
Cibule kuchyňská; jak ji pěstovat, aby chutnala a vydržela
4. 12. 2021Vyváženou chuť a vůni dává řadě pokrmů cibule. Pro pěstování na zahradě můžeme odrůdy vybírat i podle toho, jak ji používáme v kuchyni.
Pokračujeme ve sklizni okurek a začínáme sklízet papriky. Podle potřeby zaléváme, okopáváme a přihnojujeme. Znovu můžeme vysít ředkvičky.
Pro inspiraci a přehlednost doporučených výsevů, výsadby a doporučené organizace používáme zavedené schéma, které je jen jednoduchým vodítkem.
Pravidelně zavlažujeme a přihnojujeme, nejlépe jedenkrát za dva týdny kompletním hnojivem (např. Kristalon plod a květ). Plevelů se zbavíme okopávkou a pletím.
U tyčkových rajčat vyvazujeme hlavní lodyhu, a pokud jsme tak již neučinili, ukončíme jejich růst zaštípnutím nad 8–10 vijanem. Stále odstraňujeme všechny boční výhony. Proti chorobám se bráníme preventivními postřiky.
U paprik v případě potřeby pokračujeme ve vyvazování dalšími motouzy v intervalech 15–20 cm.
U okurek hadovek pokračujeme ve vyštipování bočních výhonků za 1. listem, u odrůd s krátkými plody až za druhým listem i u výhonů, které necháváme volně růst dolů. Odplozené boční letorosty odstraňujeme.
Skleník větráme ve dne i v noci a snažíme se co nejlépe chránit rostliny proti popálení sluncem. V případě potřeby skleník i stíníme. Pokud ovšem koncem srpna začnou noční teploty klesat pod 10 °C, skleník na noc zavíráme.
Pokračujeme v preventivní ochraně rajčat a okurek proti houbovým chorobám. U okurek, paprik i rajčat proti sviluškám, třásněnkám, případně i molicím některými z povolených přípravků.
Pokud jsme v červenci vysévali pekingské zelí a listovou čekanku, vysázíme předpěstované sazenice na venkovní záhony, optimálně do sponu 40 x 40 cm. Výsadbu pekingského zelí je vhodné chránit proti škůdcům (dřepčíci, květilky) netkanou textilií, která se osvědčuje jako dobrá mechanická ochrana.
Na místo, které jsme měli ve skleníku ponechané na pěstování sadby, a nyní se uvolnilo, vysejeme počátkem srpna salát pro podzimní sklizeň. Můžeme vysít například odrůdu Merkurion nebo Maršalus, sortiment pěstovaného salátu můžeme doplnit ledovým salátem, například Medimo. Tímto výsevem si zajistíme sklizeň salátu na podzim. Vzešlý salát pak vyjednotíme na vzdálenost 30 cm v řádku.
Od druhé poloviny srpna je také optimální čas pro výsev ředkvičky pro podzimní sklizeň. Ředkvičky sejeme do řádků 12,5 cm, v řádku optimálně 1,5 až 2,5 cm od sebe, do hloubky 1-2 cm. Postupným výsevem po jednom řádku v 10denních intervalech během srpna a počátkem září si rozložíme sklizeň této lahůdkové zeleniny až do konce října.
Pokud si pěstujeme sami bazalku, tak kdykoli začne vytvářet květy, lodyhu pod květy opakovaně zaštípneme, abychom podpořili tvorbu listů a neumožnili jí kvést. Pravidelně ji zaléváme. Listy sklízíme uštipováním podle potřeby pro použití v kuchyni, případně si můžeme přebytky usušit.
Foto autor
Truhlíkové a nádobové květiny začneme v červnu přihnojovat. Většinou jsou totiž spotřebovány živiny v substrátu, do kterého byly na jaře přesazeny. Nejlepší jsou hnojiva podporující kvetení v dávkách asi 0,2% roztoku jednou týdně.