Citronová tráva; její obliba jako léčivky a aromatické rostliny hodně roste

14. 11. 2023

Bylinky nejsou jen ochucovadlo. Mají často léčivé a jiné blahodárné účinky na lidský organismus. Citronová tráva právem patří mezi ně.

(LAKR) neustále narůstá. Je to dáno mimo jiné zvyšující se oblibou domácích bylinkových čajů či vzrůstající spotřebou zeleniny, kterou je třeba dochutit. Význam LAKR pro lidskou výživu je nedocenitelný.

Citronová tráva

V Asii patří citronová tráva (Cymbopogon citratus) mezi  přední takové rostliny, zatím co v Evropě je dosud poměrně nedoceněná. Můžeme se s ní setkat také pod názvem voňatka citronová či citronela. Pochází z jihovýchodní Asie, ale hojně se pěstuje také v Africe či v Austrálii.

léčivá rostlina

Citronová tráva patří mezi velmi populární léčivé a aromatické

Má úzké šedozelené listy příjemné citronové vůně dorůstající do výšky až 150 cm. Je kořením a zároveň i léčivkou. Obsahuje především silice, např. citral, limonen, geraniolflavonoidy s výrazným antioxidačním působením.

Gastronomie a citronová tráva

V jihovýchodní Asii je velmi důležitým kořením, které vyrovnává chuť ostrých chilli papriček, zdůrazňuje chuť máty a dodává říz polévkám z kokosového mléka.

Pro přípravu pokrmů se používají nakrájené nebo roztlučené stonky, které se zpracovávají buď čerstvé, nebo sušené:

  • čerstvé se do jídel přidávají nakrájené jako pórek
  • sušené stonky jsou po chuťové i aromatické stránce méně výrazné, proto se užívají méně.

Využívají se i cibulovité konce trávy nakrájené na plátky a tužší stonky, které jsou vhodné pro přípravu vývarů a které se před podáváním odstraňují.

použití citronové trávy v léčitelství

Čaj z citronové trávy nejen povzbudí, ale má také blahodárné účinky pro náš organismus

Citronová tráva se výborně hodí k dochucení jídel z rýže, mořských plodů, ryb a drůbeže. Dobře se kombinuje s česnekem, paprikou a koriandrem. Čerstvá tráva je vhodná do zeleninových salátů, sušená se zase často přidává do čajových směsí. Lahodná je především její kombinace se zeleným čajem.

Pokud chceme jídlu dodat originální chuť, použijeme 5 cm dlouhý, tužší stvol citronové trávy a rozmáčkneme jej plochou nože. Tím se uvolní aroma. Bylinku přidáme do polévky a po uvaření ji vyndáme. Pro intenzivnější chuť můžeme vložit do polévky celý svazek citronové trávy a před podáváním jej opět vyjmout.

V případě, že použijeme citronovou trávu jako surovinu do pokrmů, oloupeme stonky a vybereme nejměkčí části stonku, které jsou nejlépe stravitelné. Nakrájíme je na drobné kousky a přidáme do studených či teplých jídel.

Její využití v léčitelství

  • V Indii je používán jako prostředek proti kašli, revmatu a jako antiseptikum.
  • V Číně je doporučován k pravidelné a mimořádně účinné očistě krve.

Citronová tráva je antiseptická, protizánětlivá, protinádorová, bronchodilatační, protiastmatická a působí jako antioxidant. Její využití je proto velmi široké. Při trávicích problémech jako jsou bolesti břicha, zvracení, nadýmání, průjmy, překyselení žaludku, neutralizuje žaludeční kyseliny, při nachlazení, chřipce, bolesti v krku a horečce, nervovém vyčerpání, stresu i psychické únavě.

V tradiční medicíně se užívá jako prostředek pomáhající v prevenci paradentózy.

  • Čaj z citronové trávy

Čaj nebo chlazený nápoj z citronové trávy pomáhá při bolestech žaludku a špatném trávení. Stejně jako prakticky všechny bylinné čaje, neobsahuje ani kofein ani třísloviny. Nejsou známy žádné negativní účinky každodenního pití.

použití citronové trávy v léčitelství

Čaj z citronové trávy nejen povzbudí, ale má také blahodárné účinky pro náš organismus

Jen v době těhotenství je pití čaje s příměsí citronové trávy nebo pouze z citronové trávy nevhodné. Citronová tráva totiž obsahuje látky, které můžou stimulovat děložní stahy, které mohou vést až k potratu. Také v době kojení se doporučuje pití čaje s příměsí citronové trávy vyhnout.

  • Vonná lázeň

K tomu nám postačí cca 20–30 gramů drcených stébel. Vložíme je do pytlíku, který umístíme do horké lázně. Po chvilce se příjemně rozvoní, což přináší úlevu nejen naší duši, ale i tělu.

Pěstování

Semena potřebují k vyklíčení 10–20 dní při teplotě 20–22 °C. Mnoho semen je dormantních a i v optimálních podmínkách dosahuje klíčivost tohoto druhu okolo 30 %. Předpěstování sazenic trvá 8–10 týdnů. Citronová tráva není mrazuvzdorná, miluje teplo a slunce.

mladé rostlinky

Mladé rostliny citronové trávy po výsevu

Pěstujeme ji v květináči nebo větší nádobě a v létě ji doporučujeme letnit. Nejvhodnější je pěstování na plném slunci. Takto pěstované rostliny mají nejvyšší obsah silic.

Zaléváme vydatně, ale nepřemokřujeme. Dlouhodobé přemokření způsobuje špatný růst. Možné je také přezimování v chladu při minimální teplotě 8–10 °C a omezené zálivce.

Foto autor

Přihlášení k odběru komentářů
Upozornit na
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments
0
Oceníme váš názor či připomínku. Komentujte.x