Odrůdy ořešáku: tipy k výběru podle jádra a vlastností

28. 6. 2022

Říká se, že sedm jader vlašských ořechů denně je to pravé ořechové pro zdraví. Velikost jader však vychází z odrůdy ořešáku a aktuální úrody.

Velké množství antioxidantů, například vitaminu E, zinku, nenasycených mastných kyselin, to jsou důvody, proč se o jádrech vlašských ořechů mluví jako o superpotravině. Chrání buňky těla před negativním působením volných radikálů, snižují hladinu nezdravého cholesterolu v krvi.

Není proto od věci, vybírat odrůdu podle vzrůstnosti, plodnosti, velikosti ořechů nebo též podle chuti jádra. A počítat s vlašskými ořechy v celoročním jídelníčku.

Osvědčené odrůdy ořešáku

Apollo

Polopapírák s vejčitými plody s malou špičkou mají průměrnou výšku 43–44 mm, šířku 37–39 mm a tloušťku 35–36 mm. Hůře se luští, protože poměrně vysoké procento plodů má nestejně velké poloviny. Jádro je světle žluté, obsahuje poměrně vyšší procento vody.

Odrůdy ořešáku: Apollo

Apollo

Tato odrůda klade vyšší nároky při dosušování plodů, aby nezplesnivěla. Chuť je nasládlá,  s osobitou příchutí, která se skladováním rychle ztrácí. Výtěžnost jádra se uvádí 51 %.

Bohumil

Polopapírák, který dává pěkné ořechy jen v nejteplejších polohách. Chuť je sladká aromatická, jádro je žlutavé, pěkně vyplňuje skořápku.

Bohumil, odrůda ořešáku

Ořechy odrůdy Bohumil

Jupiter

Pěkný oválný, široce opakvejčitý polopapírák s velmi dobrou chutí jádra zvláště v čerstvém stavu. Čerstvá slupka totiž u tohoto ořechu není tolik hořká jako u ostatních odrůd. Barva jádra je skořicově hnědá což není tolik atraktivní. Plody se dají dobře skladovat při zachování dobré chuti. Výtěžnost jádra má 51 %.

Odrůda Jupiter

Jupiter

Lake

Polopapírák se široce elipsovitým tvarem a malou špičkou. Jádro je velké, zcela vyplňující skořápku, slámově žluté barvy, velmi dobré chuti, dobře se luští. Je to odrůda s nejvyšší výtěžností jádra – 53 %. Dobře se skladuje.

Lake

Ořechy odrůdy Lake

Mars

Polopapírák se široce vejčitým až oválným tvarem s typickou výraznou špičkou, velmi velké jádro dobře vyplňující skořápku, velmi světlé atraktivní barvy, sladké příjemné lahodné chuti s výbornou skladovatelností. Výtěžnost jádra má 52 %.

Ořešák Mars

Odrůda Mars

Saturn

Polopapírák opakvejčitého tvaru s nepatrným hrotem, výtěžnost světle hnědého jádra je mezi 45–47 %. Velikost ořechů je velmi variabilní. Pokud je pěstován v těch nejlepších podmínkách, tak rodí velice pěkné velké plody v horších podmínkách jsou plody menší a jádra nevyplňují celou skořápku. Chuť jádra je průměrná, dobrá.

Seifersdorský

Velký polopapírák kulovitého až mírně oválného tvaru, jádro je velké světle žluté a vyplňuje téměř celou skořápku, výtěžnost jádra je 48 % celkové hmotnosti plodu. Chuť je velmi dobrá, sladká.

Odrůdy ořešáku: Seifersdorfský

Seifersdorfský

Victoria

Velký velice úrodný polopapírák, široce vejčitý s tenkou mírně rýhovanou skořápkou, jádro je světle hnědé, příjemné, nasládlé chuti. Bohužel velice brzy raší, a tak se hodí hlavně do těch nejlepších poloh.

Vilém

Má to být velký polopapírák s široce lichoběžníkovitým plodem, uvádí se, že má velké jádro, světlehnědé, dobře luštitelné. Kromě tvaru se to v našich podmínkách vůbec nepotvrzuje. Popisuje se u něj aromatická chuť, ale já mohu jen potvrdit poměrně významnou nahořklost a to po usušení. Ve středních polohách nedosahuje ani zdaleka kvalit předchozích odrůd.

Odrůdy ořešáku: Vilém

Vilém

Sychrov a další odrůdy ořešáku

Kvalitní a chutná jsou jádra odrůd s červeným osemením (Sychrov, DŘ1, OČ-TU-5 a další).
Můžeme se setkat i dalšími odrůdami. Velice zajímavou lahodnou chuť i kvalitní jádra mají maďarské odrůdy M10 a A117.

Odrůdy ořešáku: Sychrov

Sychrov

Foto T. Jan

Přihlášení k odběru komentářů
Upozornit na
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments

Mějte ze zahrady radost

2v1: tipy na zahradu i do kuchyně

časopis Zahrádkář 4/2024 předplatit →darovat předplatné →

Kalendárium

23. 4. 2024

Zelenina, bylinky a koření v dubnových výsevech a výsadbách

Do volné půdy vyséváme kořenovou, listovou i košťálovou zeleninu, kterou jsme ven v této sezoně zatím neseli. Vedle toho opakovaně vyséváme zahradní řeřichu, špenát, ředkvičky, saláty a další.

zobrazit další rady a tipy
0
Oceníme váš názor či připomínku. Komentujte.x