Okurky, to je věda. Vyplatí se ujasnit si výběr odrůd i péči

24. 5. 2021

Chladné dny jara 2021 mohly mnohé příznivce okurek zaskočit. Snažili se vysít nebo vysadit okurky včas, ale nízké teploty se opozdily. Co s tím?

Někomu nezbude, než vysévat letos ještě jednou, a to přímo na záhon, nebo znovu kupovat sazenice, pokud je chlad poškodil tak, že nechtějí dále růst.

Připomeňme si v této situaci, co platí obecně. Výběr okurek k výsevu a výsadbě je třeba si rozmyslet dopředu. A také to, jak se můžeme o okurky starat. Jestli budeme pravidelně zalévat, hnojit, jestli budeme mít čas na jejich ochranu před plísní, která každý rok přichází. Pokaždé jindy, ale vždycky přijde. Od Moravy do Čech.

Hruboostné odrůdy Bohemia F1 a Charlotte F1

Hruboostné odrůdy Bohemia F1 a Charlotte F1 s odlišným poměrem výšky a šířky, foto I. Dvorak

Dobrá zpráva pro ty, kdo již mají nakoupeno a budou sít ze zásob osiva odrůd běžných, které nemají výjimečné vlastnosti: Pokud můžeme zajistit pravidelnou zálivku a hnojení, pak při dobré péči dokážeme dopěstovat slušnou úrodu okurek, nakladaček. Ony totiž i běžné odrůdy dokážou při dostatku vody, tepla, živin nějaký čas plísni urůstat.

Které okurky se hodí vybrat na poslední chvíli?

Doporučení pro výběr osiva zní: U všech pěstovaných typů okurek, ať jsou to nakládačky, salátovky nebo hadovky, rozmýšlejte, zdali vysít odrůdy běžně odolné, nebo odrůdy s vyšší odolností k plísni danou šlechtěním. A rozdíl v odolnosti je velký, to si pište (a zapamatujte).

Druhé doporučení, tentokrát k výběru odrůd nakládaček: Někdo má rád hruboostné, jiný ty jemně ostnité. Ale jemně ostnité jsou náročnější na teplo a další podmínky, za chladu a deště tvoří plody nepravidelné, netradičních tvarů, kulaté i podivně zakroucené.

Třetí rada je obecná: Chceme-li pěstovat okurky pod krytem, ve skleníku a foliáku a nemáme-li možnost pravidelně denně větrat, pouštět dovnitř opylovače, sejeme a sázíme raději partenokarpické odrůdy. Ty zajistí kvalitní plody bez včel a dalších zástupců hmyzu. Partenokarpické odrůdy najdeme jak v sortimentu nakládaček, tak u okurek salátovek, hadovek.

Okurka na opoře -spirále

Okurka pěstovaná na rajčatové opoře

Doporučení k mořeným semenům: Pokud máte možnost vybrat si mezi osivem mořeným a nemořeným, volte semena mořená. Zejména v době, kdy je chladněji a semena klíčí a vzcházejí delší dobu, může obal semene s látkou chránící klíček proti houbovým chorobám rozhodnout o tom, jestli okurky v tom daném roce budou, nebo ne.

A ještě rada k výsevům? Nikdy nesejte opakovaně na stejné místo. Na nová semínka v daném místě budou číhat stejná nebezpečí jako na ta, která nevzešla a to ještě ve větším množství.

Pěstování v kostce

Okurka je vděčná za přímé hnojení hnojem, živným kompostem. Hnůj se zarývá na podzim, kompost můžeme dávat při setí, sázení.

Kopr na záhoně okurek

K okurkám patří kopr, bude potřeba do konzervačního nálevu

Máme-li obojího málo, nezarýváme do plochy, ale do hnízd (5-10 kg na jedno), místo hnojení si označíme, abychom se na jaře trefili se sazenicí, semínky správně. Sejeme či sázíme, když má půda přes 10 °C v hloubce sázení, výsevu.

Sazenice, které na záhoně zachladnou, zpomalí růst a dosti dlouho se vzpamatovávají. Setí a výsadbu tedy nesmíme uspěchat. Když na nabobtnalé osivo dopadne velká zima, zmléční, shnije. Raději tedy výsevy i výsadbu zakrýváme netkanou textilií nebo tunelem z PVC.

Když už okurky rostou, nesmíme je zalévat vodou přímo ze studny, vodovodního řádu. Pokud jinou vodu nemáme, necháme jí odstát, zteplat. Zaléváme ráno, nebo večer, vyšší dávkou, aby se voda dostala do hloubky kořenění, min. 15 cm.

Průběžně se zálivkou hnojíme rozpustnými hnojivy, střídáme hnojiva typu plod a květ, start, abychom udrželi okurky v růstu a plodnosti. Začínáme měsíc po výsadbě.

  • V porostu okurek můžeme pěstovat kopr. Bude se hodit.

Pro úsporu místa i pro lepší odolnost k plísni

Místo vybrané pro pěstování okurek dobře využijeme, když rostliny vedeme na nějakou síť. Třeba na kari síť, nebo na speciální, plastové určené na okurky. Okurky lze také pěstovat a vést na spirálách pro rajčata. Také na špagátcích. Nebo si uděláme rám ze tří tyčí, jako branku na fotbal vysokou okolo dvou metrů a nad místem, kam vysejeme, nebo vysadíme okurku, spustíme provázek. Lepší je chlupatý, než hladký…

Okurky na sluníčku po dešti dobře osychají, oddaluje se u nich větší napadení plísní okurkovou. A lépe se sklízejí.

Okurkám na záhonu také můžeme trochu pomoct proti plísni způsobem zalévání. Nezaléváme celou plochu, ale jen do míst výsadby, výsevu. Místo bychom měli mít označené od chvíle výsevu, výsadby, třeba nějakým kolíkem.

Foto autor

Přihlášení k odběru komentářů
Upozornit na
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments

Mějte ze zahrady radost

2v1: tipy na zahradu i do kuchyně

časopis Zahrádkář 4/2024 předplatit →darovat předplatné →

Kalendárium

13. 4. 2024

Duben je příznivým měsícem pro výsadbu trvalek

Po 5–10 letech podle druhu ustávají trvalky ve vývoji a růstu. Proto je dobré jejich zmlazení a případné rozmnožení. Dělení provádíme v době, kterou určí termín kvetení toho či onoho druhu: před rašením, po odkvětu nebo časně na podzim. Rozmnožit je můžeme i odkopky.

zobrazit další rady a tipy
0
Oceníme váš názor či připomínku. Komentujte.x