Vybíráme dobré místo pro nové stromky: jabloň, hrušeň, ořešák

23. 1. 2022

Při výběru ovocné dřeviny do zahrady zohledníme jak podnební, zeměpisné a půdní podmínky, tak nároky ovocného druhu. Co potřebuje jabloň, hrušeň či ořešák?

Jabloň

Sloupcová jabloň jedna vedle druhé, výhoda pro malé zahrady

Sloupcové odrůdy jabloní se výborně hodí na malé zahrádky; foto M. Makal

Patří k nejméně náročným ovocným dřevinám. Pěstitelský tvar jabloní může být velmi variabilní a to od nízkého zákrsku až po vysokokmen s několikametrovou korunou. Pro zdravý růst jsou rozhodující půdní podmínky.

  • Jabloni vyhovují půdy středně těžké s dobrou zásobou živin a s neutrální půdní reakcí.

Vyhýbáme se půdám jílovitým a studeným. Jabloni nesvědčí ani půdy příliš písčité a výsušné, špatně prospívá také v mrazových kotlinách či větrných polohách. Na jižních a jihozápadních stráních může více trpět různými škůdci, hlavně sviluškou a mšicemi.

Optimální průměrná roční teplota pro pěstování jabloní je 7–8 °C. Při vhodné kombinaci odrůdy, podnože a expozici dokáže úspěšně růst i ve výšce 600 m n. m.

Hrušeň

Hrušně jsou na stanoviště náročnější. Vyžadují středně teplé až teplé slunečné polohy. Úspěšně rostou na mírných svazích s jižní, jihozápadní nebo jihovýchodní expozicí. V těchto polohách se nejlépe daří hrušním na větších pěstitelských tvarech. V místech s akumulací studeného vzduchu špatně odkvétají a mohou namrzat ve dřevě.

Hrušňové květy

Květy hrušně obecné (Pyrus communis); foto Shutterstock

Hrušně dávají přednost půdám sušším než přemokřeným. Musí být dobře zásobené živinami s neutrální půdní reakcí.

Hrušním se nedaří ve studených těžkých půdách, v půdách podmáčených a v půdách s nepropustnou spodinou. V takových půdách brzy ustávají v růstu a dochází u nich k zasychání vrcholků. V půdách s nadbytkem vápníku špatně rostou.

Hladina podzemní vody na stanovišti výrazně ovlivňuje použití vhodné podnože. Při vysoké hladině podzemní vody raději použijeme kdouloňovou podnož, zatímco při nižší hladině vody je lepší zvolit hrušňový semenáč. Optimální průměrná roční teplota pro pěstování hrušní je 7,5–9 °C.

Ořešák vlašský

Nejen pro zahradu se ořešák stane dominantou

Ořešák vlašský tvoří mohutné koruny, proto ho sázíme tam, kde má dostatečný prostor; foto M. Makal

Ořešák patří mezi mohutné stromy, potřebuje dostatek prostoru a otevřené polohy. Je poměrně náročný na stanoviště. To by mělo být takové, které je chráněné před studenými větry a bez výrazných teplotních výkyvů.

V uzavřené lokalitě s minimálním pohybem vzduchu a v mrazových kotlinách může v květu i ve dřevě namrzat. Ideální jsou mírné svahy, kde studený vzduch může stékat s jižní až jihovýchodní expozicí.

Ořešák vyžaduje středně těžké půdy s dostatkem vláhy a vápníku. Na těžkých a podmáčených půdách se mu nedaří, snadno zde namrzá. Ořešáky se pěstují nejčastěji jako vysokokmeny a řidčeji i jako polokmeny.

Foto autor a Shutterstock

Přihlášení k odběru komentářů
Upozornit na
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments

Mějte ze zahrady radost

2v1: tipy na zahradu i do kuchyně

předplatit →darovat předplatné →

Kalendárium

26. 4. 2025

Jaro vytoužené, ale i obávané kvůli alergii na pyl

Zejména jarní období, na které se všichni tolik těšíme, může být pro alergiky obdobím opačně vnímaným. Senná rýma se vyskytuje u citlivých osob od předjaří do časného podzimu. Příčinou je pyl poletující v ovzduší  těchto dřevin (pravidelné pylové …

zobrazit další rady a tipy
0
Oceníme váš názor či připomínku. Komentujte.x