Okurky, melouny i další zelenina potřebují v srpnu zálivku a dostatečný přísun živin

9. 8. 2023

Rajčata zaštipujeme, okurky podpoříme živinami, melouny dostatečně zaléváme, plody cukety sbíráme mladé a ve skleníku dostatečně větráme.

Plodová zelenina - okurky, rajčata, cukety

Kvalitní a zdravé plody

Rajčata, okurky a papriky

Pravidelně zavlažujeme a i v srpnu přihnojujeme, nejlépe jednou za dva týdny některým z kompletních hnojiv. Plevelů se zbavíme okopávkou a pletím.

U tyčkových rajčat vyvazujeme hlavní lodyhu. Pokud jsme tak ještě neudělali, tak jejich růst ukončíme nad 8.–10. vijanem zaštípnutím. Současně stále odstraňujeme všechny boční větve. Proti chorobám preventivně použijeme postřik. Zavlečení viróz se bráníme okamžitým ničením přenašečů, jako jsou mšice, třásněnky, křísci.

Pro vylamování zálistků rajčat se ujalo označení zaštipování

Nejméně rizikovým postupem je odstranění zálistku tyčkového rajčete vylomením; foto Shutterstock

Proč mladé plody okurky zasychají

Pěstujeme-li okurky  tzv. vertico, pokračujeme ve vyštipování bočních výhonků za 1. listem, u odrůd s krátkými plody až za druhým listem i u výhonů, které necháváme volně růst dolů. Odplozené boční letorosty odstraňujeme.

Pokud nám mladé plody  zasychají od špičky, je ve většině případů problémem nedostatečná výživa dusíkem, případně přisušení a nedostatečná závlaha. Je proto vhodné v týdnu, kdy nehnojíme komplexním hnojivem přihnojit ledkem nebo močovinou.

Svislé opory pro okurky

Svislé pěstování okurek

Pokud máme skleník, větráme

V srpnu je při pěstováni zeleniny ve skleníku či fóliovníku třeba dbát na pravidelné větrání. A to ve dne i v noci a snažit se co nejlépe chránit rostliny proti popálení sluncem. V případě potřeby skleník i stíníme. Pokud koncem srpna začnou noční teploty klesat pod 10 °C, skleník na noc zavřeme.

U cuket a patisonů sbíráme mladé plody

V případě sucha cukety a patisony pravidelně zaléváme a jednou za 10 dní přihnojíme ledkem vápenatým nebo komplexním hnojivem. Mladé plody pravidelně sklízíme. Pokud je necháváme přerůstat, snižujeme tím nasazování a růst plodů nových.

Počátkem měsíce srpna je vhodné provést preventivní postřik proti padlí některým z povolených přípravků. Udržíme si tím jejich plodnost do pozdního léta.

Cuketa a její plody

Plody cukety Goldline 1

Melouny, zrání a zálivka

V období zrání vodních melounů omezíme zálivku, aby nedocházelo k uhnívání. Zralý meloun se pozná podle zaschlých stonkových úponků a klasické kličky, kterou tvoří stopky. Slupka zralých melounů je lesklá a v místě styku s půdou nažloutlé barvy. Zralé melouny vydávají dutý zvuk.

Cukrovým melounům je nutné dopřát pravidelný přísun vody a živin. Zralé plody sklízíme postupně. Vhodné je odstranění plodů, které nemají šanci dozrát, protože rostlina tak bude mít více síly pro výživu ostatních plodů.

Zralý cukrový meloun

Zralý plod cukrového melounu se zaschlou stopkou

Foto autor, J. Pokluda a Shutterstock

 

Přihlášení k odběru komentářů
Upozornit na
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments
0
Oceníme váš názor či připomínku. Komentujte.x