Čerstvé a domácí: heřmánková mast, olej, balzám a pleťová voda

4. 8. 2020

Téměř vše léčivý heřmánek působí protizánětlivě, mírní křeče, uklidňuje nervový systém. Je součástí dětských čajů, mastiček, olejíčků a mýdel.

Heřmánek má tradiční využití také v kosmetice. Zábaly z heřmánku posilují světlé vlasy, zvyšují jejich lesk a světlou barvu. Rostlina obsahuje silici s chamazulenem, flavonové glykosidy, hořčiny a sliz.

  • Nepoužíváme sušený heřmánek, který je starší než jeden rok, protože se skladováním vytrácí obsah silic a bylina ztrácí účinnost.
  • Čím víc úborů během kvetení otrháme, tím víc jich ještě naroste a vykvete. Sběru u silnic se vyhneme kvůli prachu a zplodinám.
Heřmánek pravý

Před heřmánkem klekni

Semena zůstanou dlouho klíčivá

Když jsem byla dítko školou povinné, maminka pěstovala na zahradě heřmánek. Bylo to písčité políčko na jižním svahu a heřmánku se tam velmi dařilo. Časem na poli heřmánek vystřídaly jiné plodiny a zelenina. Držel se statečně dál na kraji pole, v bramborách, v obilí i v máku. Aktivní semena v zemi zůstala, a když jsme zem z pole po dvaceti letech použili na záhony v nově založené zahradě, jako první se objevily malé rostlinky heřmánku.

Heřmánek pravý (Chamomilla recutita), lidově nazývaný například jahodníček, kamilky, marunka, králičky, roste na suchých a slunných místech. Snadno se rozmnožuje semeny, proto tuto jednoletou rostlin nacházíme na stejném místě a v jeho okolí.

Heřmánek najdete v Evropě i v Asii. Do Severní Ameriky se dostal s obilím a rychle tam zdomácněl. Už Egypťané uctívali heřmánek jako jednu z nejlepších a nejúčinnějších bylin. Zasvětili heřmánek slunci a hojně jej využívali v lékařství. Ve staré Anglii patřil mezi devět posvátných bylin. Byl v té době symbolem síly a vzdoru proti nepravostem. Říkalo se, že čím víc se heřmánek pošlapává, tím víc se rozšiřuje.

Receptury

Heřmánkový balzám na vlasy

  • 1/2 l vody
  • 1 lžička citronové šťávy
  • 2 až 3 šálky heřmánku. Množství volíme podle délky vlasů.

Vodu přivedeme k varu a přisypeme heřmánek. Zakryjeme hrnek poklicí a necháme půl hodiny vařit slabým varem. Scedíme a přidáme lžičku citronové šťávy. Umyté vlasy pečlivě prolijeme heřmánkovým balzámem a už neoplachujeme vodou.

Var heřmánku

Heřmánek ve vroucí vodě

Heřmánková pleťová voda na zklidnění a čistění citlivé pleti.

  • 250 ml vody
  • hrst heřmánkových květů
  • 1 lžička citronové šťávy
  • 50 ml růžové vody

Také si můžeme jednodušším způsobem udělat zklidňující pleťový obklad. Ve 150 ml vody povaříme dvě lžíce sušeného heřmánku a necháme zchladnout. Přecedíme a vlažným odvarem potíráme podrážděnou pokožku, nebo přikládáme obklad z namočené gázy.

Do vroucí vody nasypeme heřmánek a vaříme asi tři minuty. Odstavíme a necháme vystydnout. Přecedíme přes sítko a ještě květy v sítku vymačkáme.

Heřmánkový odvar smícháme s citronovou šťávou a růžovou vodou. Slijeme do tmavých lahviček. Pleťovou vodu používáme na dočištění pleti.

Heřmánková mast

200 g vepřového sádla zahřejeme v kastrůlku, přisypeme dvě hrsti čerstvých květů bez stonků, lístků a nečistot. Zamícháme, necháme zpěnit a odstavíme. Sádlo se pěkně zbarví do žluta, kvítky uvolní barvivo. Necháme vystydnout, uložíme do druhého dne zakryté v ledničce.

Příprava heřmánkové masti

Heřmánek v rozehřátém sádle

Pak opět zahřejeme, a přes plátýnko, kterým vyložíme sítko, přecedíme. Květy vymačkáme a vzniklou mast ještě promícháme. Slijeme do uzavíratelných nádobek.

Mast ze sádla a heřmánku

Heřmánková mast

Heřmánkový olej

Do skleniček s uzávěrem nasypeme heřmánkové květy sbírané za slunného a teplého dne. Zalijeme olivovým olejem, aby byly všechny květy ponořeny, a necháme stát na slunném místě čtrnáct dnů. Přecedíme přes plátýnko, slijeme do lahviček a uchováme n lednici.

Květy heřmánku v oleji

Heřmánkový olej

Foto autorka

Přihlášení k odběru komentářů
Upozornit na
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments

Mějte ze zahrady radost

2v1: tipy na zahradu i do kuchyně

předplatit →darovat předplatné →

Kalendárium

19. 9. 2024

Plody peckovin zasažených virem šarky předčasně opadávají

V Česku jsou rozšířeny všechny kmeny šarky švestky, které napadají všechny druhy modrých peckovin, meruněk a broskvoní. Virus je přenášen mšicemi, dále je šířen ovocnými výpěstky – rouby a očky, vegetativně množenými podnožemi.

zobrazit další rady a tipy
0
Oceníme váš názor či připomínku. Komentujte.x