou uspořádány do shluků v paždí listů. Daří se jí dobře na slunném i polostinném místě, především na vlhkých březích nebo velmi mělké vodě, kde se rychle rozšiřuje svými výběžky.

Máta vodní

Máta vodní (Mentha aquatica)

Kyprej

Na konci léta rozzáří břeh růžovofialovými květy u nás hojná kyprej vrbice (Lythrum salicaria). Začíná kvést teprve ve vrcholném létě. Květenství připomínající velké fialové svíce vydrží až do září. Tento medonosný druh láká velké množství včel a přitahuje motýly.

Rostlině vyhovuje spíše slunné stanoviště v břehových partiích nad hladinou vody. Dorůstá 80–100 cm a vyžaduje spíše slabě kyselou, humózní zeminu.

Kyprej vrbice

Kyprej vrbice (Lythrum salicaria)

Modráska

Mezi nejkrásnější mokřadní rostliny patří i americká modráska srdčitá (Pontederia cordata). Má široké voskovité listy, vytváří klasy ocelově modrých květů, které kvetou dlouho od července do září. Díky bohatému systému podzemních oddenků se dokáže rychle vegetativně šířit, snadno se proto množí dělením oddenku. Vyžaduje výživný substrát, hlubší vrstvu bahna a mělkou vodu do 10 cm. Květináč s rostlinami je na podzim nutné ponořit hlouběji do vody (40 cm), aby rostliny nevymrzly.

Kejklířka

Další dekorativní rostlinou původem ze Severní Ameriky je žlutě kvetoucí kejklířka skvrnitá (Mimulus guttatus). U nás se začala šířit v polovině 19. století. Vyhledává spíše polostinná stanoviště, je nenáročná na substrát a roste mimo dosah vodního sloupce na vlhkých březích. Vytváří hrozny sytě žlutých, dvoupyských květů. Při ústí korunní trubky se vyskytují žluté chlupy a na spodním pysku někdy červené skvrny. Kejklířka kvete od června do srpna. Množí se dobře dělením odnoží.

Tabulka: Charakteristika pobřežních druhů rostlin okrasných květem vhodných pro zahradní jezírka. Druhy označené symbolem jsou chráněné zákonem a není dovoleno je brát z volné přírody. Legálně je možno je získat ve specializovaných zahradnictvích nebo z přebytků Sbírky vodních a mokřadních rostlin.

České jméno druhu (vědecké jméno) Barva květu Doba květu Výška vodního sloupce Obsah živin v substrátu /ve vodě Ochrana
Blatouch bahenní (Caltha palustris) žlutá 4–6 0–20 střední
Modráska srdčitá (Pontederia cordata) modrá 6–9 20–40 střední/vysoký
Kejklířka skvrnitá (Mimulus guttatus) žlutá 5–7 vlhký břeh střední/vysoký
Kosatec Kaempferův (Iris kaempferi)

 

červená 6–7 vlhký břeh střední/vysoký
Kosatec různobarvý (Iris versicolor)

 

fialová 6–7 0–10 střední/vysoký
Kosatec sibiřský (Iris sibirica).

 

modrá 6–7 vlhký břeh nízký/střední
Kosatec žlutý (Iris pseudacorus)

 

žlutá 6–7 0–20 střední/vysoký
Kyprej vrbice (Lythrum salicaria) fialová 8–9 vlhký břeh střední
Máta vodní (Mentha aquatica) fialová 6–8 vlhký břeh střední/vysoký
Mochna bahenní (Potentilla palustris)

 

červená 6–8

 

0–20 rašelinný
Pomněnka bahenní (Myosotis

 palustris)

modrá 5–7 břeh nízký/střední
Pryskyřník plamének (Ranunculus

 flammula)

žlutá 6–8 0–10 nízký
Pryskyřník velký (Ranunculus lingua) žlutá 6–8 0–20 střední/vysoký
Rozrazil potoční (Veronica beccabunga) modrá 5–7 0–10 nízký/střední
Šmel okoličnatý (Butomus umbellatus)

 

růžová 6–8 0–80 střední/vysoký
Vachta trojlistá (Menyanthes trifoliata) bílá 5–6 10–30 rašelinný
Vrbina obecná (Lysimachia vulgaris) žlutá 6–7 vlhký břeh nízký/střední
Vrbina penízková (Lysimachia

 nummularia)

žlutá 5–8 vlhký břeh nízký/střední

 

Přihlášení k odběru komentářů
Upozornit na
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments

Mějte ze zahrady radost

2v1: tipy na zahradu i do kuchyně

časopis Zahrádkář 4/2024 předplatit →darovat předplatné →

Kalendárium

26. 4. 2024

Jaro vytoužené, ale i obávané kvůli alergii na pyl

Zejména jarní období, na které se všichni tolik těšíme, může být pro alergiky obdobím opačně vnímaným. Senná rýma se vyskytuje u citlivých osob od předjaří do časného podzimu. Příčinou je pyl poletující v ovzduší  těchto dřevin (pravidelné pylové …

zobrazit další rady a tipy
0
Oceníme váš názor či připomínku. Komentujte.x