Perila křovitá; léčiva rostlina, která najde své hojné využití i v kuchyni

19. 11. 2023

V tradiční čínské medicíně je perila užívána jako antihistaminikum a pro antiseptické účinky. Výborná je ale i do pokrmů pro svou kořenitou chuť.

Perila křovitá, léčivá i krásná 

Perila (Perilla frutescens) patří mezi velmi dekorativní, ale především léčivé rostliny. Odedávna je ceněnou rostlinou v čínské a japonské medicíně. Pochází z Číny a Indie, kde se jí daří ve výškách okolo 1 200 m.

Svou stavbou je velmi podobná kopřivě. Je rostlinou jednoletou. Listy má na svrchní části sytě zelené, ze spodu jemně fialové. Tvar mají srdčitý se zvlněným okraje.

V městské výsadbě je často perila využívána

Perila je vzhledově velmi zajímavá letnička

Léčivé vlastnosti

Posiluje celkovou imunitu, pomáhá při onemocněních dýchacích cest i gynekologických problémech. Pomáhá také při alergiích a ulevuje při astmatu.

Její listy obsahují velké množství esenciálních mastných kyselin, čímž pomáhají snižovat cholesterol. Výtažky z perily mají prokazatelné antibakteriální, antiseptické a především výrazné antioxidační účinky.

Vědecké pokusy prokázaly, že perila má schopnost snižovat produkci histaminu, látky odpovědné za nepřiměřenou alergickou reakci organismu na venkovní podněty. Tlumí zahlenění a napomáhá při astmatu. Jedná se o čistě přírodní antihistaminikum. Sami alergici tvrdí, že při užívání perily pociťují opravdu velkou úlevu.

  • Odvar z listů perily

Cca 2 až 4 g listů zalijeme půllitrem vody a vaříme po dobu 10 minut. Poté necháme vychladnout, přecedíme a odvar pijeme 3x denně, vždy půl hodiny před jídlem.

perila se využívá v přírodním léčitelství

Tinktura z perily napomáhá při alergických stavech

  • Tinktura z perily

2 g sušených listů perily dáme do 100 ml 60% alkoholu, necháme 3 týdny ve tmě a pokojové teplotě vyluhovat, pak scedíme a přidáme 50 ml destilované vody. Získáme tím tinkturu 40% lihovosti. Doporučené dávkování je 3x denně 20 kapek do vody či čaje.

Perila v kuchyni

Listy se jedí převážně syrové. Do pokrmů se používají až na závěr, aby varem neztratily svou chuť a i své účinky. Hojně se používá s dalšími bylinkami ve vietnamské kuchyni.

Díky své příjemně štiplavé chuti se výborně hodí především k masům a rybám. Listy jsou výtečné do salátů, které zpestří svou kořenitou chutí a jemnou vůní připomínající citronovou trávu, ale i vizuálně. Přidat lze také do smoothie.

listy perily je dobré tepelně nezpracovávat

Čerstvé listy perily jsou hojně používané např.ve vietnamské kuchyni. Lososové sashimi na listech perily

Thajská čočková polévka

  • 2 stroužky česneku
  • 1 chilli paprička
  • 3 hrsti předem uvařené čočky
  • 1 čerstvý zázvor o velikosti vlašského ořechu
  • 1 kořen mrkve
  • 2–3 brambory
  • 125 g másla
  • 1–2 lžíce hladké mouky
  • 1-2 jarní cibulky
  • 3 listy citronové trávy
  • 1 lžička třtinového cukru
  • 1,5 l zeleninového vývaru
  • 1-2 lžičky soli
  • 0,5 lžičky kari koření

Cibulku nakrájíme na drobné kousky, česnek, zázvor a mrkev na jemné krátké nudličky. Brambory nakrájíme na drobné kostičky. Citronovou trávu překrojíme na 3 kousky. Chilli papričku, kdo má rád pikantnější chutě, tak i se semínky, nakrájíme rovněž na drobná kolečka.

Na části másla, cca 50 g si necháme na později na jíšku, nejprve orestujeme česnek, zázvor, chilli papričku, mrkvičku a cibulku. Po orestování zasypeme kari kořením, promícháme, zalijeme vývarem, přidáme pokrájené brambory, osolíme a vložíme citronovou trávu, kterou po uvaření vyndáme.

Než se brambory a zelenina povaří, připravíme si klasickým postupem máslovou jíšku, kterou přidáme do polévky. Pak přidáme uvařenou čočku. Dochutíme případně cukrem, který také zmírní palčivost.

Pěstování perily

V našich  podmínkách jde o typickou jednoletou rostlinu s rychlým růstem. Osivo doporučujeme přes noc namočit do vlažné vody a pak vyset na povrch substrátu. Zasypeme jen mělce a snažíme se udržovat vysokou vzdušnou vlhkost. Osivo vyklíčí za pár dnů.

Rostliny doporučujeme zaštipovat. Čím víc je stříháme, tím víc košatí do keříčku. Rostlina naroste až do šedesáticentimetrové výšky.

dekorativní a léčivá rostlina

Perila se krásně vyjímá v kombinovaných záhonech a je často využívána k výsadbách v parcích

Pro bohatý růst potřebuje dobře propustnou zeminu, pravidelnou závlahu a vhodné je i přihnojování plnohodnotným hnojivem. Perile se daří na slunci a v mírném stínu.

Rostliny vypěstované z únorových výsevů, můžeme sklízet po celý rok až do podzimu. Lze ji úspěšně pěstovat i v květináči o průměru 15 až 20 cm. Jednotlivé listy sklízíme probírkou vyštipováním.

Při umístění na záhonu počítejme s jejím bujným růstem. Raději ji umístíme spíše do pozadí a necháme ji více prostoru, aby nepotlačila křehčí rostliny kolem. Perila přitahuje motýly.

Náš tip: 

Perila má s bazalkou kromě širokého kuchyňského využití podobné i to, že je to rostlina velice dekorativní. V truhlíku vypadá krásně celé léto. Je krásnou letničkou s výraznými zkadeřenými listy. Zvlášť červená forma s listy fialově červenými se již léta využívá jako dominantní květina ve větších městských výsadbách.

Foto autor

Přihlášení k odběru komentářů
Upozornit na
2 Komentáře
Nejstarší
Nejnovější Nejlépe hodnocené
Inline Feedbacks
View all comments

Bylo by velmi příhodné zopakovat nebo připomenout tento článek v únoru, tj. v době výsevu perily, v této době to bohužel nelze zrealizovat.

Bohužel v dvoubarevné směsi osiva od SEMA, klíčí z 99 procent pouze zelená shiso, nikoliv červená. Je to moje opakovaná zkušenost, po dobu ca 5let, vždy nové osivo. Takže to řeším tím, že prosím známé v Japonsku at mi pošlou sáček jen červeného osiva. Protože třeba na umeboshi je třeba červená perila, na další nakládáni je skvělá zas zelená je více aromatická.

2
0
Oceníme váš názor či připomínku. Komentujte.x