
Kapara trnitá krásně kvete, poupata skvěle chutnají
18. 11. 2021V uličkách středozemních měst, třeba v Dubrovníku či Malaze, si člověk snadno všimne keře vyrůstajícího z kamenné zdi. To kapara našla dobré místo k životu.
Než jaro za oknem obarví záhony a nádobové rostliny svěží zelení, zastoupí je čerstvé kořeninové bylinky na parapetě. Vysávat je lze hned.
Má léčivé účinky, postupně se stala i oblíbeným kořením. Venku často nepřečká mrazy, a tak je vhodnější ji na zimu schovat pod střechu.
Mnoholetý stálezelený, bohatě větvený polokeř můžeme vysévat od ledna do května. Klíčí dlouho a nevyrovnaně, obvykle 20–28 dní. Sejeme do hloubky asi 0,5 cm a udržujeme pokud možno trvalou teplotu okolo 22 °C. Zpočátku roste velmi pomalu. Jakmile to lze, vzešlé rostlinky přepikýrujeme do květináčů o průměru 8–10 cm.
Drobné osivo stévie vyséváme od konce ledna do února či března na povrch kvalitního substrátu. Nezasypáváme ho, protože potřebuje ke klíčení světlo. Výsevní substrát udržujeme vlhký, vzhledem k velikosti osiva je klíčící stevie citlivá na přesušení. Ale pozor, nepřemokřujeme.
Do vzejití osiva je vhodné i překrytí výsevního truhlíku fólií nebo kouskem netkané bílé překrývací textilie. Jakmile osivo vzejde, překrytí odstraníme, aby se rostlinky nevytahovaly. Optimální teplota pro klíčení je 20–25 °C. Velmi dobrá vzcházivost osiva je mezi 70–80 %.
Stévie roste zpočátku velmi pomalu. Jakmile lze semenáčky uchopit, přepikýrujeme je do květináčů o průměru 8–10 cm. Rostlina je velmi náročná na teplo, při poklesu pod 10 °C zastavuje růst, při teplotě 5 °C a nižší vadne a počíná odumírat.
Méně tradiční bylinka – citronová tráva – potřebuje k vyklíčení 10–20 dní při teplotě 20–22 °C. Mnoho semen je dormantních a také v optimálních podmínkách dosahuje klíčivost tohoto druhu okolo 30 %. Předpěstování sazenic trvá 8–10 týdnů.
Královnu čerstvých bylinek se stala bazalku. V tento čas ji ještě nevyséváme pro předpěstování sazenic na výsadbu, ale pro pěstování v květináči pro postupnou sklizeň mladých listů. Pro tento účel můžeme vysévat přímo do květináče o průměru 10–14 cm bez přepichování do vlhkého zahradnického substrátu (ne výsevního), přibližně 5–8 semen na květináč do hloubky 0,5–1 cm.
Po vzejití vybereme nejsilnější rostlinky, v květináči o průměru 10 cm ponecháme tři rostlinky, v květináči o průměru 14 cm maximálně pět rostlinek. Pro pěstování v květináči je vhodné zvolit některou z kompaktních, méně vzrůstných odrůd, jako je například Mammolo Genovese nebo drobnolistý Mánes či Compact.
Foto autor
Přes celé léto vzniká na zahradě a v domácnosti dostatek odpadů využitelných pro kompostování. Dostatečné provzdušnění obstarají hrubší organické odpady přimíchané ve vhodném poměru do kompostované hmoty (nastříhané či drcené větvičky ap.).