Nůžky pro řez dřevin: střihací, cvakací, jednosečné, dvousečné

23. 11. 2019

Mezi čtenářskými dotazy se objevuje i téma zahradnických nůžek pro řez stromů a keřů: Jak se liší nůžky střihací, cvakací, jednosečné a dvousečné?

Nůžky střihací

Střihací zahradnické nůžky

Nejpoužívanější zahradnické nůžky: Horní ostří míjí při střihu dolní pomocnou čepel; foto Josef Sus

V zásadě jsou to každé nůžky, které mají buď obě čepele ostré, anebo jedna z čepelí je víceméně pomocná, ale čepele se při střihu překrývají. Pracovní ostří jedné čepele míjí druhou čepel. Tento princip se uplatňuje u většiny současných zahradnických nůžek, a to jednoručních i dvouručních čili pákových.

Nůžky cvakací čili jednosečné

Nůžky mají jedno ostří, které při práci dosedá na rovnou, někdy uprostřed rýhovanou kovovou plošku na konci spodní rukojeti nůžek.

  • S vyšší ušlechtilostí oceli, vylehčením rukojetí a lepší ergonomií profesionálních nůžek se v poslední době objevují jednosečné cvakací nůžky, kterými zahrádkář – ovocnář při správné technice s vhodným nasazením nůžek a „napružením“ tlustších výhonů nebo větví dosahuje uspokojivé kvality řezu a hojení ran.
  • Cvakací nůžky se hodí na rostliny, které hojí rány zasycháním – rybízy, růže, réva, pustoryl,… Stříhá se kousek nad očkem, aby dřevo mohlo zaschnout. Zmáčknutí v místě řezu těmto rostlinám prakticky nevadí.

Dvousečné nůžky

Nejkvalitnější řez mají dvousečné nůžky, ale protože je třeba na odstřižení větve větší námahy, objevují se v obchodech zřídka. Pamětníci znají těžké, celokovové, mnozí z nich je dosud používají, protože rána se netřepí a hojí se téměř tak výborně, jako je tomu při použití zahradnického nože – ostré žabky.

 

  • Kompromisem jsou střihací nůžky s pomocnou opěrnou čepelí, která neřeže, ale protože řez je veden těsně vedle ní, bývá u většiny standardních zahradnických nůžek přijatelný, navíc s menší pracností. Tyto nůžky se používají nejčastěji. Při nasazení čepelí k očku nepomačkají větvičku okolo očka, rána se hojí dobře.
  • Obě varianty – dvousečné a s opěrnou čepelí – se používají u stromů a keřů hojících se v místě řezu kalusem. Jádroviny, peckoviny, šeříky, bobkovišně,…
Přihlášení k odběru komentářů
Upozornit na
2 Komentáře
Nejstarší
Nejnovější Nejlépe hodnocené
Inline Feedbacks
View all comments

Vypovídací hodnotě článku by přispěly obrázky. Jak praví klasik, jeden obrázek vydá za tisíc slov…

Mějte ze zahrady radost

2v1: tipy na zahradu i do kuchyně

časopis Zahrádkář 4/2024 předplatit →darovat předplatné →

Kalendárium

14. 4. 2024

Jak upravit řezem broskvoň po jarní výsadbě

Nově zakoupenou broskvoň vysazujeme co nejdříve. Při výsadbě provedeme srovnávací řez koruny, aby nadzemní část rostliny odpovídala kořenové části.

zobrazit další rady a tipy
2
0
Oceníme váš názor či připomínku. Komentujte.x