Meruňky; osvědčené rané odrůdy

29. 8. 2023

Na jaře kvetou meruňky ještě dřív, než broskve. Proto při výběru vhodných odrůd je velmi důležité zohlednit také lokalitu jejich pěstování.

Pro jejich sladkou chuť a bohaté využití jsou meruňky velmi oblíbeným ovocem. Na pěstování jsou ale náročnější. Nesvědčí jim pozdní jarní mrazíky, ani teplotní výkyvy. Naopak prosperují na plném slunci a lehčích půdách. Právě pro svou náchylnost je důležité dát si na výběru odrůd záležet.

Sklizené meruňky

Sklizeň vyzrálých plodů je vždy radost

Meruňky a oblíbené rané odrůdy

Orangered (Bhart)

Raná odrůda meruňky

Orangered

Zraje 8 až 10 dnů před Velkopavlovickou. Pochází z USA. Strom má vzrůstnost středně bujnou a jeho habitus je rozložitý.

Plod je malý, z bočního pohledu kruhovitý a z čelního vejčitý. Slupka je pouze slabě plstnatá. Základní barvu má oranžovou a na osluněné straně se objevuje výrazné červené líčko nanesené rozmytou formou. Dužnina je oranžová, tuhá, středně hrubé konzistence, středně šťavnatá, sladce navinulá až sladká, velmi aromatická až pikantní a velmi dobrá až výborná. Pecka je od dužniny velmi dobře odlučitelná. Jádro je sladké.

Plodnost je středně brzká, středně velká až velká a pravidelná.

Jedná se o atraktivní ranou odrůdu s plody, které sice nedosahují příliš velké velikosti, ale jsou velmi hezky zbarveny a mají velmi dobrou chuť. Plody nejsou náchylné na otlaky, proto je lze velmi dobře transportovat.

Předností je velmi dobrá odolnost jak stromů ve dřevě proti zimním mrazům, tak i květů proti pozdním jarním mrazíkům.

Pinkcot (Cotpy)

Raná odrůda meruňky

Pinkcot

Zraje 5 až 7 dnů před Velkopavlovickou. Pochází z Francie. Strom roste bujně, habitus tvoří rozložitý.

Plod je středně velký, z bočního i čelního pohledu tvarem kruhovitý. Slabě až středně hustě plstnatá slupka má základní barvu oranžovou, většina osluněné strany plodu je však překryta výrazným zářivě červeným líčkem naneseným rozmytou formou. Dužnina je oranžové barvy, středně tuhá až tuhá, jemné konzistence, středně šťavnatá, sladce navinulá až navinule sladká, s vyrovnaným poměrem cukrů a kyselin. Je mírně až dobře aromatická a má dobrou chuť. Při plném vyzrání plodu, až velmi dobré chuti. Pecka je od dužniny velmi dobře odlučitelná. Jádro je sladké.

Plodnost je velmi brzká, velká až velmi velká a pravidelná. Patří mezi plodem velmi atraktivní odrůdy. Vzhledem k tomu, že plody jsou brzy vybarvené, avšak zpočátku dosti tuhé, je tato odrůda vhodná pro dlouhodobější transport, protože netrpí otlaky. Odolnost proti pozdním jarním mrazíkům v době květu je velmi dobrá.

Jistou nevýhodou je menší odolnost květních pupenů proti silným zimním mrazům, hlavně při rychlém střídání vyšších a velmi nízkých teplot v zimním období.

Harcot

Raná odrůda meruňky

Harcot

Zraje 8 dnů před Velkopavlovickou. Pochází z Kanady. Strom roste středně bujně až bujně, jeho habitus je vzpřímený.

Plod je velký, z bočního i čelního pohledu tvarem vejčitý. Slupka je pouze slabě až středně silně plstnatá, její základní barva je tmavě oranžová, na osluněné straně se objevuje poměrně malé purpurově zbarvené rozmyté líčko. Dužnina je tmavě oranžová, středně tuhá až tuhá, středně hrubé konzistence, středně šťavnatá, navinule sladká až sladká, poměrně aromatická a velmi dobré chuti. Pouze velmi slabě až slabě může dužnina na pecce někdy ulpívat. Jádro má sladké.

Plodnost je poměrně brzká, velká až velmi velká a pravidelná. Vcelku velmi pěkné plody jsou v pozdějším věku stromů méně dobře velikostně i tvarově vyrovnané, při vysoké násadě spíše drobnější. Proto je vhodná jejich důkladná probírka pro udržení dobré kvality.

Za déletrvajícího deště v době zrání plody občas pukají a jsou napadány monilií. Některé zdroje uvádějí tuto odrůdu jako tolerantní proti viru šarky švestky.

Lenova, odrůda meruňky vhodná i do malých zahrádek

Raná odrůda meruňky

Lenova

Zraje 7 dnů před Velkopavlovickou. Je původní českou odrůdou. Strom roste pouze slabě, habitus koruny je rozložitý.

Plod je malý až středně velký, z bočního pohledu vejčitý, z čelního elipsovitý. Slupka je slabě až středně hustě plstnatá. Její základní barva je oranžová, kterou místy kryjí osamocené velmi malé tečky červené barvy s větší hustotou na osluněné polovině plodu. Dužnina je oranžová, středně tuhá, jemné konzistence, středně až velmi šťavnatá, sladce navinulá, při plném vyzrání plodů až navinule sladká, aromatická, dobrá až velmi dobrá. Pouze ojediněle může dužnina na žebrech pecky ulpívat. Jádro je silně hořké.

Plodnost je brzká a velmi velká. Při přeplození může být i mírně střídavá.

Odrůda je zajímavá zejména svým velmi slabým růstem a velmi příjemným pravidelným růstem větví, což vede k poměrně malým nárokům na udržovací řez. Někdy je zapotřebí spíše řez mírně zmlazovací pro udržení dostatečné obměny plodonosného dřeva.

Má vysoký plodnostní potenciál, proto při dobrém odkvětu vyžaduje značnou redukci plodů pro udržení jejich alespoň střední velikosti.

Foto autor

 

Přihlášení k odběru komentářů
Upozornit na
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments

Mějte ze zahrady radost

2v1: tipy na zahradu i do kuchyně

časopis Zahrádkář 4/2024 předplatit →darovat předplatné →

Kalendárium

22. 4. 2024

Ořešák řežeme jen výjimečně a tak, aby se rány zahojily

Připomeňme si nejdůležitější zásady pro řez ořešáku. Výchovný – tvarovací řez korunky stromku děláme jen pokud je nutný v období prvních pěti let po výsadbě. Řez prosvětlovací – průklest, je možný v plodném věku stromu a to vždy v několikaletém odstupu.

zobrazit další rady a tipy
0
Oceníme váš názor či připomínku. Komentujte.x