Okurky či tykve v září; jak prodloužit jejich plodnost a dál sklízet?

4. 9. 2023

Nejen okurky, rajčata či lilky můžeme sklízet do prvních mrazíků. Důležitá je pravidelná zálivka a především správné hnojení.

Rajčata, okurky a papriky

I pro září platí, že tuto plodovou zeleninu pravidelně zavlažujeme. Okurky také ještě přihnojujeme a to 1 x  za dva týdny některým kompletním hnojivem. Případně můžeme přidat močovinu či ledek vápenatý.

Tyčková rajčata bráníme především proti plísni bramborové preventivními postřiky. A i nadále pokračujeme v odstraňování všech bočních výhonků.

Rajčata napadená plísní

Proti plísni bramborové u rajčat se bráníme preventivními postřiky

Okurky pěstované na vertico

U okurek, které pěstujeme  vertikálně pokračujeme ve vyštipování bočních výhonků za prvním listem. U odrůd s krátkými plody, až za druhým listem a to i u výhonů, které necháváme volně růst dolů. Odplozené boční letorosty odstraňujeme. Okurky jsou i v tomto období náročné na dusík a hořčík. Abychom zabránili zasychání mladých plodů, je důležité i v září okurky přihnojovat jednou týdně, případně přidat i ledek nebo močovinu.

V tuto dobu bývají noci již chladné. Pokud začnou noční teploty klesat pod 10ºC a my máme plodovou zeleninu ve skleníku, na noc ho zavíráme.

Salátové okurky odrůdy Cheer F 1

Odrůda salátové okurky Cheer F 1

Cukety a patisony

Počátkem měsíce září můžeme provést preventivní postřik proti padlí některým z povolených přípravků. Prodloužíme si tím jejich plodnost.

V případě sucha cukety a patisony pravidelně zaléváme a 1 x za 10 dní přihnojíme ledkem vápenatým nebo některým kompletním hnojivem. Jejich plody pak můžeme sklízet až do konce září.

Plody sklízíme pravidelně. Pokud je necháváme přerůstat, zastavíme tím v září nasazování nových plodů.

Tykve a lilky

Tykve jsou na skladování zralé tehdy, až jsou jejich stopky uschlé a dřevnaté. Proto je sklízíme co nejpozději, ale ještě před příchodem mrazíků. Plody skladujeme v suchu. Teploty snesou vyšší, dokonce až k té pokojové. Optimální skladování je v suchu, při teplotě 12–22 °C. Pozor, chladný a vlhký sklep není pro skladování tykví vhodný.

Tykve ke sklizni

Tykve sklízíme co nejpozději. Na snímku je odrůda Amoro F1

Lilky jsou poměrné náročné na vláhu hlavně v období sklizně plodů, proto je pravidelně zaléváme prakticky do konce vegetace.

Foto autor

 

Přihlášení k odběru komentářů
Upozornit na
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments
0
Oceníme váš názor či připomínku. Komentujte.x