
Vysévejte okurky nakládačky; v teplé půdě dobře vzejdou
4. 6. 2021Okurky nakládačky pěstujeme mnohdy z přímého výsevu. Je na něj čas až do poloviny června. Okurkám svědčí teplo, vláha, ochrana před mšicemi i před větrem.
Okurky vhodné do skleníku, fóliovníku či k přímému výsevu, polní, skleníkové nebo nakládačky. Výběr odrůd je opravdu bohatý.
Plody okurek obsahují až 95 % vody, proto je jejich pravidelná konzumace velmi vhodná na hubnutí. Nejen že nás dokáží dobře zasytit, ale současně dodaná tekutina odvádí nežádoucí toxiny z těla.
Přestože mají málo kalorií, jsou zdrojem řady vitaminů a minerálních látek, které se nacházejí nejvíce ve slupce. Jsou to zejména draslík, fosfor, vápník a hořčík, kyselina listová, vitamin C, vitamin A, komplex vitaminů B a vitamin K. Ten upravuje krevní tlak, podílí se na stabilitě vnitřního prostředí a v buňkách lidského těla tvoří hlavní minerál.
Okurka příznivě působí mimo jiné na:
Konzumace okurek je doporučována pacientům s diabetem, protože udržují pod kontrolou hladinu glukózy.
Okurky známe v několika rozdílných typech, z nichž každý má svá specifika pěstování a následného využití. Nakládačky pěstujeme nejčastěji přímo na záhoně. S výsevem nakládaček na záhon nespěcháme, protože i podchlazení vzcházejících rostlin teplotami okolo 5 °C, způsobí nevratné poškození pletiv. To se negativně projeví zpomalením růstu, snížením obranyschopnosti a celkového výnosu plodů.
Okurky vyseté později do prohřáté naopak rychleji klíčí a zakořeňují, takže v konečném důsledku poskytnou vyšší výnosy již od prvních sklizní.
V posledních letech sledujeme časný výskyt savých škůdců, jako jsou svilušky, mšice a třásněnky na mladých rostlinkách již ve fázi prvních pravých listů. Stává se to zejména při pomalém růstu v období větších výkyvů denních a nočních teplot, kdy rostliny nestačí odrůstat množícím se škůdcům.
Mylně se tak někdy domníváme, že růst je zpomalen počasím. Proto je víc než důležité kontrolovat spodní strany listů, nejlépe lupou. V případě, že objevíme napadení nějakým škůdcem, použijeme adekvátní ochranu. V dnešní době jsou už dobře dostupné také biologické přípravky.
V posledních letech se díky novým moderním odrůdám variabilita pěstování nakládaček rozšiřuje. Partenokarpické odrůdy dnes běžně pěstujeme i ve sklenících a fóliovnících. Takové odrůdy běžně netvoří v plodech semena a rostliny tak mohou veškerou energii vkládat stále do nových plodů.
Většina odrůd dnes kvete téměř výlučně samičími květy, které nasazují ve větším množství na jednom nodu. To znamená, že mladé plody vytvářejí střapečky se 3 až 7 plody pod listy. Takovým odrůdám říkáme multifruitní nebo také česky zažitým výrazem střapečkové odrůdy.
Mezi tyto odrůdy patří např.:
Jemnoostné okurky poskytují častěji velmi ranou úrodu s vysokým výnosem od prvních sklizní. Hodí se tak pro intenzívní polní pěstování v teplejších částech České republiky, nebo právě pro pěstování na sítích ve sklenících v oblastech, kde je vegetační období pro pěstování na záhonech díky teplotním podmínkám kratší.
Historicky jsou známé především z oblasti Znojemska. Dnes je jejich nabídka velmi široká a podobně jako u jemnoostných zde můžeme vybírat partenokarpické odrůdy s multifruitními vlastnostmi. Mezi nejpěstovanější patří:
Obě odrůdy vynikají vysokou regenerační schopností rostlin a poskytují vysoký a stabilní výnos v pravidelných sklizních během celé okurkové sezony.
Díky rezistencím proti nejčastějším chorobám okurek, jako jsou:
projevují tyto odrůdy vysokou odolnost také proti plísni okurkové, což zahrádkářům minimalizuje potřebu chemického ošetření. Tuto vlastnost oceníme zejména u okurek určených k jídlu.
Hybridní odrůdy, které jsou geneticky nehořké a mají tak výbornou chuť i při přerůstání, jsou ideální k přípravě oblíbených letních salátů.
Geneticky nehořké a stejně tak rezistentní jsou také nepartenokarpické odrůdy pro pěstování na záhonech:
Poskytují vysoký výnos okurek a nejčastěji jsou využívány k průmyslovému zpracování. Pěstují se převážně na poli, ale i mezi nimi můžeme vybírat partenokarpické odrůdy pro pěstování v pařeništích nebo pro studené rychlení ve fóliovnících.
Sortiment skleníkových okurek se v poslední době rozrůstá o typy takzvaných svačinkových okurek nebo také baby okurek. Můžeme si vybírat odrůdy podle požadavku na délku plodu od 12 až po 35 cm.
Foto autor
Broskvoně, které jsme nestihli dříve prořezat, můžeme upravit do konce května – po přirozeném opadu neoplodněných, ve vývoji opožděných či nemocných plůdků. Strom prosvětlíme.