Jednoduchá otázka, jak se ptát na ochranu rostlin nebo na jejich pěstování
21. 4. 2021Přišla mi poštou otázka. Bohužel tazatelka uvedla jen písemnou adresu, takže jsme si o věci nemohli popovídat. A co paní napsala?
Skoro kvízová otázka: Co je fenologie? Že by nauka o fenách, tedy snad o psích slečnách a paních? Vzdělaný tolerantní zahrádkář se vtípku zasměje: Fenologie, to jsou přece fenofáze – pilíře mých radostí.
Wikipedie vysvětluje: Fenologie je nauka o časovém průběhu základních životních projevů, zvaných fenologické fáze, zdravých živých organismů v závislosti na změnách počasí, klimatu a dalších vnějších vlivů prostředí. Název nauky vychází z řeckého slova phaínō, což znamená vyjevuji, a ze slova logos.
Fenologická fáze (fenofáze) je u rostlin určitý zevně dobře rozpoznatelný, zpravidla každoročně se opakující projev vývinu nadzemních orgánů (zejména pupenů, listů, květenství). Nástup fenofáze je časový údaj určující, kdy vývin dospěl právě do úrovně dané popisem fenofáze.
Takto encyklopedicky poučeni o fenologii a fenofázích se můžeme věnovat několika souvisejícím detailům.
Zahrádkář preciza si vede každoroční záznamy o časovém nástupu fenofází vybraných druhů rostlin na své zahrádce nebo v blízké přírodě. Zahrádkář typu úplný puňťa si vede i pracovní deník. Co, kdy a jak udělal. Na základě ročního porovnání může sousedovi pejskaři zasvěceně vykládat: „Jó, letos se nám jaro nějak opozdilo. Zima se drží zuby, nehty.“
Právě letos nastal po mnoha letech tento případ. Jaro se nechtělo probudit. Mrazíky se furt a pořád vracely. Květy na meruňkách už leckde pomrzly. Škody na vinné révě hlásí pěstitelé od nás i ze zahraničí.
Tady můžeme rozlišovat fenofáze meruněk a broskvoní – různá stádia poupat, kvetení a plůdků jsou různě odolná nebo spíše citlivá na pokles teploty pod 0 °C.
Menší stromek meruňky nebo broskvoně můžeme na zahrádce zkusit ochránit přikrytím nějakou plachtou. Je otázkou, jestli přitom neuděláme víc škody mechanickým poškozením letorostů, pupenů nebo květů.
Nejčastěji si všímáme změn na rostlinách na jaře také proto, že se po zimě těšíme na probouzející se přírodu.
Dalším obdobím, které vnímáme se zaujetím, jsou sklizně jednotlivých druhů ovoce a zeleniny. U rané zeleniny – salátu, ředkviček, kedlubnů – je přechod z vegetativního do generativního období spojený s fenologickými znaky, které nevěstí nic přínosného:
Fenologické stupnice ovocných druhů a zelenin a především polních plodin jsou velmi důležité pro pěstitelskou péči související s vývojem rostlin.
Velmi nevděčným důsledkem spojení fenofáze a ošetřeni rostliny je řez peckovin. Doporučuje se: Řez peckovin nechte na začátek vegetace, na dobu kvetení nebo po odkvětu, kdy se rány lépe hojí.
Čím je zásah nevděčný? Běžte řezat na požádání broskvoň za plného kvetení, zvláště odrůdy s velkými růžovými květy. Takticky velmi nevhodné je provedení řezu pod dohledem majitelů. Broskvoně se řežou intenzivně, takže po chvíli se pod stromem válí letorosty se spoustou květů.
No jo, ale v očích zvláště žen se pod stromy válí celá úroda krásně vybarvených a lahodných broskví. V tu chvíli se mění vaše pozice ze zahrádkářského přítele (zde oslovení mezi zahrádkáři) v osobu zralou pro pruhovaný mundúr.
Také se říká: Jedna vlaštovička jaro nedělá. Ale rozkvetlé šeříky určitě pokročilé jaro dělají. I to je fenofáze. Šeříky až bílé začnou kvést zpívala Jiřina Salačová a později Karel Hála. V zahradách bílé odrůdy nejsou často vidět. Bílá, růžová, fialová či do modra zbarvená květenství šeříků jsou symboly začátku měsíce května, májových dnů.
Různobarevnost květenství šeříků je ukázkou významu odrůd jednotlivých druhů rostlin. Fenofáze odrůd mohou být a také jsou výrazně od sebe časově vzdálené. Tyto rozdíly byly dosaženy cíleně šlechtěním.
Pro mě je kvetení šeříků orientačním fenologickým termínem pro průběh jarní vegetace. Od konce dubna v jednotlivých letech pozoruji vývoj šeříků vždy v kontextu se zafixovanými obrázky z května 1945, na kterých jsou jásající dívky s kyticemi právě šeříků. Letos se časové zpoždění vývoje květenství šeříku ukazuje velmi zřetelně.
Pánové, pokud jste nezapomněli na sympatický zvyk políbit ženy a dívky pod rozkvetlou třešní, ověřili jste si nejspíš, jak dokanalá souhra s fenofází nastala. Ne vždy se to povede. Ačkoliv na tradiční jarní rituál udržíte a vhodnou ženštinu vyberete, kvetoucí třešeň v daném termínu najít nemusíte.
V posledních letech velmi časný a rychlý nástup jara s vysokými teplotami nechal šeříky vykvést ve druhé polovině dubna. A třešně byly 1. května beznadějně odkvetlé.
Letos to vyšlo! Třešně kvetly prvního naplno!
První polovina září je příznivým termínem pro výsevy bílé jarní cibulky, rukoly a dalších salátů pro postupné sklízení mladých lístků.