Pestrý svět půdních mnohonožek: některá ráda i brambory

16. 10. 2018

Otázka: V jednom článku jsem četl, že si mnohonožky zasluhují naši ochranu. Ale již na střední škole jsme se učili, že i mnohonožky jsou škůdci rostlin. Jak je to tedy ve skutečnosti?

Odpověď: Mnohonožek (Diplopoda) je obrovské množství rodů a druhů a většina z nich se živí jen rozkládající organickou hmotou. Avšak např. taková mnohonožka slepá (Blaniulus guttulatus) může okusovat klíčící rostlinky a občas se s těmito mnohonožkami setkáme i jako s původci jamek a chodbiček v cibulích a hlízách okrasných rostlin a brambor.

Kromě toho poměrně často poškozují dozrávající jahody, avšak jen ty, které se dotýkají země. Ochrana plodů je snadná: Stačí zabránit, aby jahody byly v kontaktu s půdou. Buď je opatříme speciálními drátěnými límci, nebo pod ně rozprostřeme dřevitou vatu, slámu a podobný materiál.

Foto autor

Zdroj Zahrádkář 10/2013

Přihlášení k odběru komentářů
Upozornit na
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments

Mějte ze zahrady radost

2v1: tipy na zahradu i do kuchyně

předplatit →darovat předplatné →

Kalendárium

23. 2. 2024

Dusičnany v zelenině, kde je jich nejvíc

Každý kdo pěstuje na své zahrádce zeleninu, usiluje o její co nejlepší kvalitu. O té ale nemůže být řeč, pokud má pěstovaná zelenina vysoký obsah dusičnanů. Dusíkatá hnojiva (dusičnany) jsou hnojivem urychlujícím růst, které rostliny přijímají pro tvor

zobrazit další rady a tipy
0
Oceníme váš názor či připomínku. Komentujte.x