
Pěstujeme hrášek: výsev, živiny, škůdci, sklizeň, odrůdy
6. 3. 2023Hrášek patří ke stálicím zeleniny ze zahrady. Nejen kvůli snadné péči a brzké sklizni, ale i díky dětem. Zbožňují ty svítivě zelené kuličky.
Zahradní hrách je oblíbenou, středně náročnou zeleninou na pěstování. Přesto, je jeho spotřeba v Česku oproti jiným státům podprůměrná.
A to i přesto, že hrách zahradní dřeňový, pěstovaný pro zelené zrno v mléčné zralosti, je v České republice nejrozšířenější luskovou zeleninou.
Odborníci na výživu doporučují sníst optimálně kolem 4 kg hrachu na osobu za rok. Průměrná spotřeba v České republice je ale jen okolo 0,6–0,9 kg za rok. V porovnání s jinými státy máme tedy co dohánět.
Nutriční hodnota hrachu je vysoká. Je daná vysokým obsahem cukrů, vlákniny, vitaminu C, vitaminů skupiny B, vitaminu E, PP a také karotenu. Další jeho předností jsou bílkoviny, které mají podobnou skladbu aminokyselin jako bílkoviny živočišného původu. Je také bohatý na obsah biotinu, kyselinu listovou, hořčík a měd.
V průběhu let se stal nejžádanější odrůdou zahradního hrášku pěstovaného na první sklizně lusků. A to nejen u zahrádkářů, ale i u profesionálních pěstitelů nejen v ČR a na Slovensku, ale také například v Maďarsku, Srbsku, Bělorusku. Dále ho znají i v Turecku a Indii.
Jeho obliba se dá vysvětlit kvalitou jeho zrna, stabilitou výnosu a obecně vysokou tolerancí ke stresu.
Oskar® spojuje ranost s velkým zrnem a vysokým počtem zrn v lusku. I proto je asi z odrůd hrášku nejpopulárnější.
Porost dosahuje výšky 60–80 cm, rostliny jsou silné, bohatě olistěné, se světle zelenými listy. Lusk je dlouhý asi 10 cm, ostře ukončený, prohnutý, s 10–12 zrny v lusku. Zrno je velké, tmavě zelené. Chuť má příjemně sladkou. A jak je vidět, je také nositelem ochranné obchodní známky ®.
Hrách Johan navazuje dobou sklizně právě na odrůdu Oskar, čímž ji vhodně doplňuje. Jde o moderní, středně ranou, vysoce výnosnou odrůdu s dlouhým, rovným, ostře zakončeným luskem, ve kterém je průměrně 7–8 velkých tmavě zelených zrn.
Stejně ranou odrůdu Radovan předčí jak výnosem, tak i lepším zdravotním stavem a pěstitelsky by měl sklizní navazovat na oblíbenou odrůdu Oskar a prodloužit tak dobu sklizně.
Je rezistentní k padlí hrachovému, k fusariovému vadnutí a k virové mozaice hrachu přenosné semenem PSbMV (Pea Seed-borne Mosaic Virus).
Kdo chce pěstovat hrách na vedení, pak by měl zvolit pozdní odrůdu Alderman. Pro velmi velké zrno a maximální velikost lusků je tato odrůda zařazena do kolekce MAXI.
Vyznačuje se vysokým vzrůstem a především pěstováním s oporou. Jako oporu lze použít drátěnku, tyč nebo nechat volně popínat po plotu.
Rostlina dosahuje výšky 140–160 cm. Tvoří lusky velikosti 10–12 cm o obsahu 9–10 zrn středně zelené barvy. Tuto odrůdu lze pěstovat také bez opory, kdy jsou rostliny volně polehané.
Polopozdní odrůda Kudrnáč s velkým zrnem je určena zejména pro malopěstitele. Dorůstá 60–70 cm výšky, listy jsou přeměněny v úponky. Palisty jsou větší, světle zelené se zřetelným panašováním. Lusk je dlouhý, prohnutý, ostře zakončený, s 8–9 středně velkými tmavými zrny.
Rostliny se lépe přichytí jedna k druhé a porost na záhoně nepoléhá.
Zvláštností jsou v sortimentu tzv. Afila typy. To jsou bezlisté odrůdy s omezenou, za to fotosynteticky vysoce aktivní listovou plochou.
Rostliny tohoto typu jsou vzdušnější a otevřenější pro světlo. Zrna mohou být díky tomu lépe vybarvena.
Hrách dřeňový Kudrnáč (nahoře) a hrách cukrový Ambrosia. Nemusíte mít strach, že na jaře namrznou. Mladé rostlinky snesou –5 °C.
Patří mezi středně náročnou zeleninu. Jeho předností je, že má poměrně nízké nároky na teplotu. Klíčí již při 1 °C a roste od 4 °C. Otužené rostliny snesou i přímrazek –5 °C. Optimálně roste při 14–18 °C. Naopak za vysokých teplot kolem 30 °C neprobíhá dobře opylení a hrách nenasazuje lusky, předčasně dozrává a zasychá.
Proslouženou sklizeň docílíme tím, že si vysejeme několik odrůd s odlišnou vegetační dobou.
Foto autor
Druhy keřů, které přirozeně zmlazují větším nebo menším počtem výhonků z kořenového krčku, spolehlivě rozmnožíme vegetativním způsobem.