Měsíček lékařský: mast na citlivou pleť, olej pro imunitu
21. 5. 2021Sluníčko, deštná bylina, nechtík, nepravý šafrán, krušinek, pazourek, měsíček, tak lidé říkají nenáročná letničce, která roste téměř všude, kam ji na jaře nasejeme.
Téměř vše léčivý heřmánek působí protizánětlivě, mírní křeče, uklidňuje nervový systém. Je součástí dětských čajů, mastiček, olejíčků a mýdel.
Heřmánek má tradiční využití také v kosmetice. Zábaly z heřmánku posilují světlé vlasy, zvyšují jejich lesk a světlou barvu. Rostlina obsahuje silici s chamazulenem, flavonové glykosidy, hořčiny a sliz.
Když jsem byla dítko školou povinné, maminka pěstovala na zahradě heřmánek. Bylo to písčité políčko na jižním svahu a heřmánku se tam velmi dařilo. Časem na poli heřmánek vystřídaly jiné plodiny a zelenina. Držel se statečně dál na kraji pole, v bramborách, v obilí i v máku. Aktivní semena v zemi zůstala, a když jsme zem z pole po dvaceti letech použili na záhony v nově založené zahradě, jako první se objevily malé rostlinky heřmánku.
Heřmánek pravý (Chamomilla recutita), lidově nazývaný například jahodníček, kamilky, marunka, králičky, roste na suchých a slunných místech. Snadno se rozmnožuje semeny, proto tuto jednoletou rostlin nacházíme na stejném místě a v jeho okolí.
Heřmánek najdete v Evropě i v Asii. Do Severní Ameriky se dostal s obilím a rychle tam zdomácněl. Už Egypťané uctívali heřmánek jako jednu z nejlepších a nejúčinnějších bylin. Zasvětili heřmánek slunci a hojně jej využívali v lékařství. Ve staré Anglii patřil mezi devět posvátných bylin. Byl v té době symbolem síly a vzdoru proti nepravostem. Říkalo se, že čím víc se heřmánek pošlapává, tím víc se rozšiřuje.
Vodu přivedeme k varu a přisypeme heřmánek. Zakryjeme hrnek poklicí a necháme půl hodiny vařit slabým varem. Scedíme a přidáme lžičku citronové šťávy. Umyté vlasy pečlivě prolijeme heřmánkovým balzámem a už neoplachujeme vodou.
Také si můžeme jednodušším způsobem udělat zklidňující pleťový obklad. Ve 150 ml vody povaříme dvě lžíce sušeného heřmánku a necháme zchladnout. Přecedíme a vlažným odvarem potíráme podrážděnou pokožku, nebo přikládáme obklad z namočené gázy.
Do vroucí vody nasypeme heřmánek a vaříme asi tři minuty. Odstavíme a necháme vystydnout. Přecedíme přes sítko a ještě květy v sítku vymačkáme.
Heřmánkový odvar smícháme s citronovou šťávou a růžovou vodou. Slijeme do tmavých lahviček. Pleťovou vodu používáme na dočištění pleti.
200 g vepřového sádla zahřejeme v kastrůlku, přisypeme dvě hrsti čerstvých květů bez stonků, lístků a nečistot. Zamícháme, necháme zpěnit a odstavíme. Sádlo se pěkně zbarví do žluta, kvítky uvolní barvivo. Necháme vystydnout, uložíme do druhého dne zakryté v ledničce.
Pak opět zahřejeme, a přes plátýnko, kterým vyložíme sítko, přecedíme. Květy vymačkáme a vzniklou mast ještě promícháme. Slijeme do uzavíratelných nádobek.
Do skleniček s uzávěrem nasypeme heřmánkové květy sbírané za slunného a teplého dne. Zalijeme olivovým olejem, aby byly všechny květy ponořeny, a necháme stát na slunném místě čtrnáct dnů. Přecedíme přes plátýnko, slijeme do lahviček a uchováme n lednici.
Foto autorka
V Česku jsou rozšířeny všechny kmeny šarky švestky, které napadají všechny druhy modrých peckovin, meruněk a broskvoní. Virus je přenášen mšicemi, dále je šířen ovocnými výpěstky – rouby a očky, vegetativně množenými podnožemi.