Ořešák; jak se hledaly semenáče ke šlechtění

21. 10. 2023

Vzrostlý ořešák s chutnými plody je poklad zahrady. Jak a kde se ale hledaly vhodné semenáče, které by stály za pěstování?

Ořešák na našem území rostl už v dávných dobách. Poslední doba ledová ho ale vytlačila až za Alpy. A tak se mohl zase vrátit, ne jako druh domácí, ale tzv. introdukovaný, z oblasti Apeninského poloostrova, z Itálie, Vlašska. V dnešní době patří ořešák mezi nejvíce pěstované dřeviny na světě.

Ořechy v době sklizně

Doba sklizně. V tuto dobu vypadnou na zem při silnějším zatřesení větvemi. Odrůda Mars

Do Čech se začaly dovážet nejspíše ořechy, které se vysévaly a z nich se sklízely různě vypadající ořechy. Ve většině případů kamenáče, v malé míře polopapírky nebo papírky, tedy ořechy, které šlo s různě velkým vynaložením síly rozlousknout v rukou.

Jak se křížil ořešák

Podobně jako u jabloní a hrušní se snažili naši předkové křížit i ořešáky. Jenže potomstvo i těch měkkoskořápkových mělo horší vlastnosti než jeho rodiče.

  • Pokud porovnáme poměr ořechů podle kvality v potomstvu, vychází to 1: 50 pro případ stejně kvalitního výpěstku.
  • U ovocného stromu s lepším ovocem je tento poměr 1 : 2000.
Šlechtění ořešáků

Mladé i vzrostlé ořešáky v Želešicích, zkušebna ÚKZÚZ

Potíž okolo množení ořešáků je v tom, že vegetativní množení, očkování, roubování, popřípadě i jiné druhy množení nejsou snadné.

Až v minulém století byly vypracovány postupy s vysokou výtěžností šlechtění, kdy se začalo vegetativnímu množení dařit víc.

Hledání ořešáků

Nebylo ovšem mnoho ořešáků, které by byly vytipovány jako dobré, vhodné pro další množení. Na území ČSSR se rozběhlo vyhledávání kvalitních semenáčů, ze kterých se odebíraly rouby pro vypěstování stromků. Ty byly sledovány kdy raší, jak kvetou, jestli jsou samosprašné, částečně samosprašné nebo cizosprašné. Ořechy byly měřeny, váženy, luštěny, vážily se zvlášť slupky a jádro.

Z výsledků ze sledování na různých stanicích vyšlo několik semenáčů vítězně. Ty byly zapsány do tehdejší Listiny povolených odrůd. V roce 1971 to byla odrůda Apollo (Valtice), Buchlov (Holovousy), Jupiter (Valtice), Magdon (Holovousy), Saturn (Holovousy) a v roce 1976 i snad nejlepší ze sortimentu, semenáč vyselektovaný pracovišti v Holovousích a Želešicích, odrůda Mars. V roce 1980 přibyl do sortimentu ořešák  Seifersdorferský z Německa. Opět semenáč.

odrůdy ořechů

Srovnání ořechů Sychrov a Mars

První odrůda, u které je známá alespoň matka, je odrůda Sychrov. Otec, který odněkud přiletěl vzduchem, je neznámý. Dal by se určit genetickým rozborem, ale proč. Sychrov je první odrůda v sortimentu, která měla červenou slupku jádra.

I novější odrůdy ze sortimentu jsou nalezenci. Semenáče, které vynikaly nějakými svými kladnými vlastnostmi ve srovnání s jinými rostoucími v sadech, zahradách.

Nevím, jak je to u cizích odrůd, zda to jsou také semenáče bez legitimního původu. Ale vím, že je vcelku reálné, že se dosti brzo objeví i odrůdy, které budou mít legitimní oba rodiče.

Foto autor

Přihlášení k odběru komentářů
Upozornit na
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments
0
Oceníme váš názor či připomínku. Komentujte.x