Jak pěstovat houby na pilinách v domácích podmínkách

5. 4. 2022

Pokud chceme sklízet pěstované houby co nejdříve, jsou piliny jednoznačně vhodnějším substrátem než dřevo. Umožní celoroční sklizeň.

Podhoubí většiny pěstovaných dřevokazných hub roste mnohem pomaleji než podhoubí hlív. Tyto houby lze samozřejmě pěstovat přímo na dřevě, ale doba od založení (naočkování) kultury po sklizeň plodnic je dlouhá. Někdy trvá až několik let. Abychom čekání na sklizeň zkrátili, pěstujeme tyto houby na sterilních pilinových substrátech. Houby jimi rychleji prorostou a dříve nasadí plodnice.

Při pěstování hub na špalcích ze zdravých stromů, máme substrát, který je uvnitř sterilní. Toto ovšem neplatí pro piliny, ve kterých už mohou být i výtrusy plísní, případně i jiných hub z kůry stromů. Proto je třeba pilinové substráty tepelně ošetřit a zbavit choroboplodných zárodků. V pěstírnách tento proces probíhá v parních sterilizátorech, autoklávech. V domácích podmínkách lze také zvládnout přípravu sterilního substrátu.

Které houby rostou na pilinách

  • Houževnatec jedlý (shii-take) a polnička topolová
  • Lesklokorka lesklá (reishi) a šupinovka nameko

Patří sem i korálovec ježatý, penízovka sametonohá, ucho Jidášovo, trsnatec lupenitý.

Potřeby pro pěstování

Je možné přidat i 10 % otrub nebo sójové mouky, kousek obvazové vaty a provázek na zavázání.

  • Zrnitá sadba vybrané houby
  • Varné sáčky na tlačenku
  • Piliny ze dřeva listnatých stromů – bez příměsi jehličnanů (vhodná je kombinace jemných a hrubších pilin, případně hoblin).

Jak pro houby připravit substrát

V misce navlhčíme piliny, aby byly v celém profilu vlhké. Dbáme ale na to, aby voda nevykapávala. Vlhké piliny naplníme do tlačenkového sáčku, který zavážeme pevně provázkem. Pozor! Do sáčku nesmí proniknout voda.

Naplněné sáčky vložíme do vody a necháme vařit jednu hodinu. Potom sáčky vyjmeme a necháme vychladnout. Nazítří var opakujeme.

Očkujeme

Vychladlý sáček v čisté místnosti rozvážeme a předem vyvařenou rukojetí dřevěné vařečky uprostřed sáčku do pilin vymačkáme až na dno otvor. Do tohoto otvoru nasypeme rozdrobenou zrnitou sadbu. Do úvazku vložíme váleček z vaty a sáček zavážeme. Máme-li sáček zavázaný z obou stran, je třeba dát vatu z obou stran, aby kultura dobře větrala.

Teplota, světlo, kdy a jak větrat

Naočkované sáčky uložíme prorůstat v místnosti při teplotách 20–25 °C. V této fázi není třeba světlo.

Jakmile podhoubí  korálovce, penízovky a trsnatce proroste substrátem, sáček buď opatříme dvěma otvory o průměru 1 cm, nebo na něm rozřízneme kříž 2 x 2 cm. U ostatních hub odstraníme fólii z poloviny sáčku. Od této fáze potřebují všechny druhy hub světlo.

Teploty při pěstování se liší podle druhu houby. Pro pěstování penízovky od 2 °C až do 30 °C u tropických kmenů ucha Jidášova. U všech druhů je pro pěstování vhodná vyšší vlhkost vzduchu. Sáčky se substrátem můžeme položit na vlhký kus látky. Rovněž můžeme houby pěstovat ve větraném minifóliovníčku.

Popsaným způsobem tak můžeme celý rok sklízet druhy, které nejsou běžně ke koupi.

Nejčastější pěstitelské chyby

  • Nedostatečná úroveň hygieny při očkování substrátu (neumyté ruce, oděv s nečistotami, které obsahují infekcí plísní).
  • Špatné odvětrání sáčků při prorůstání.

Foto autor

Přihlášení k odběru komentářů
Upozornit na
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments

Mějte ze zahrady radost

2v1: tipy na zahradu i do kuchyně

předplatit →darovat předplatné →

Kalendárium

27. 3. 2023

Tři čtyři týdny trvá, než na jaře zakoření hlízy begonií

Doba zakořeňování přezimovaných hlíz begonií je přibližně 3 až 4 týdny. Výhodné je předklíčení na sucho při teplkotě 15-20 °C a ve tmě. Zhruba po týdnu se objeví na plošší straně malé puky. Hlízky opatrně očistíme od starých zbytků kořenů a vysadíme.

zobrazit další rady a tipy
0
Oceníme váš názor či připomínku. Komentujte.x