Nůžky pro řez dřevin: střihací, cvakací, jednosečné, dvousečné

23. 11. 2019

Mezi čtenářskými dotazy se objevuje i téma zahradnických nůžek pro řez stromů a keřů: Jak se liší nůžky střihací, cvakací, jednosečné a dvousečné?

Nůžky střihací

Střihací zahradnické nůžky

Nejpoužívanější zahradnické nůžky: Horní ostří míjí při střihu dolní pomocnou čepel; foto Josef Sus

V zásadě jsou to každé nůžky, které mají buď obě čepele ostré, anebo jedna z čepelí je víceméně pomocná, ale čepele se při střihu překrývají. Pracovní ostří jedné čepele míjí druhou čepel. Tento princip se uplatňuje u většiny současných zahradnických nůžek, a to jednoručních i dvouručních čili pákových.

Nůžky cvakací čili jednosečné

Nůžky mají jedno ostří, které při práci dosedá na rovnou, někdy uprostřed rýhovanou kovovou plošku na konci spodní rukojeti nůžek.

  • S vyšší ušlechtilostí oceli, vylehčením rukojetí a lepší ergonomií profesionálních nůžek se v poslední době objevují jednosečné cvakací nůžky, kterými zahrádkář – ovocnář při správné technice s vhodným nasazením nůžek a „napružením“ tlustších výhonů nebo větví dosahuje uspokojivé kvality řezu a hojení ran.
  • Cvakací nůžky se hodí na rostliny, které hojí rány zasycháním – rybízy, růže, réva, pustoryl,… Stříhá se kousek nad očkem, aby dřevo mohlo zaschnout. Zmáčknutí v místě řezu těmto rostlinám prakticky nevadí.

Dvousečné nůžky

Nejkvalitnější řez mají dvousečné nůžky, ale protože je třeba na odstřižení větve větší námahy, objevují se v obchodech zřídka. Pamětníci znají těžké, celokovové, mnozí z nich je dosud používají, protože rána se netřepí a hojí se téměř tak výborně, jako je tomu při použití zahradnického nože – ostré žabky.

 

  • Kompromisem jsou střihací nůžky s pomocnou opěrnou čepelí, která neřeže, ale protože řez je veden těsně vedle ní, bývá u většiny standardních zahradnických nůžek přijatelný, navíc s menší pracností. Tyto nůžky se používají nejčastěji. Při nasazení čepelí k očku nepomačkají větvičku okolo očka, rána se hojí dobře.
  • Obě varianty – dvousečné a s opěrnou čepelí – se používají u stromů a keřů hojících se v místě řezu kalusem. Jádroviny, peckoviny, šeříky, bobkovišně,…
Přihlášení k odběru komentářů
Upozornit na
2 Komentáře
Nejstarší
Nejnovější Nejlépe hodnocené
Inline Feedbacks
View all comments

Vypovídací hodnotě článku by přispěly obrázky. Jak praví klasik, jeden obrázek vydá za tisíc slov…

Mějte ze zahrady radost

2v1: tipy na zahradu i do kuchyně

předplatit →darovat předplatné →

Kalendárium

22. 3. 2023

Klejotok mívá různé příčiny včetně přehnojení nebo škůdců

Klejotok je slizovitý lepkavý výtok z trhlin a ran listnatých stromů. Na vzduchu výtok tuhne v gumovitou žlutavě až černohnědě zbarvenou hmotu. Vyskytuje se zejména u peckovin, nejvíce u broskvoní, třešní a višní, méně u meruněk a slivoní.

zobrazit další rady a tipy
2
0
Oceníme váš názor či připomínku. Komentujte.x