Čím vylehčit těžkou půdu pro pěstování mrkve a proč

17. 4. 2022

V zahrádkářské literatuře najdete k pěstování mrkve základní radu: Sejte mrkev do kvalitní hlinitopísčité půdy s dostatkem humusu.

Charakteristika vhodné půdy bývá doplněna dobře míněnou radou: Těžkým jílovitým nebo kamenitým půdám se při pěstování mrkve raději vyhněte.

Co však může pěstitel dělat, když má zahradu v oblasti s jílovitými půdami a mrkev pěstovat chce?

Mrkev vysetá do dvou řádků v hrůbku

Pěstování mrkve v hrůbku

Vzhledem ke kůlovitému kořenu je struktura půdy pro mrkev skutečně zásadní. Kořenová špička mrkve roste směrem dolů a potřebuje vyrovnaný poměr vláhy a vzduchu. Když se kořen dostane na nepropustné podloží nebo do půdní vrstvy s nedostatkem kyslíku, začne se větvit. Tak vznikají kořeny deformované, různě pokroucené, zkrátka mrcasaté.

Jak odlehčit půdu

Všechna pěstební opatření na odlehčení těžké půdy jsou v takových případech prospěšná. Můžeme:

  • doplnit organickou hmotu kompostem, chlévskou mrvou nebo zeleným hnojením,
  • přidat křemičitý písek,
  • zlepšit drobtovitou strukturu vápněním,
  • pěstovat hlubokokořenící plodiny.

Tato opatření jsou však během na dlouhou trať a trvá roky, než těžká půda začne mrkvi vyhovovat.

Hrůbky a pěstování mrkve

Rychlým opatřením pro získání kvalitních kořenů mrkve v horších podmínkách je pěstovat mrkev na hrůbcích. Hrůbky si připravte tak, jako byste nakopčili brambory, jen mírně širší, cca 50–60 cm, s rovnou horní částí. Do takto připraveného hrůbku vysejte dvojřádek semen.

Hrůbky si vyformujte předem, minimálně 2–3 týdny před výsevem, aby půda dostatečně slehla a obnovila se přirozená kapilarita. Z hrůbků získáte výstavní, vyrovnané a nevětvící se kořeny, které se výrazně snadněji sklízejí. V optimálních růstových podmínkách mají kořeny i lepší chuť.

Sklizeň mrkve z hrůbku

Většina kořenů mrkve narostla v hrůbku pěkně rovně

Vyberte mrkve typu Chantenay

Na těžkých půdách se vyplatí pěstovat mrkve s kratšími kořeny patřící do typu Chantenay, například Chamare, Charisma F1, Katrin, Aron F1.

Aron

Mrkev odrůdy Aron F1 má pravidelný válečkovitý tvar krátkého kořene. Ten dorůstá přibližně 10 cm, konec má kulatý. Je oranžový v celém průřezu, nezelená a nefialoví. Aron F1 je raná odrůda s vegetační dobou je 75–80 dní. Mladé baby mrkvičky můžete sklízet již za 60–65 dní.

Pro tento způsob pěstování vysejte odrůdu hustěji, tato mrkev to má ráda, tehdy drží kořeny pravidelný tvar. Nenechávejte tuto karotku zbytečně přerůst, mladé kořeny jsou nejchutnější. Vzhledem ke krátkému kořenu je odrůda do těžších půd ideální.

Pěstování mrkve odrůdy Aron F1

Mrkev odrůdy Aron F1

Katrin

Rovněž Katrin je také mrkev typu Chantenay. Kořeny jsou kratší, konické, s kulatou špičkou a širokou hlavou. Tvarově i velikostně jsou velice vyrovnané. Vnitřní struktura kořene je jednolitá, rovnoměrně vybarvená, dužnina je šťavnatá a sladká. Dobře snáší i horší půdní podmínky a těžší půdy. Syrové kořeny jsou vhodné k jídlu, na mrkvové džusy i na střednědobé skladování.

Pěstování mrkve odrůdy Katrin

Odrůda mrkve Katrin

Tip: Proč při pěstování mrkve praskají kořeny

Praskání mrkve způsobuje nadbytek vláhy. Často k němu dochází při vydatných deštích následujících po delším období sucha. Starší kořeny jsou k praskání náchylnější než kořeny v plném růstu. Nenechávejte proto svoji mrkev zbytečně přerůstat.

Foto autor

Přihlášení k odběru komentářů
Upozornit na
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments

Mějte ze zahrady radost

2v1: tipy na zahradu i do kuchyně

časopis Zahrádkář 4/2024 předplatit →darovat předplatné →

Kalendárium

21. 4. 2024

Jak zavlažovat rostliny, a neplýtvat přitom vodou

Přírodní srážky a spodní voda nestačí pro zásobování vodou náročných zahradních rostlin. Nedostatek vody vede u rostlin k jejich vadnutí a tím omezení růstu, kvetení i výnosu. Spotřeba roční dodatečné závlahy při normálním průběhu vegetace se odhaduje na 300 až 500 l vody na m².

zobrazit další rady a tipy
0
Oceníme váš názor či připomínku. Komentujte.x