Cukrový hrách pro šťavnaté lusky čerstvé či přílohové

21. 3. 2021

Ač se může zdát, že hrách cukrový patří k plodinám běžně a hojně pěstovaným, není tomu tak. Mnozí kupují cukrový hrách s představou, že lusky budou obsahovat pěkná, velká, slaďoučká semena.

Ale ono to dopadne jinak. Ploché lusky se nenalévají, semen v nich je jen málo a jsou drobná, nenarůstají, jak by asi měla…

Co od sladkého hrášku čekat, nač se těšit

Hrách cukrový (Pisum sativum var. saccharata či axiphium) je jiný. Stěna lusku neobsahuje vlákna, která kazí požitek z jídla. Lusk je dužnatý, šťavnatý, sladký, nezralá semena též.

Zralá semena jsou téměř kulatá, v barvách jaké má hrách dřeňový, špatně se vaří (nestejnoměrně a dosti dlouho měknou). Jí se syrový lusk přímo na záhoně, nebo jako zeleninová příloha k masu, i rychle tepelně opracovaná (blanšírovaná, spařená, opečená na pánvi či grilu, samostatně nebo ve směsi s další zeleninou).

Hrách cukrový pěstujeme k jídlu v čerstvém stavu nebo pro tepelnou úpravu

Hrách cukrový roste pro ochutnání začerstva

Cukrový hrách zpracováváme čerstvý, pro uchování je jen jedna možnost. Lze ho použít ve směsi mražené zeleniny, samostatně, jako barevnou přílohu k jídlům typu čína.

Časný výsev, odolnost k mrazíkům

Hrách cukrový

Hrách cukrový Ambrosia

Cukrový hrách (i ostatní hrachy) se seje zjara, v březnu, pokud máme dostatek vody na zalévání, můžeme ho sít prakticky až do června. Po vzejití snáší mírné jarní mrazíky (– 5° C). Seje se do řádků 30 cm, prakticky všechny zahradní hrachy (k vylupování, cukrový) potřebují oporu. Rostlina se po ní pne. Jinak by polehla, proplétala se s rostlinami okolo.

Jako opora stačí pruty ořezané na jaře z ovocných stromů, okrasných keřů, lepší pro snadný přehled v době sklizně je pěstování na natažené síti s většími oky (na pěstování okurek). Kvete bíle.

Cukrový hrách se může vysévat postupně, aby pěstitele zásobil třeba celé léto. Pozdnější výsevy vyžadují důkladnou závlahu, jinak nedají slušnou úrodu. Ani kvalita sklizně pak není dobrá.

Lusk i semena v lusku rychle dozrávají, stěna lusku tvrdne, narůstá v ní tzv. pergamenová vrstva, semena sice narůstají větší, ale stárnou, hořknou. Sklízíme tedy v době, kdy jsou lusky tenké, sladké a křehké, semena jsou sotva vyvinutá.

Už ho vícekrát nemusíme kupovat

Při sklizni na semeno se po uschnutí natě buď hned na záhoně otrhávají lusky, nebo se vytrhne celá rostlina a nechá se ve stínu, na suchém místě dosušit. V plné botanické zralosti mohou lusky praskat.

Snadné pěstování, navíc ve prospěch půdy

Hrách snáší běžné půdy, ne mokré, těžké. Seje se obyčejně ve třetí, tzv. doběrné trati, tedy druhý až třetí rok po hnojení hnojem. Patří mezi plodiny zlepšující stav půdy.

Nedoporučuje se v průběhu vegetace přihnojovat porost dusíkatými hnojivy a vysévat hrách vícekrát na jedno místo, zejména pokud byl napadený houbovými chorobami, škůdci.

S kým se dělíme o úrodu

Už po vzejití může listovou plochu výrazně poničit listopas čárkovaný. Hrášek má svého obaleče, ožírá povrch semen v lusku.

Hrách napadají mšice a také zrnokaz. Larva se usídlí v semeni, vylézá z něho až brouk. Poznáme to při podrobnějším zkoumání semen. Na nich je nápadné jakési okénko pod slupkou, s tmavou skvrnou.

Pod slupkou semene, v komůrce, kterou si vykousala larva, dokončuje svůj vývoj dospělec zrnokaze hrachového. Semena s dírkami špatně klíčí, rostlinky jsou slabé. Červavé lusky (obaleč) je vhodné likvidovat tak, aby se škůdce nemohl dále množit – odstranit je ze zahrady, nebo je dát ohni, neházet je na zem.

Larva zrnokaze v hrášku

Larva zrnokaze hrachového v rozříznutém hrášku, foto Jan Kazda

Pokud si necháváme osivo z roku na rok, v místě, kde se zrnokaz vyskytuje, hned po dozrání lusků tyto otrháme, vyluštíme, uzavřeme ho neprodyšně v pevném obalu, aby zrnokaz nevylezl „do přírody“. Je aktivní i v teplotách těsně nad 0 °C, takže pokud necháme lusky nevyluštěné v suchu, někde pod střechou, umožníme mu vylézt, uložit se do klidu a příští sezonu ještě hojněji napadnout náš hrášek.

Foto autor a J. Kazda

Přihlášení k odběru komentářů
Upozornit na
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments

Mějte ze zahrady radost

2v1: tipy na zahradu i do kuchyně

časopis Zahrádkář 4/2024 předplatit →darovat předplatné →

Kalendárium

18. 4. 2024

Dubnové sečení, výsev a dosetí trávníku

Během dubna je již nutné první sečení, sekejte hodně nízko, podpoříte tím odnožování trav. Můžete začít i s přihnojováním, ale – na jaře mají traviny obrovskou růstovou sílu, ke které jim pomáhají uložené zásobní látky. Přirozené živiny vystačí zhruba do června.

zobrazit další rady a tipy
0
Oceníme váš názor či připomínku. Komentujte.x