Lesklokorka lesklá trousí spory s léčivými látkami

2. 11. 2022

Tvrdá, hořká, nepoživatelná. Přesto se lesklokorka lesklá těší úctě ze strany pěstitelů i uživatelů. Má pověst nejvýznamnější léčivé houby.

Český název lesklokorka lesklá charakterizuje hlavní znak houby – plodnice je celá lesklá, jakoby nalakovaná. Ve světě je známa pod japonským jménem Reishi a čínským Ling-zhi.

Roste po celé planetě jak v subtropickém pásmu, tak v oblastech s mírným klimatem. V tuzemských klimatických podmínkách se však houba vyskytuje jen ojediněle v létě a na podzim na kořenech listnatých stromů.

Lesklokorka lesklá

Plodnice lesklokorky v růstové fázi

Dřevokazný choroš lesklokorka lesklá

Tato chorošovitá houba náleží do skupiny dřevokazných hub působících bílou hnilobu dřeva. Plodnice se vyvíjejí tak, že zpočátku vyrůstá třeň, který má hnědou barvu a na vrcholu je bílá růstová zóna. Z ní se později začne vyvíjet klobouk. Ten dorůstá průměru 60–120 mm. Je mírně sklenutý, pokrývá ho laková vrstva žlutohnědé, purpurové až tmavohnědé barvy s okrajem tupým nebo zvlněným.

Pokud klobouk zvětšuje svůj průměr, je na obvodu zřetelná světlá růstová zóna. Dužnina plodnice je zprvu žlutohnědá, později hnědá, na lomu plstnatá, korkové konzistence. Po dokončení růstu celá plodnice získá tmavou barvu.

Kvalitní kmeny lesklokorky s vysokým obsahem účinných látek, pocházející z Číny, Koreje a Japonska, mají na spodní části klobouku žlutě zbarvené póry. V Severní Americe lze nalézt výhradně kmeny s bíle zbarvenými póry.

Spory trousí na zem, přistanou i na plodnici

Houba je známá značnou tvorbou spor. Během zrání plodnic část uvolněných spor padá na zem, ale hojnost spor vznášejících se vzhůru se usadí na povrchu plodnic a jejich původní lesklý povrch se stává matným.

Spory obsahují významné množství účinných látek. Ty se sbírají štětečkem nebo malým vysavačem. Kilogram spor stojí až kolem osmnácti tisíc korun. Plodnice citlivě reagují tvarem, leskem i zbarvením a hlavně obsahem účinných látek na podmínky prostředí (osvětlení, teplota, vlhkost, větrání).

  • Houbu nemůžeme jíst obvyklým způsobem, protože dužnina je velmi tvrdá, hořké chuti.
  • Z vypěstovaných plodnic a podhoubí se ročně vyrobí podpůrné léky a doplňky stravy v hodnotě několika miliard amerických dolarů.
Spory lesklokorky pryskyřičné

Plodnice lesklokorky pryskyřičné s náletem spor

Lesklokorka lesklá vyniká léčivými účinky

V pestrosti obsahu léčivých látek patří lesklokorka mezi houbami na první místo. Staří taoisté hledali elixír věčného mládí a věřili, že lesklokorka je jedním z nich. Japonský text Shinnoh Honsohkyo, starý přes 1000 let, uvádí, že mezi 120 nejvýznamnějšími léčivými bylinami je zařazena lesklokorka – houba věčného mládí a dlouhověkosti. Výtažky z houby se používají k léčbě hepatitis, arthritis, bronchitis, astma, hypertenze, diabetes, žaludečních vředů a účinně působí proti HIV.

Empirická pozorování naznačila a moderní analytické techniky prokázaly obsah léčivých látek v plodnicích lesklokorky. Především to jsou ß d-glukany, imunoproteiny (glukoproteiny), triterpenoidy a nukleosidy.

Plodnice lesklokorky obsahuje také velké množství organicky vázaného germania, které zajišťuje buňkám kyslík, stimuluje imunitní systém, vykazuje antiischemické a antiamyloidní účinky.

Lesklokorka lesklá

Lesklokorka lesklá

Proti zánětům i nádorům

Velmi cennou složkou lesklokorky jsou triterpenoidy. Houba jich obsahuje několik desítek. Působí protizánětlivě a potlačují růst některých nádorů. Nemají vedlejší účinky jako protizánětlivé látky hormonální povahy – kortikoidy.

V podhoubí se však triterpenoidy nevyskytují. V Japonsku byly izolovány první kyseliny triterpenové, které mají cytotoxický (protirakovinný), hepatoprotektivní (ochrana jater) a hypolipidemický (snižování obsahu tuků a hladiny cholesterolu) efekt a ovlivňují agregaci krevních destiček.

Výtažky z houby zvyšují toleranci pacientů vůči chemo- a radioterapii a potlačují vedlejší účinky léčby, jako je nechutenství a chorobný úbytek bílých krvinek. Pro vytvoření podpůrného účinku se výtažky z lesklokorky kombinují s dalšími léčivými houbami, vitaminem C nebo dalšími rostlinami.

Lesklokorka lesklá jako součást rituální výzdoby

Lesklokorka jako součást rituální výzdoby

Dříve vývary a maceráty, dnes prášek a kapsle

Podle čínské tradice se účinné látky z plodnic získávaly buď jejich vařením ve vodě, nebo macerací v některém z druhů čínského alkoholického nápoje. Moderní metody pouze modifikovaly tyto staré osvědčené techniky extrakce.

Na trhu jsou celé plodnice mleté na prášek a plněné do kapslí nebo tablet nebo na plátky nakrájené plodnice houby. Nejdražším produktem lesklokorky jsou spory, jejichž cena je vysoká, ale jsou také nejúčinnějším lékem z celých plodnic.

Foto autor

Přihlášení k odběru komentářů
Upozornit na
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments

Mějte ze zahrady radost

2v1: tipy na zahradu i do kuchyně

časopis Zahrádkář 4/2024 předplatit →darovat předplatné →

Kalendárium

17. 4. 2024

Živé ploty ze stálezelených dřevin; druhy podle velikosti

Stálezelené dřeviny se hodí pro živé ploty, které mají celoročně zůstat neprůhledné. Ploty tvarované řezem navíc mohou pozemek chránit proti větru a prachu. Péče o odolné druhy dřevin je snadná.

zobrazit další rady a tipy
0
Oceníme váš názor či připomínku. Komentujte.x