Mrkev a petržel; jaké potíže letos pěstitele nejvíce potrápily?

24. 10. 2023

Každý pěstitel zoufá, když při sklizni zjistí, že má mrkev a petržel popraskané nebo rozdělené kořeny nebo když se objeví rez. Co změnit?

Na výstavách pro vás často bývám v roli poradenské služby. Letos jste se na mě obraceli především s problémy, které se týkaly kořenové zeleniny. Šlo zejména o praskání kořenů a jejich dělení. Pochmurnatky bylo naopak poměrně málo.

Co se právě pochmurnatky týká, doporučuji pořídit si odrůdu Flyaway a tam, kde sejeme jen jeden řádek, vysít řádky dva. Pokud máme řádků více, necháme krajní řádky mrkev hustší. Pochmurnatka se v nich zasekne a do dalších řádek už moc nejde.

Jak se dařilo mrkvi na mé zahradě?

Mám zahradu v nadmořské výšce přes 420 metrů. Zakládali jsme jí na kamenité stráni, kde byl dříve malý lom. Zemina je hnědá půda, ornici jsme dovezli z polí někde v okolí města.

Prakticky prvních 10 let jsme vybírali každoročně velké množství různě velkých kamenů a kamínků. Po celou dobu téměř všechno, kde se sklízejí kořeny, se v zemi dělilo na více tenčích kořínků. Mrkev, petržel, pastinák, černý kořen. Vždy, když kořeny rostlin narazily na nějaký kamínek.

Poslední roky je to o dost lepší. Kamínků vybíráme méně a méně. Kdybyste chtěli vědět, kam jsme je dávali, tak to bylo na cestičku mezi mojí a sousedovou zahradou. On to dělal také. Máme jí díky tomu docela pěkně vydlážděnou.

Mrkev, agrotechnika a špatný vliv pohádek

Už více než pět let máme solidní mrkev. Nechtěných ocásků mívá už málo. A protože prakticky celou sezonu, když neprší, zalévám, začíná se mrkvi poměrně dobře dařit.

Kořenovou zeleninu zalévám nejraději podmokem. Ob dva řádky vyhloubím v meziřádku stružku, do které liju vodu. Mám ověřeno, že se zasakuje do solidní hloubky a spotřebuje se jí méně, než při kropení celé plochy. A protože je voda v hloubce, směřují tam i kořeny. Zalévat jako princezna Krasomila není dobré. Osobně bych tuto scénu s kropením konví z pohádky nejraději vystřihnul pro plýtvání vodou a neefektivnost.

Zálivka podmokem

Zálivka podmokem

Protože jsem udržoval záhony relativně vlhké, mrkev rostla celou sezonu. Ani v létě se nezastavila. Ten, kdo začal zalévat až v plném létě, tomu mohla popraskat tak, že kořeny při nynější sklizni budou prakticky jen na vykrájení.

Štěstí mají zahrádkáři, kteří přestali zalévat až na podzim. Těm podzimní deštíky kořeny příliš nepoškodily. A i při praskání na konci sezony to nemá takové důsledky. Rány jsou mělké a mrkev už tolik nenabývá na objemu.

Pochmurnatka se letos v porostu prakticky neobjevila. Podobně jako slimáci či slimáčci. Hryzci si tentokrát také našli jiný zdroj potravy.

Jak je to s petrželí?

 pastinák a petržel z mého výsevu

Markantní rozdíl v růstu u petržele a pastináku ze stejné doby výsevu z mé zahrady

Po několika letech jsem zase zkusil petržel. Vysel jsem ji tam, kde byla poslední dobou velmi pěkná mrkev. Chtěl jsem také porovnat, jaký rozdíl je mezi výsevem klasického osiva a osiva předklíčeného.

Nejspíše dík tomu, že jsem i petržel zaléval tak, aby záhon neoschl, nebyl prakticky viditelný rozdíl v rašení nažek petržele. Pokud bych chtěl být přesný, začala předklíčená petržel rašit o dva dny dříve, než ta z osiva. Oba porosty byly krásně vyřádkované. Samozřejmě jsem se probral, vyjednotil a čekal.

Zatím co mrkev rostla výtečně, petržel se zpožďovala. Nakonec z ní prakticky nebylo nic. Jen tenké ocásky postižené abiotickou rzí. Podmínky i péči mela totožnou jako mrkev, i tak byl výsledek nula. Ještě, že jsem vysel koncem května pastinák. Ten nezklame.

Podstatné pro úspěch

Když to vše shrnu, rozhodující pro výnos kořenové zeleniny je:

  • dostatečná výživa, možná, že by při přihnojení draslíkem v létě kořeny lépe hospodařily s vodou a tolik by nepraskaly,
  • solidní a pravidelná zálivka.

U petržele hraje nejspíše významnou roli nejen správná zálivka, ale také pH. Mírně kyselá půda petrželce moc nevyhovuje.

Příště zkusím dát petržel na místo, které na podzim hnojím dusíkatým vápnem a uvidím, co se stane.

Petržel byl napadená rzí

Petržel napadená rzí

Foto autor

Přihlášení k odběru komentářů
Upozornit na
2 Komentáře
Nejstarší
Nejnovější Nejlépe hodnocené
Inline Feedbacks
View all comments

Dobrý den pane Dvořáku, díky za váš raport o kořenové zelenině. Oceňuji zejména váš tip zalévat podmokem, mám těžší jílovitou půdu, takže pěstuji odrůdu Chamare a Aron. Pro zpestření fialovou mrkev-té kupodivu těžší zem tolik nevadí. Letos jsem si dala práci, a vysela do hrůbků, jenže letošní suché jaro a extrémní deficit srážek v létě mě vytrestal, hrůbky se nedaly uzalévat. Nevzdám to a na příští sezonu neudělám hrůbek, ale prostě pořádně široký hrob. Do dalšího řádku dám petržel,pastinák vznikne mi prostor na podmok. S petrželí jsem na tom obdobně bídně jako vy, příští rok ji dám poslední šanci. Pastinák mám o dost lepší než petržel, jenže nedá se konzumovat nat a tu já moc ráda.
Ps. Ano hryzec zmetek tentokrát nežral kořenovou zeleninu, zabavil se podrýváním řádku okurek až je prakticky utejral a následně pytlačil na bramborách. Letos se mu zas po pár letech „dost dařilo“.

dobrý den, pane Dvořáku, díky za vaše postřehy, mrkev pěstuji v středně těžké půdě na žulovém podloží. Dva roky vysévám mrkev do lůžka s hydrogelem, protože jsem víkendový pěstitel, přes léto zalévám i 1x v týdnu, častěji to nedám. Bez hydrogelu by snad mrkev ani nevyklíčila. Nevím jak u vás, ale uz mne v létě prší co 3 týdny a to ještě trochu, po inzenzivní modlitbě se dostaví déšť. Díky hydrogelu se mi daří vypěstovat mrkve větší než dřív, přesto žádní obři:-) a tak mou mrkvev mám na chut a na kvašení a na zimní uskladnění si mrkev koupím od zemědělce, co mu roste snad vše.
prosím v jaké vzdálenosti od sebe dáváte hrůbky, když zaléváte podmokem a kolik vody tam pustíte, aby se to vsáklo i do vzdálenějšího řádku, stačí to pro oba? Zvažuji, že to příští rok vyzkouším. děkuji

Mějte ze zahrady radost

2v1: tipy na zahradu i do kuchyně

předplatit →darovat předplatné →

Kalendárium

3. 5. 2024

Venkovní výsevy a výsadba zeleniny v květnu

Setí a ani sázení sazečky cibule kuchyňské dříve než v polovině května může ohrozit nálet květilky cibulové. Její larvy působí na cibuli velké škody. Poškozuje i pórek a některé okrasné cibuloviny. …

zobrazit další rady a tipy
2
0
Oceníme váš názor či připomínku. Komentujte.x