Zahradní hrách: sladký, výživný, přesto opomíjený

14. 4. 2023

Zahradní hrách je oblíbenou, středně náročnou zeleninou na pěstování. Přesto, je jeho spotřeba v Česku oproti jiným státům podprůměrná.

A to i přesto, že hrách zahradní dřeňový, pěstovaný pro zelené zrno v mléčné zralosti, je v České republice nejrozšířenější luskovou zeleninou.

Hrášek v řádcích

Po výsevu je hrách citlivý na zaplevelení

Odborníci na výživu doporučují sníst optimálně kolem 4 kg hrachu na osobu za rok. Průměrná spotřeba v České republice je ale jen okolo 0,6–0,9 kg za rok. V porovnání s jinými státy máme tedy co dohánět.

Nutričně samá pozitiva

Nutriční hodnota hrachu je vysoká. Je daná vysokým obsahem cukrů, vlákniny, vitaminu C, vitaminů skupiny B, vitaminu E, PP a také karotenu. Další jeho předností jsou bílkoviny, které mají podobnou skladbu aminokyselin jako bílkoviny živočišného původu. Je také bohatý na obsah biotinu, kyselinu listovou, hořčík a měd. 

Také hrách pěstovaný na zahradě má vítanou přednost – je čerstvý

Nejvíc oblíbený Oskar® a moderní Johan

  • Oskar®

V průběhu let se stal nejžádanější odrůdou zahradního hrášku pěstovaného na první sklizně lusků. A to nejen u zahrádkářů, ale i u profesionálních pěstitelů nejen v ČR a na Slovensku, ale také například v Maďarsku, Srbsku, Bělorusku. Dále ho znají i v Turecku a Indii.

Jeho obliba se dá vysvětlit kvalitou jeho zrna, stabilitou výnosu a obecně vysokou tolerancí ke stresu.

Oskar® spojuje ranost s velkým zrnem a vysokým počtem zrn v lusku. I proto je asi z odrůd hrášku nejpopulárnější.

Hrách, odrůda Oskar

Odrůda Oskar

Porost dosahuje výšky 6080 cm, rostliny jsou silné, bohatě olistěné, se světle zelenými listy. Lusk je dlouhý asi 10 cm, ostře ukončený, prohnutý, s 1012 zrny v lusku. Zrno je velké, tmavě zelené. Chuť má příjemně sladkou. A jak je vidět, je také nositelem ochranné obchodní známky ®.

  • Johan

Hrách Johan navazuje dobou sklizně právě na odrůdu Oskar, čímž ji vhodně doplňuje. Jde o moderní, středně ranou, vysoce výnosnou odrůdu s dlouhým, rovným, ostře zakončeným luskem, ve kterém je průměrně 78 velkých tmavě zelených zrn.

Hrách, odrůda Johan

Moderní a velmi oblíbená odrůda Johan

Stejně ranou odrůdu Radovan předčí jak výnosem, tak i lepším zdravotním stavem a pěstitelsky by měl sklizní navazovat na oblíbenou odrůdu Oskar a prodloužit tak dobu sklizně.

Je rezistentní k padlí hrachovému, k fusariovému vadnutí a k virové mozaice hrachu přenosné semenem PSbMV (Pea Seed-borne Mosaic Virus).

Hrách pěstovaný s oporou

  • Alderman

Kdo chce pěstovat hrách na vedení, pak by měl zvolit pozdní odrůdu Alderman. Pro velmi velké zrno a maximální velikost lusků je tato odrůda zařazena do kolekce MAXI.

Vyznačuje se vysokým vzrůstem a především pěstováním s oporou. Jako oporu lze použít drátěnku, tyč nebo nechat volně popínat po plotu.

Pnoucí hrášek odrůdy Alderman

Rostlina dosahuje výšky 140160 cm. Tvoří lusky velikosti 1012 cm o obsahu 910 zrn středně zelené barvy. Tuto odrůdu lze pěstovat také bez opory, kdy jsou rostliny volně polehané.

  • Kudrnáč

Polo pozdní odrůda Kudrnáč má místo listů úponky

Polopozdní odrůda Kudrnáč s velkým zrnem je určena zejména pro malopěstitele. Dorůstá 6070 cm výšky, listy jsou přeměněny v úponky. Palisty jsou větší, světle zelené se zřetelným panašováním. Lusk je dlouhý, prohnutý, ostře zakončený, s 89 středně velkými tmavými zrny.

Rostliny se lépe přichytí jedna k druhé a porost na záhoně nepoléhá.

Bezlisté odrůdy

Zvláštností jsou v sortimentu tzv. Afila typy. To jsou bezlisté odrůdy s omezenou, za to fotosynteticky vysoce aktivní listovou plochou.

Rostliny tohoto typu jsou vzdušnější a otevřenější pro světlo. Zrna mohou být díky tomu lépe vybarvena.

Jaké má hrách pěstitelské výhody

Teremíny výsevů a výsadby zeleniny volíme také podle teplot. Hrách nsese pokles pod nulu.

Hrách dřeňový Kudrnáč (nahoře) a hrách cukrový Ambrosia. Nemusíte mít strach, že na jaře namrznou. Mladé rostlinky snesou –5 °C.

Patří mezi středně náročnou zeleninu. Jeho předností je, že má poměrně nízké nároky na teplotu. Klíčí již při 1 °C a roste od 4 °C. Otužené rostliny snesou i přímrazek –5 °C. Optimálně roste při 1418 °C. Naopak za vysokých teplot kolem 30 °C neprobíhá dobře opylení a hrách nenasazuje lusky, předčasně dozrává a zasychá.

Proslouženou sklizeň docílíme tím, že si vysejeme několik odrůd s odlišnou vegetační dobou.

Foto autor

Přihlášení k odběru komentářů
Upozornit na
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments

Mějte ze zahrady radost

2v1: tipy na zahradu i do kuchyně

časopis Zahrádkář 4/2024 předplatit →darovat předplatné →

Kalendárium

26. 4. 2024

Jaro vytoužené, ale i obávané kvůli alergii na pyl

Zejména jarní období, na které se všichni tolik těšíme, může být pro alergiky obdobím opačně vnímaným. Senná rýma se vyskytuje u citlivých osob od předjaří do časného podzimu. Příčinou je pyl poletující v ovzduší  těchto dřevin (pravidelné pylové …

zobrazit další rady a tipy
0
Oceníme váš názor či připomínku. Komentujte.x