
Bílé kořeny aneb petržel a pastinák; který druh pěstovat
8. 10. 2021Nerozlučným párem po vzoru slavných dvojic je ve světě zeleniny pastinák a petržel. Jenže ne každý na první pohled pozná, kdo z těch dvou je kdo.
V zahrádkářské literatuře najdete k pěstování mrkve základní radu: Sejte mrkev do kvalitní hlinitopísčité půdy s dostatkem humusu.
Charakteristika vhodné půdy bývá doplněna dobře míněnou radou: Těžkým jílovitým nebo kamenitým půdám se při pěstování mrkve raději vyhněte.
Co však může pěstitel dělat, když má zahradu v oblasti s jílovitými půdami a mrkev pěstovat chce?
Vzhledem ke kůlovitému kořenu je struktura půdy pro mrkev skutečně zásadní. Kořenová špička mrkve roste směrem dolů a potřebuje vyrovnaný poměr vláhy a vzduchu. Když se kořen dostane na nepropustné podloží nebo do půdní vrstvy s nedostatkem kyslíku, začne se větvit. Tak vznikají kořeny deformované, různě pokroucené, zkrátka mrcasaté.
Všechna pěstební opatření na odlehčení těžké půdy jsou v takových případech prospěšná. Můžeme:
Tato opatření jsou však během na dlouhou trať a trvá roky, než těžká půda začne mrkvi vyhovovat.
Rychlým opatřením pro získání kvalitních kořenů mrkve v horších podmínkách je pěstovat mrkev na hrůbcích. Hrůbky si připravte tak, jako byste nakopčili brambory, jen mírně širší, cca 50–60 cm, s rovnou horní částí. Do takto připraveného hrůbku vysejte dvojřádek semen.
Hrůbky si vyformujte předem, minimálně 2–3 týdny před výsevem, aby půda dostatečně slehla a obnovila se přirozená kapilarita. Z hrůbků získáte výstavní, vyrovnané a nevětvící se kořeny, které se výrazně snadněji sklízejí. V optimálních růstových podmínkách mají kořeny i lepší chuť.
Na těžkých půdách se vyplatí pěstovat mrkve s kratšími kořeny patřící do typu Chantenay, například Chamare, Charisma F1, Katrin, Aron F1.
Mrkev odrůdy Aron F1 má pravidelný válečkovitý tvar krátkého kořene. Ten dorůstá přibližně 10 cm, konec má kulatý. Je oranžový v celém průřezu, nezelená a nefialoví. Aron F1 je raná odrůda s vegetační dobou je 75–80 dní. Mladé baby mrkvičky můžete sklízet již za 60–65 dní.
Pro tento způsob pěstování vysejte odrůdu hustěji, tato mrkev to má ráda, tehdy drží kořeny pravidelný tvar. Nenechávejte tuto karotku zbytečně přerůst, mladé kořeny jsou nejchutnější. Vzhledem ke krátkému kořenu je odrůda do těžších půd ideální.
Rovněž Katrin je také mrkev typu Chantenay. Kořeny jsou kratší, konické, s kulatou špičkou a širokou hlavou. Tvarově i velikostně jsou velice vyrovnané. Vnitřní struktura kořene je jednolitá, rovnoměrně vybarvená, dužnina je šťavnatá a sladká. Dobře snáší i horší půdní podmínky a těžší půdy. Syrové kořeny jsou vhodné k jídlu, na mrkvové džusy i na střednědobé skladování.
Praskání mrkve způsobuje nadbytek vláhy. Často k němu dochází při vydatných deštích následujících po delším období sucha. Starší kořeny jsou k praskání náchylnější než kořeny v plném růstu. Nenechávejte proto svoji mrkev zbytečně přerůstat.
Foto autor
Dubnem začíná nejkrásnější roční období v té podobě, na kterou se tolik těšíme. Za tepla a bezvětří se vzduch nasycuje vůněmi země, pryskyřice, lesa, dřeva. Ptačí volání je stále slyšitelnější, světlo dne slaví převahu.