Jak připravit sadbu, abychom měli brambory své a co nejdříve

14. 2. 2021

K jídlu se nejvíc hodí brambory velmi rané, rané, polorané. Naopak polopozdní a pozdní se využívají hlavně jako zdroj škrobu například pro pudinky.

I ty nejranější odrůdy můžeme na výsadbu připravit doma. Urychlíme tím sklizeň

Narašení, předklíčení, zakořenění

  • Brambory můžeme před výsadbou narašit, tím sklizeň urychlíme o 8–10 dnů.
  • Když brambory předklíčíme, budeme je mít o dva týdny dříve.
  • Pokud si se sadbou chceme ještě více hrát, můžeme předklíčenou sadbu i doma zakořenit, což zkrátí dobu do sklizně až o tři týdny.
Brambor s klíčky

Brambor na světle vyklíčí; foto Ivan Dvořák

Termíny

  • Narašení se dělá cca tři týdny před výsadbou, na světle, v teplotách okolo 10 °C.
  • Předkličování trvá 4–6 týdnů, na klíčku už jsou před výsadbou vidět zárodky kořínků.
Odrůda Goldmarie, varný typ A

Například raná úrodná odrůda Goldmarie, varný typ A, chutná až do doby, než se znovu sází. Klíčí pomalu. Foto Ivan Dvořák

Sadba se probouzí týden v teplotách 12–15 °C, poté se nechává cca tři týdny na světle v teplotách 10–13 °C, na konci se týden otužuje v teplotách 6–8 °C. Klíčky by měly být zhruba do 3 cm délky, delší jsou obyčejně křehké, olamují se, s takovou bramborou se těžko manipuluje, hůře se sází a zahrnuje.

Zakořenění

Sadbu můžeme ještě asi týden před výsadbou zakořenit. Zasypeme hlízy vlhkým, sypkým substrátem. Ze základů kořínků se začnou tvořit kořínky. Takto mohou být vysazené ve vyšší bedničce, nebo po jedné v kontejnerech.

Výsadba do zahřáté půdy

Brambory začínají vegetovat při teplotách půdy okolo nich, zhruba 8–10 °C. Vysazujeme je proto v době, kdy zem dosáhla cca 10 cm pod povrchem teplotu 10 °C.

Netkanka připravená k natažení přes záhon

Netkaná textilie připravená v pohotovosti k ochraně záhonu před jarními mrazy; foto Ivan Dvořák

Brambory musíme bezpodmínečně chránit před mrazíky.

Půdě můžeme k zahřátí pomoct natažením černé folie nebo netkanky na připravené záhony. Pomáhá i opakované kypření záhonu, aby se teplo dostalo pod povrch.

Dokonce i pod bílou netkanou nebo perforovanou textilií se půda rychleji ohřívá. Brambory mohou být pod netkanou textilií trvale, nebo jí můžeme natahovat jen v případě, že hrozí noční mrazíky a teploty jsou blízké 0 °C.

Na záhoně mohou být dva řádky, jednotlivé brambory opatrně klademe do rýhy jen 5 cm pod povrch (20–25 cm od sebe, na stopu,…) a motykou nahrneme hrůbek.

Ochrana před plísní bramborovou

V případě, že počítáme s vypěstováním brambor pro delší uskladnění, měli bychom nať ošetřit ve chvíli, kdy se na ní objeví první příznaky plísně bramborové. Zabráníme tak plísni, aby se dostala do hlíz a znehodnocovala je během skladování. Máme-li brambor tak na dva týdny, mnoho nám jich plíseň nesebere.

Přihlášení k odběru komentářů
Upozornit na
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments

Mějte ze zahrady radost

2v1: tipy na zahradu i do kuchyně

časopis Zahrádkář 4/2024 předplatit →darovat předplatné →

Kalendárium

26. 4. 2024

Jaro vytoužené, ale i obávané kvůli alergii na pyl

Zejména jarní období, na které se všichni tolik těšíme, může být pro alergiky obdobím opačně vnímaným. Senná rýma se vyskytuje u citlivých osob od předjaří do časného podzimu. Příčinou je pyl poletující v ovzduší  těchto dřevin (pravidelné pylové …

zobrazit další rady a tipy
0
Oceníme váš názor či připomínku. Komentujte.x