Jenom leží, ale hodně pomáhá: netkaná textilie pod rajčaty

19. 5. 2021

Černá netkaná textilie zdomácněla na polích i na zahradách. Brání růstu plevelů, udržuje déle vláhu. Prohlédněte si návod na pokládku pod sazenice rajčat.

Zatímco bílá netkaná textilie se používá k zakrývání rostlin, silnější černou netkanou textilií pokrýváme půdu. Nepropouští světlo, a tak brání růstu plevelů. Oproti černým plastovým fóliím má však tu výhodu, že propouští vodu. Černá barva také absorbuje část tepelné energie a předává ji půdě, na které leží. S tím je dobré na zahradě počítat.

Černá netkaná textilie spoří okopávání a odplevelování. Významně snižuje zásobu semen v půdě i pro následující rok, což si často jako další výhodu ani neuvědomujeme.

Netkaná textilie pomůže údržet vláhu jen pro vysazené rostliny

Černá netkaná textilie, šikovný pomocník proti plevelům a k udržení vláhy

Pod kterou zeleninu se hodí černá netkaná textilie

Z černé textilie mám vytvořené tři šablonové moduly na míru délky záhonů a roztečí výsadby. Používám je pro venkovní výsadbu rajčat, okurek a jahod a pod cukety v úpravě podle prostorové situace. Otvory v textilii prořezávám ve tvaru písmene X.

Hloubení jamky na sazenici

Jamky lze vyhloubit podle otvorů v textilii, ale je lepší to dělat postupně, aby otvory přesně seděly na připravené jamky

Menší sazenice lze sázet do položené plachty. K tomu se mi osvědčila pomůcka na sázení cibulovin (květin). Sazečem se v půdě vykrojí jamka objemu kelímku od středně velkého jogurtu, což bývá dostatečný rozměr pro většinu zmíněných plodin.

Výsadba sazenic do textilie pokládané postupně

Malé sazenice lze vysadit do položené textilie

Pro rajčata je většinou potřeba vyhloubit větší a hlubší jamky. Při výsadbě do netkané textilie je postup o něco náročnější. Po více, ale spíše méně úspěšných experimentech to dnes dělám takto:

Pokládka textilie krok za krokem

U rajčat používám postupné rozvíjení textilie podle probíhající výsadby:

 1. Připravím si dvě plachty černé netkané textilie 2,5×1,5 m z balení 5×1,5 m. Proříznu otvory ve třech řadách vzdálených 55 (60) cm, rozteč v řadě 55 cm. Otvory střední řady jsou o polovinu rozteče posunuté oproti okrajovým řadám.
 2. Každou plachtu naroluji na dlouhou rovnou násadu.
 3. Počátek krátké strany plachty upevním do půdy plastovými trny.

  Trn k uchycení textilie do půdy

  Trn k pevnému uchycení textilie

 4. Vždy rozvinu délku jen se třemi otvory, abych kolíkem vytlačil značku středů těchto otvorů. Plachtu opět o tento kousek vrátím zpět.
 5. Podle značek vydloubnu jamky šikmo ve směru pod plachtu. Jamky dělám podle objemu kořenového balu a délky sadby. Kombinuji úzký rygolovací rýč a zahradnickou lopatku. Na větší bal jsem použil ruční vrták průměru 14 cm. Přebytečnou půdu odkládám do větší nádoby.

  Náročnější, ale přesnější pokládka textilie s připravenými otvory

  K hloubení jamky pro větší sazenici se mi osvědčilo vyměřit místo podle otvoru v textilii, tu pak odrolovat o kousek zpět a nakonec na ni rostlinu navléknout

 6. V suchých podmínkách naliji do prázdné jamky vodu.
 7. Odvinutý kousek plachty opatrně natáhnu a rukou rostliny prostrčím otvorem.
 8. Po výsadbě všech dvanácti rajčat trny zajistím po okrajích celou plachtu. Než jsem si tyto trny opatřil, přihrnoval jsem okraje plachty půdou, aby ji nezvedl vítr.

  Místo úchytných trnů lze textilii zajistit proti větru zeminou

  Textilii lze zajistit proti větru zeminou

Výsadba rajčat do černé netkané textilie trvá o něco déle, ale ušetří pěstiteli spoustu času s odplevelováním po celou vegetační dobu. Nezanedbatelná je i úspora vody a kladný efekt delšího trvání závlahy.

Foto autor

Přihlášení k odběru komentářů
Upozornit na
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments

Mějte ze zahrady radost

2v1: tipy na zahradu i do kuchyně

časopis Zahrádkář 4/2024 předplatit →darovat předplatné →

Kalendárium

16. 4. 2024

Kdy vysazovat stálezelené listnaté dřeviny? Nejlépe v dubnu

Duben je ideální dobou pro výsadbu stálezelených listnáčů. Ceněny jsou díky své zeleni během zimy. Druhy okrasné i květem nebo plody budou ozdobou zahrady celý rok.

zobrazit další rady a tipy
0
Oceníme váš názor či připomínku. Komentujte.x