Jak překazit houbovým chorobám zimování v zahradě
5. 12. 2020Zimním omezením houbových onemocnění zpravidla oddálíme první nejškodlivější výskyty a tím i aplikaci fungicidů během vegetační sezony.
Houby jsou ze všech původců chorob rostlin nevýznamnější. Způsobují přes 80 % všech závažných chorob rostlin.
Neobsahují chlorofyl, proto se musí živit saprofyticky – na mrtvé organické hmotě, „hniložijně“– nebo paraziticky, tedy cizopasně.
Parazitismus může být obligátní – parazit má k dispozici jen živé tělo hostitele, nebo fakultativní (saproparazitní) – houba parazituje jen příležitostně a jinak žije i saprofyticky.
Houby se skládají z vláken (hyf), které se spojují ve spleť vláken (podhoubí, mycelium). Na něm se tvoří výtrusy (spory) a to buď přímo na hyfách, nebo ve speciálních plodničkách či plodnicích, které jsou známé u hub, které sbíráme v lesích, nebo například u dřevokazných hub.
Choroby houbového původu se nazývají mykózy. Celkem je známo na 1,5 milionů druhů hub, z toho fytopatogenních – schopných vyvolat onemocnění rostlin – přibližně 10 000. V České republice jich je takových významných jen (!) několik set.
Mezi významné parazity zahradních plodin patří houby vřeckovýtrusé (Ascomycota), početná skupina mikroskopických hub (mikromycet), ke kterým patří i desítky původců závažných chorob rostlin. Ty můžeme nalézt na téměř deseti tisících druhů rostlin.
Jedna z nejrozšířenějších skupin je označována jako padlí. Na rostlinách se projevují většinou jako bílé moučnaté povlaky. Proto se jim lidově říká moučenky či moučnivky a slovensky múčnatky.
Na těchto povlacích se někdy tvoří drobné tmavé plodničky. Jedná se o obligátní ektoparazity, tzn., že nemohou existovat bez hostitelských rostlin a odčerpávají živiny pouze z povrchových buněk hostitelských rostlin, do kterých pronikají prostřednictvím speciálních přísavek – haustorií.
Padlí, oproti většině ostatních hub, mají jiné požadavky na prostředí. Nevyhovuje jim vlhko a chladno, ale dávají přednost suchu (nebo střídání sucha a krátkodobého ovlhčení) a kolísavým teplotám. Proto se většinou vyskytují až od druhé poloviny léta.
Padlí se může vyskytovat na mnoha zahradních rostlinách: révě vinné, angreštu, jabloních, broskvoních, jahodníku, okurkách a dalších tykvovitých rostlinách, hrachu, petrželi, mrkvi, trávách, na řadě okrasných rostlin (růžích, astrách, begoniích, sedmikráskách, zvoncích, gerberách, slunečnicích, afrických fialkách, aj.) a na mnoha dalších rostlinách.
K vřeckovýtrusým houbám patří i původci kadeřavosti broskvoně, puchrovitosti slivoní, modrých (penicilinových) hnilob nejrůznějších hlíz, plodů a cibulí, bílých (sklerotiniových) hnilob, moniliniových hnilob a moniliniové spály, skvrnitostí listů višně, třešně, růží, a jahodníku, sypavek jehličnanů, verticiliového vadnutí, septoriových skvrnitostí celeru, rybízu a rajčete, antraknózy hrachu, hnědnutí listů ořešáku, strupovitostí jabloně, hrušně, peckovin a hlohyně, plísňovitostí trav, sazovitosti jádrovin a řadě dalších chorob.
Foto autor
Stromky nesázíme ani na místě poraženého stromu dříve než po pěti letech. Půdu ozdravíme pěstováním záhonové plodiny, kypřením a přidáváním kompostované zeminy. Tam, kde žila jádrovina, i po několika letech upřednostníme peckovinu.