Pily, pilky a jiné nářadí; jak si usnadnit péči o zahradu

17. 11. 2023

Pro snadnější péči o stromy, stromky a keře je dobré si pořídit kvalitní nářadí. Patří mezi ně pilky, nože, ale i žebřík či vázací materiál. 

Zavírací pilky a pilky s otáčivým listem

Na trhu dnes seženeme poměrně široký sortiment zavíracích pilek. Kvalita práce je u nich rozdílná podle výrobce. Ty nejlepší zanechávají relativně hladkou ránu, která se v intenzívních sadech jabloní či hrušní nezahlazuje, ani se nijak dále neošetřuje.

Pilka na řez stromu

Odříznutí větve jabloně zavírací pilkou ve větevním kroužku

Pilky s otáčivým listem používáme zejména při průklestu, zmlazování nebo přeroubování. List u pilky má být snadno vyměnitelný. Taktéž lze pilky nejrůznějších rozměrů kombinovat s jednoduchými nebo teleskopickými tyčemi a tak si usnadnit fyzickou námahu, aniž bychom potřebovali žebřík nebo štafle.

Elektronické nůžky nebo pily

Ty patří především do profesionálního nářadí a využívají se pro selektivní řez. Napájené jsou dobíjecí baterií. Nůžkami lze snadno řezat větve do průměru 30 až 40 milimetrů, současně nezatěžují životní prostředí.

Mnohé z nás zatím ale odrazuje jejich poměrně vysoká cena. To platí i pro elektronické pily s úzkým řetězem, který zlepšuje kvalitu řezu. Lze jimi řezat velmi tlusté větve, zvláště při zmlazování stromů, obdobně jako s lehčími motorovými pilami. Ty však jsou provozně náročnější a hlučnější.

V dnešní době je už nářadí na benzinový pohon pro zahrádkáře méně atraktivní, než tomu bylo dříve. Je to dáno stále se rozšiřující nabídkou nářadí s dobíjecím akumulátorem na principu výměnného systému, například s křovinořezem.

Nejen pilky, ale i žebříky 

Pro vyšší stromy můžeme využívat různé žebříky, lehčí kovové štafle se širší základnoujednoduchou vzpěrou nebo pojízdné sklizňové sáňky, které lze s výhodou využít i k řezu vrchních částí korun zákrsků, vřeten a ovocných stěn.

Pilky a žebříky už máme, čím se dál vybavit? 

Kromě vhodného nářadí budeme potřebovat také vázací materiál:

  • Vinařský drát – patří zatím ještě k méně rozšířeným materiálům. Jde o tenký ocelový drátek obalený papírem, který se obvykle po dvou letech rozloží, rozpadne a nezatěžuje tak životní prostředí. Navíc se na rozdíl od pásky PVC nenatahuje a vyvázané výhony zůstávají tudíž v žádané poloze.
  • Tlustší bužírku nebo různě dlouhé provlékací gumové úvazky –  jejich výhodou je, že se dají postupně povolovat a jsou vhodné k upevnění terminálu ke kůlu
  • Vázací kleště vybavené užší páskou PVC

    NA zahradě vázací kleště velmi dobře uplatníme

    Vázací kleště jako jednoduchá pomůcka při vyvazování

  • Motouzy a jiné
  • Lýko – mnohde je považováno za překonaný vázací materiál, který ovšem nijak neztratil na významu a mnozí pěstitelé ho stále používají. Při jeho používání však musíme dávat pozor na to, abychom úvazek včas povolili, neboť se může zařezávat. Cenné je, že jako přírodní materiál není třeba jeho případné zbytky odstraňovat ze zahrady.
  • Brousky – pro údržbu nožů, nůžek a pilek. Využíváme hrubší, středně hrubé a zvláště jemné brousky nebo úzké, praktické hranolky z tvrdého kovu na rukojeti, popř. speciální pilníky, obtahovací řemen a podobně.
  • Prodyšné, nejlépe kožené nebo textilní rukavice – používáme je především z bezpečnostních důvodů, zvláště za nižších teplot

Po každém řezu bychom měli nářadí očistit, a pokud je vlhké, tak také osušit. Následně jej natřeme tenkou vrstvou oleje proti rezivění a uložíme v neagresivním, suchém prostředí.

V nabídce specializovaných obchodů můžeme v malém balení najít také různé roztoky usnadňující ošetřování tím, že rozpouštějí zaschlou mízu po řezu a po otření kovových částí nářadí do určité míry konzervují. 

Vlastní technika řezu

Správnou techniku si musíme nacvičit zejména delší praxí. Jestliže například odřezáváme či zkracujeme najednou silnější výhon nebo větev, usnadníme si práci tím, že odřezávanou část napružíme volnou rukou. Díky tomu místo, kudy řez vedeme, nebude sevřeno, ale naopak dojde ke zředění buněk. Odkláníme tlakem od sebe.

Zároveň touto rukou odstraňujeme odřezávanou hmotu z koruny stromů a ukládáme na zem či do větší, nejlépe proutěné nádoby. Silnější a delší hlavní větve řežeme postupně nadvakrát až natřikrát, aby nedošlo k nežádoucímu rozčísnutí. Nejprve si v určitém odstupu od kmene nařízneme větev zespodu, pak přibližně stejně daleko z horní strany a teprve pak dodatečně odřízneme v rozvětvení zbývající pahýl.

Foto autor

 

Přihlášení k odběru komentářů
Upozornit na
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments
0
Oceníme váš názor či připomínku. Komentujte.x