Okurky: nakládačky, polní, skleníkové. Pro které se rozhodnout?

2. 5. 2023

Okurky vhodné do skleníku, fóliovníku či k přímému výsevu, polní, skleníkové nebo nakládačky. Výběr odrůd je opravdu bohatý.

Zdravotní superlativy okurky

Plody okurek obsahují až 95 % vody, proto je jejich pravidelná konzumace velmi vhodná na hubnutí. Nejen že nás dokáží dobře zasytit, ale současně dodaná tekutina odvádí nežádoucí toxiny z těla.

Přestože mají málo kalorií, jsou zdrojem řady vitaminů a minerálních látek, které se nacházejí nejvíce ve slupce. Jsou to zejména draslík, fosfor, vápník a hořčík, kyselina listová, vitamin C, vitamin A, komplex vitaminů B a vitamin K. Ten upravuje krevní tlak, podílí se na stabilitě vnitřního prostředí a v buňkách lidského těla tvoří hlavní minerál.

Svislé opory pro okurky

Svislé pěstování okurek

Okurka příznivě působí mimo jiné na:

 • revmatické problémy, artritidu a dnu
 • problémy s ledvinami nebo žaludkem, protože dokáže neutralizovat žaludeční kyseliny
 • proti lámavosti nehtů

Konzumace okurek je doporučována pacientům s diabetem, protože udržují pod kontrolou hladinu glukózy.

Sejeme do prohřáté půdy

Okurky známe v několika rozdílných typech, z nichž každý má svá specifika pěstování a následného využití. Nakládačky pěstujeme nejčastěji přímo na záhoně. S výsevem nakládaček na záhon nespěcháme, protože i podchlazení vzcházejících rostlin teplotami okolo 5 °C, způsobí nevratné poškození pletiv. To se negativně projeví zpomalením růstu, snížením obranyschopnosti a celkového výnosu plodů.

Okurky vyseté později do prohřáté naopak rychleji klíčí a zakořeňují, takže v konečném důsledku poskytnou vyšší výnosy již od prvních sklizní.

V posledních letech sledujeme časný výskyt savých škůdců, jako jsou svilušky, mšice a třásněnky na mladých rostlinkách již ve fázi prvních pravých listů. Stává se to zejména při pomalém růstu v období větších výkyvů denních a nočních teplot, kdy rostliny nestačí odrůstat množícím se škůdcům.

Mylně se tak někdy domníváme, že růst je zpomalen počasím. Proto je víc než důležité kontrolovat spodní strany listů, nejlépe lupou. V případě, že objevíme napadení nějakým škůdcem, použijeme adekvátní ochranu. V dnešní době jsou už dobře dostupné také biologické přípravky.

Okurky nakládačky

V posledních letech se díky novým moderním odrůdám variabilita pěstování nakládaček rozšiřuje. Partenokarpické odrůdy dnes běžně pěstujeme i ve sklenících a fóliovnících. Takové odrůdy běžně netvoří v plodech semena a rostliny tak mohou veškerou energii vkládat stále do nových plodů.

Většina odrůd dnes kvete téměř výlučně samičími květy, které nasazují ve větším množství na jednom nodu. To znamená, že mladé plody vytvářejí střapečky se 3 až 7 plody pod listy. Takovým odrůdám říkáme multifruitní nebo také česky zažitým výrazem střapečkové odrůdy.

Jemnoostné okurky

Mezi tyto odrůdy patří  např.:

 • Amelia F1 – velmi raná odrůda s velmi jemným až sametovým ochmýřením
 • Karen F1 – raná odrůda, která nasazuje velké množství nepřerůstajících plodů a hodí se tak pro zahrádkáře, kteří si potrpí na jemnou chuť mladých okurek.

  Odrůda okurky Amelie

  Amelie

Jemnoostné okurky poskytují častěji velmi ranou úrodu s vysokým výnosem od prvních sklizní. Hodí se tak pro intenzívní polní pěstování v teplejších částech České republiky, nebo právě pro pěstování na sítích ve sklenících v oblastech, kde je vegetační období pro pěstování na záhonech díky teplotním podmínkám kratší.

Hruboostné okurky

Historicky jsou známé především z oblasti Znojemska. Dnes je jejich nabídka velmi široká a podobně jako u jemnoostných zde můžeme vybírat partenokarpické odrůdy s multifruitními vlastnostmi. Mezi nejpěstovanější patří:

 • Alhambra F1 – raná odrůda
 • Zuzana F1 – raná až poloraná odrůda

Obě odrůdy vynikají vysokou regenerační schopností rostlin a poskytují vysoký a stabilní výnos v pravidelných sklizních během celé okurkové sezony.

 • Orfeus F1 je charakteristický kratšími plody

Okurky a jejich resistence na choroby

Díky rezistencím proti nejčastějším chorobám okurek, jako jsou:

 • virová mozaika okurek
 • padlí okurkové
 • čerň okurková
 • stále častější žlutá virová mozaika cukety

projevují tyto odrůdy vysokou odolnost také proti plísni okurkové, což zahrádkářům minimalizuje potřebu chemického ošetření. Tuto vlastnost oceníme zejména u okurek určených k jídlu.

Příznaky svilušky na listech okurky

Porost okurky silně napadený sviluškou

Hybridní odrůdy, které jsou geneticky nehořké a mají tak výbornou chuť i při přerůstání, jsou ideální k přípravě oblíbených letních salátů.

Geneticky nehořké a stejně tak rezistentní jsou také nepartenokarpické odrůdy pro pěstování na záhonech:

 • Corveta F1 –  raná odrůda s delšími úzkými, tmavě zelenými plody
 • Fantasy F1 – raná až poloraná odrůda s kratšími plody a vysokým výnosem
 • Marieta F1  – se světle žíhanými plody

Polní salátovky

Poskytují vysoký výnos okurek a nejčastěji jsou využívány k průmyslovému zpracování. Pěstují se převážně na poli, ale i mezi nimi můžeme vybírat partenokarpické odrůdy pro pěstování v pařeništích nebo pro studené rychlení ve fóliovnících.

Baby F1

Salátová okurka Baby F1

 • Ramzes  F1 – polní salátová okurka s tmavě zelenými pravidelně válcovitými plody o délce 18–20 cm
 • Obelix F1 – pro svůj výnos a odolnost vůči horším klimatickým i pěstebním podmínkám je velmi oblíbenou odrůdou
 • Aikos F1  – odrůda má u zahrádkářů své místo především pro vysokou odolností vůči plísni okurkové, ale také pro své tmavě zelené 25–28 cm dlouhé plody

Skleníkové okurky

Sortiment skleníkových okurek se v poslední době rozrůstá o typy takzvaných svačinkových okurek nebo také baby okurek. Můžeme si vybírat odrůdy podle požadavku na délku plodu od 12 až po 35 cm.

 • Mezi odrůdami s nejkratšími plody řadíme např. Pony F1 s plody o délce 12–14 cm, hladkým povrchem a příjemnou chutí. Díky kratším plodům tato odrůda nasazuje až 5 plodů za jedním nodem. Sklízet je můžeme již od velikosti 8–10 cm.
 • Další krátké okurky řadíme do skupiny takzvaných Beth Alpha typů, které nasazují také více plodů za jedním nodem. Jde o odrůdy Sherpa F1 s plody o délce 16–18 cm, Twenty F1 s plody dlouhými 17–20 cm.
 • Klasické hadovky označujeme jako holandské typy, z nichž stojí za zmínku odrůda Saturn F1 s vitálním růstem a tmavě zelenými plody o délce 30–35 cm.

Foto autor

Přihlášení k odběru komentářů
Upozornit na
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments

Mějte ze zahrady radost

2v1: tipy na zahradu i do kuchyně

časopis Zahrádkář 4/2024 předplatit →darovat předplatné →

Kalendárium

19. 4. 2024

Aby jiřinky, mečíky, sasanky a další naplno rozkvetly do krásy

Koncem měsíce vysazujeme v teplejších oblastech a podle vývoje počasí hlíznaté květiny, z nichž zejména jiřinky (Dahlia) krášlí zahradu po celé léto až do prvních podzimních mrazíků. Pokud chceme kvetení jiřin uspíšit, můžeme je přirychlit v teplejších podmínkách v květináčích.

zobrazit další rady a tipy
0
Oceníme váš názor či připomínku. Komentujte.x