Zakládáme bylinkovou zahrádku, aby z ní měly radost i děti

9. 6. 2022

Bylinky díky své vůni a chuti často zaujmou děti. Vyplatí se přizvat malé pomocníky, aby si vyzkoušeli péči o bylinkovou zahrádku.

První pěstitelské zážitky usnadní fakt, že tyto rostliny vesměs nemají velké nároky. Bez problémů porostou na záhoně nebo v nádobách. Zájem dětí můžeme podnítit i sběrem léčivých, aromatických a kořeninových rostlin. V teplých červnových dnech k tomu nastává nejvhodnější doba.

Děti se nadchnou pro bylinkovou zahrádku

Bylinky zaujmou; foto Shutterstock

Kam umístit bylinkovou zahrádku

Pro bylinkový koutek se jistě najde místo i v té nejmenší zahrádce, dobře poslouží i osluněný okenní parapet. Rostliny pocházející ze Středomoří vyžadují zejména dostatek světla a tepla, jinak jim ale k životu postačí i suchá zídka. Jiné, často domácí bylinky (pažitka, šťovík) potřebují naopak zeminu vlhčí a výživnější, a snesou rovněž polostín.

Kuchyňské bylinky a kořeninové rostliny s různými nároky je možné pěstovat společně na malém prostoru: k tomuto účelu slouží tzv. bylinková spirála. Jde o kamennou zídku, postavenou do tvaru vyvýšené spirály a vyplněnou zeminou. U paty spirály na severní straně najdou své místo rostliny vlhkomilnější (máta, petržel či pažitka), v nejvyšší úrovni zase suchomilná mateřídouška, dobromysl nebo tymián.

Bylinková spirála prvně ve vegetaci

Čerstvě osázená bylinková spirála; foto M. Bruchter

Nemáte-li dostatek místa nebo se do stavby spirály nechcete pouštět, vysaďte aromatické rostliny mezi zeleninu nebo do okrasných záhonů. Ve smíšené kultuře plní tyto rostliny mimo jiné funkci odpuzovačů nejrůznějších druhů škůdců či naopak lákají hmyzí opylovače.

Co pěstovat

Do bylinkové zahrádky pro děti je vhodná většina běžně pěstovaných aromatických rostlin. Nic nezkazíte použitím heřmánku (Matricaria chamomilla), meduňky (Melissa officinalis), máty (Mentha), anýzu (Pimpinella anisum) nebo levandule (Lavandula officinalis).

Kromě těch běžně pěstovaných se poohlédněte i po netradičně vonících odrůdách: Děti potěší

  • máta s vůní po čokoládě,
  • skořicová bazalka,
  • tymián s nádechem pomeranče.

Společně pak můžete zkusit rozeznávat aromatické rostliny jen po hmatu a čichu.

Byxlinkovou zahrádku provoní levandule

Levandule lékařská; foto A. Blahušová

Tip: Devatero svatojánských bylin

Větší děti vezměte na zahradu sbírat bylinky o letním slunovratu: užijete si společně malé noční dobrodužství. Svatojánská noc byla už podle našich předků nocí, kdy měly bylinky a léčivé rostliny tu největší sílu. Tradičně se sbíralo devatero svatojánských bylinek: složení svatojánské kytičky se sice region od regionu liší, většinou ale nechyběl řebříček, dobromysl nebo jitrocel.

Foto autorka, M. Bruchter a Shutterstock

Přihlášení k odběru komentářů
Upozornit na
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments

Mějte ze zahrady radost

2v1: tipy na zahradu i do kuchyně

časopis Zahrádkář 4/2024 předplatit →darovat předplatné →

Kalendárium

26. 4. 2024

Jaro vytoužené, ale i obávané kvůli alergii na pyl

Zejména jarní období, na které se všichni tolik těšíme, může být pro alergiky obdobím opačně vnímaným. Senná rýma se vyskytuje u citlivých osob od předjaří do časného podzimu. Příčinou je pyl poletující v ovzduší  těchto dřevin (pravidelné pylové …

zobrazit další rady a tipy
0
Oceníme váš názor či připomínku. Komentujte.x