Receptury: heřmánková mast, olej, balzám a pleťová voda

4. 8. 2019

Téměř vše léčivý heřmánek působí protizánětlivě, mírní křeče, uklidňuje nervový systém. Je součástí dětských čajů, mastiček, olejíčků a mýdel.

Heřmánek má tradiční využití také v kosmetice. Zábaly z heřmánku posilují světlé vlasy, zvyšují jejich lesk a světlou barvu. Rostlina obsahuje silici s chamazulenem, flavonové glykosidy, hořčiny a sliz.

  • Nepoužíváme sušený heřmánek, který je starší než jeden rok, protože se skladováním vytrácí obsah silic a bylina ztrácí účinnost.
  • Čím víc úborů během kvetení otrháme, tím víc jich ještě naroste a vykvete. Sběru u silnic se vyhneme kvůli prachu a zplodinám.
Heřmánek pravý

Před heřmánkem klekni

Semena zůstanou dlouho klíčivá

Když jsem byla dítko školou povinné, maminka pěstovala na zahradě heřmánek. Bylo to písčité políčko na jižním svahu a heřmánku se tam velmi dařilo. Časem na poli heřmánek vystřídaly jiné plodiny a zelenina. Držel se statečně dál na kraji pole, v bramborách, v obilí i v máku. Aktivní semena v zemi zůstala, a když jsme zem z pole po dvaceti letech použili na záhony v nově založené zahradě, jako první se objevily malé rostlinky heřmánku.

Heřmánek pravý (Chamomilla recutita), lidově nazývaný například jahodníček, kamilky, marunka, králičky, roste na suchých a slunných místech. Snadno se rozmnožuje semeny, proto tuto jednoletou rostlin nacházíme na stejném místě a v jeho okolí.

Heřmánek najdete v Evropě i v Asii. Do Severní Ameriky se dostal s obilím a rychle tam zdomácněl. Už Egypťané uctívali heřmánek jako jednu z nejlepších a nejúčinnějších bylin. Zasvětili heřmánek slunci a hojně jej využívali v lékařství. Ve staré Anglii patřil mezi devět posvátných bylin. Byl v té době symbolem síly a vzdoru proti nepravostem. Říkalo se, že čím víc se heřmánek pošlapává, tím víc se rozšiřuje.

Receptury

Heřmánkový balzám na vlasy

  • 1/2 l vody
  • 1 lžička citronové šťávy
  • 2 až 3 šálky heřmánku. Množství volíme podle délky vlasů.

Vodu přivedeme k varu a přisypeme heřmánek. Zakryjeme hrnek poklicí a necháme půl hodiny vařit slabým varem. Scedíme a přidáme lžičku citronové šťávy. Umyté vlasy pečlivě prolijeme heřmánkovým balzámem a už neoplachujeme vodou.

Var heřmánku

Heřmánek ve vroucí vodě

Heřmánková pleťová voda na zklidnění a čistění citlivé pleti.

  • 250 ml vody
  • hrst heřmánkových květů
  • 1 lžička citronové šťávy
  • 50 ml růžové vody

Také si můžeme jednodušším způsobem udělat zklidňující pleťový obklad. Ve 150 ml vody povaříme dvě lžíce sušeného heřmánku a necháme zchladnout. Přecedíme a vlažným odvarem potíráme podrážděnou pokožku, nebo přikládáme obklad z namočené gázy.

Do vroucí vody nasypeme heřmánek a vaříme asi tři minuty. Odstavíme a necháme vystydnout. Přecedíme přes sítko a ještě květy v sítku vymačkáme.

Heřmánkový odvar smícháme s citronovou šťávou a růžovou vodou. Slijeme do tmavých lahviček. Pleťovou vodu používáme na dočištění pleti.

Heřmánková mast

200 g vepřového sádla zahřejeme v kastrůlku, přisypeme dvě hrsti čerstvých květů bez stonků, lístků a nečistot. Zamícháme, necháme zpěnit a odstavíme. Sádlo se pěkně zbarví do žluta, kvítky uvolní barvivo. Necháme vystydnout, uložíme do druhého dne zakryté v ledničce.

Příprava heřmánkové masti

Heřmánek v rozehřátém sádle

Pak opět zahřejeme, a přes plátýnko, kterým vyložíme sítko, přecedíme. Květy vymačkáme a vzniklou mast ještě promícháme. Slijeme do uzavíratelných nádobek.

Mast ze sádla a heřmánku

Heřmánková mast

Heřmánkový olej

Do skleniček s uzávěrem nasypeme heřmánkové květy sbírané za slunného a teplého dne. Zalijeme olivovým olejem, aby byly všechny květy ponořeny, a necháme stát na slunném místě čtrnáct dnů. Přecedíme přes plátýnko, slijeme do lahviček a uchováme n lednici.

Květy heřmánku v oleji

Heřmánkový olej

Foto autorka

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Aby vám nic neuteklo...

2v1: tipy na zahradu i do kuchyně

Zahrádkář 10/2019 Zahrádkářka 10/2019 předplatit si časopis darovat předplatné

Kalendárium

15. 10. 2019

Proč a kdy vysadit na zahradě lískové keře

Vysazujeme několik keřů, aby se navzájem dobře opylovaly, obvykle na vzdálenost tři až čtyři metry od sebe. Lísku můžeme vysadit na jaře nebo na podzim.

zobrazit další rady a tipy