Meruňky; které středně rané a pozdní odrůdy stojí za to vyzkoušet?

19. 9. 2023

Ideální místo pro meruňky by mělo být mimo větrné stanoviště a mrazivé kotliny, s lehkou a spíše sušší půdou. Místu přizpůsobíme výběr odrůd.

Meruňky středně rané

Marel

Patří mezi středně rané odrůdy, zraje shodně s odrůdou Velkopavlovická. Pochází z ČR.

Vzrůstnost stromu je středně silná až silná, habitus má otevřený. Plod dosahuje střední velikosti, z bočního i čelního pohledu má trojúhelníkovitý tvar. Základní barva slabě plstnaté slupky je oranžová, na osluněné straně se objevuje malé až středně velké červené líčko. Dužnina je oranžová, středně tuhá, jemná, středně šťavnatá, navinule sladká až sladká, aromatická a chuťově výborná. Pecka se sladkým jádrem je pouze velmi slabě až slabě přilnavá k dužnině.

Plodnost je velká. Odrůda se může přiřadit k sortotypu odrůdy Velkopavlovická, Maďarská, Sabinovksá. Má pozdnější a postupné kvetení.

Veecot

Středně raná meruňka, zraje 4 dny po odrůdě Velkopavlovická. Pochází z Kanady.

Strom roste středně bujně až bujně, habitus tvoří rozložitý. Plod je středně velký, z bočního pohledu tvarem kruhovitý, z čelního vejčitý. Slupka je středně hustě plstnatá, základní barvu má oranžovou, na osluněné straně se objevuje pouze malé červené rozmyté líčko. Dužnina je oranžové barvy, tuhá, středně hrubé konzistence, středně šťavnatá, navinule sladká až nasládlá, dostatečně aromatická a velmi dobrou chutí. Pecka je od dužniny velmi dobře odlučitelná. Jádro je silně hořké.

Plodnost je brzká, velká až velmi velká, při přeplození následně střídavá. Předností je vysoká odolnost proti mrazu nejen ve dřevě a květních pupenech, ale také proti pozdním jarním mrazíkům v době nakvétání. Odrůda je částečně samosprašná, pro zvýšení úrody je proto vhodná přítomnost opylovače, tzn. jedince jiné odrůdy.

Meruňky pozdní

Darina

Pozdní meruňka, zraje 9 dnů po odrůdě Velkopavlovická. Jde o původní českou odrůdu.

Strom roste středně bujně, jeho habitus je rozložitý. Plod je středně velký, z  čelního pohledu elipsovitý. Slupka je středně plstnatá, základní barvu má žlutozelenou, na osluněné straně se vyskytují pouze velmi malé tečky růžové až červené krycí barvy a při intenzivním oslunění někdy tvořící celistvé líčko. Dužnina má světle oranžovou barvu, je středně tuhá, středně hrubé konzistence, málo šťavnatá, navinule sladká až sladká, poměrně aromatická  a velmi dobrá. Pecka je od dužniny velmi dobře odlučitelná. Jádro má silně hořké.

Plodnost je pozdější, středně velká až velká, pravidelná. Má dobrou odolnost proti mrazu ve dřevě, tak i květních pupenech, i proti pozdním jarním mrazíkům v době nakvétání. Plody mají univerzální využití.

Pozdní odrůda

Darina

Harlayne

Patří mezi pozdní meruňky, zraje 9 dnů po odrůdě Velkopavlovická. Pochází z Kanady.

Strom roste středně bujně, jeho habitus je rozložitý. Plod je malý, maximálně při nízké násadě středně velký, z bočního i čelního pohledu tvarem vejčitý. Slupka je pouze slabě plstnatá, se základní barvou tmavě oranžovou a na osluněné straně se může ojediněle vyskytnout malé červené rozmyté líčko. Dužnina je oranžová, tuhé a hrubší konzistence, středně šťavnatá, sladce navinulá, při plném vyzrání až navinule sladká, velmi aromatická, s velmi dobrou chutí. Pecka je velmi dobře odlučitelná od dužniny. Jádro má středně silně hořkou chuť.

Plodnost je poměrně brzká, velká až velmi velká a pravidelná. Je velmi dobře odolná mrazu ve dřevě, květních pupenech i proti pozdním jarním mrazíkům v době květu. Pokud však dojde k dobrému odkvětu, bývá násada plodů velmi vysoká a ve velkých shlucích. Následně je nutná velmi pečlivá probírka. Někdy je tato odrůda uváděna jako dokonce imunní proti virové šarce.

Hargrand

Pozdní odrůda, zraje 7 až 10 dnů po Velkopavlovická. Pochází z Kanady.

Strom roste bujně, habitus tvoří vzpřímený a rozložitý. Plod je velmi velký, z bočního pohledu nesouměrně kosočtverečný, z čelního vejčitý. Slupka je pouze velmi slabě až slabě plstnatá, žlutozelená, při plném vyzrání až oranžová, na povrchu plodu se nachází pouze malé tečky oranžovočervené barvy s větší hustotou na osluněné straně, nikoliv celistvé líčko. Dužnina je světle oranžová, středně tuhá až tuhá, jemné konzistence, velmi šťavnatá, navinule sladká až sladká, dobře aromatická a při plném vyzrání až velmi dobrá. Pecka je velmi dobře odlučitelná. Jádro je velmi hořké.

Plodnost je středně brzká, velká a poměrně pravidelná. Plody vynikají zejména velikostí. Mohou být až velmi velké. Bohužel jsou poměrně málo atraktivně zbarveny, spíše celkově světlejší. Jejich chuť je však velmi dobrá, aromatická, se zvlášť jemnou dužninou.

Odolnost proti pozdním jarním mrazíkům v době květu je na velmi dobré úrovni. Je vhodná pro výsadbu i do méně příznivých podmínek.

Tardicot

Pozdní odrůda, zraje v průměru 15 dnů po odrůdě Velkopavlovická. Byla vyšlechtěna ve Francii.

Vzrůstnost stromu je středně bujná až bujná, jeho habitus vzpřímený. Plod je středně velký až velký, z bočního i čelního pohledu tvarem kruhovitý. Slupka je pouze velmi slabě až slabě plstnatá, základní barvu má žlutozelenou, na povrchu plodu se nachází pouze osamocené skvrny červené barvy s větší hustotou na osluněné straně. Dužnina je oranžová, středně tuhá, středně hrubé konzistence, středně až velmi šťavnatá, sladce navinulá až navinule sladká, průměrně aromatická a chuťově dobrá. Dužnina na pecce částečně může ulpívat. Jádro je sladké.

Plodnost je středně brzká, středně velká až velká a pravidelná. Jedná se o jednu z nejpozdnějších odrůd běžného sortimentu s kvalitními plody, které jsou podobné výchozí odrůdě Bergeron a vhodné jak pro konzervování, tak pro přímou spotřebu.

Bergeron

Pozdní odrůda, zraje 6 dnů po odrůdě Velkopavlovická. Pochází z Francie.

Strom roste středně bujně, jeho habitus je vzpřímený. Plod dosahuje střední velikosti, z bočního i čelního pohledu má tvar vejčitý. Slupka je středně plstnatá, se základní barvou oranžovou a na osluněné straně je z větší části překryta červeným rozmytým líčkem. Dužnina je oranžová, tuhá, hrubší konzistence, středně šťavnatá, navinule sladká až nasládlá, aromatická a velmi dobrá. Pecka je velmi dobře odlučitelná od dužniny. Jádro má sladké.

Plodnost je velká až velmi velká a pravidelná. Má dobrou odolnost k podmínkám stanoviště i k pozdním jarním mrazíkům v době květu. Plody jsou pro svou pevnost velmi vhodné ke konzervování, lze je samozřejmě využít i pro přímou spotřebu.

A jedna středně raná až pozdní odrůda meruňky

Bergarouge (Avirine)

Odrůda meruňky Bergarouge

Bergarouge

Zraje shodně s odrůdou Velkopavlovická  nebo několik dnů po její zralosti. Pochází z Francie.

Strom roste bujně, habitus tvoří rozložitý. Plod je středně velký, z bočního i čelního pohledu kruhovitý. Slupka je pouze velmi slabě až slabě plstnatá, oranžová, na osluněné straně povrchu plodu se nachází výrazné středně velké červené líčko. Dužnina je tmavě oranžová, středně tuhá až tuhá, hrubé konzistence, středně až velmi šťavnatá. Chuť má výraznou, sladce navinulou až navinule sladkou, velmi aromatickou až pikantní, velmi dobrou až výbornou. Pecka je od dužniny dobře odlučitelná a jádro je velmi hořké.

Plodnost je hojná a pravidelná. Jedná se o vysoce kvalitní odrůdu meruňky v zahraničí velmi rozšířenou s velmi kvalitními plody a širokými možnostmi jejich uplatnění.

Foto autor

 

Přihlášení k odběru komentářů
Upozornit na
1 Komentář
Nejstarší
Nejnovější Nejlépe hodnocené
Inline Feedbacks
View all comments

Dobrý den, mohl byste mi prosím poradit jaký vzrůst má odrůda Bergeron? Nedaří se mi tento popis najít. Vím, že ve vašem výběru není zmíněna, ale protože patří k nejpozdějí kvetoucím zvolila jsem si ji. Bude v okrajové oblasti, kde má větší šance než jiné odrůdy. Velice děkuji

Mějte ze zahrady radost

2v1: tipy na zahradu i do kuchyně

předplatit →darovat předplatné →

Kalendárium

5. 5. 2024

Růže v květnu: Zalijeme, léčíme, přihnojíme, vlky odřežeme

Prohlédneme keřové i stromkové růže, neraší-li na nich výhony z podnože – vlky. Odřežeme je co nejblíže u starého dřeva, mnohdy proto musíme u keřových růží odhrnout zem z kořenového krčku.

zobrazit další rady a tipy
1
0
Oceníme váš názor či připomínku. Komentujte.x