Jak se vyznat v historických odrůdách ovoce

29. 9. 2021

Stává se, že člověk něco zdědí nebo koupí, a když se po rekonstrukci domu konečně dostane do zahrady, bývá překvapen úrodou rozmanitého ovoce.

Zjistí, že v zahradě rostou jablíčka, hrušky, třešně, višně, slivoně…, tzv. nekřtěňátka. Co poté následuje, to se dá shrnout zhruba do tří možností, jak se s fungující ovocnou zahradou vyrovnat. Někomu je vlastně jedno, že dál nebude vědět nic o odrůdách, které má na zahradě. Prostě ovoce jen sklízí a užívá si ho.

Muškatelka

Muškatelka, třeba jako dědictví

Jiného naopak napadne, že by o stromech v zahradě mohl vědět něco víc. Když ta možnost je, zajde za bývalým majitelem a doptá se po stáří stromů a jménech. Nebo odhadne stáří stromů a vrhne se na literaturu s odrůdami odpovídajícího stáří.

Častou alternativou bývá, že majitel ovoce otrhá a přinese na některou z výstav odrůd, aby se poptal odborníků na původ stromu.

Také oblast výsadby může být indicií odrůdy

Odrůdy mívají ve své historii období, ve kterém se často pěstovaly, nebo byly specifické pro danou oblast. Krom toho mohou být i podobné jiným odrůdám, ale novějším. Tyto detaily mohou být pro správné určení odrůdy zásadní.

To jsem zažil nedávno ve Vlašimi. Šlo o jablko, pro mě Šampion, pro chytřejšího kolegu Lord Lambourne. Řešení rozštípla majitelka jabloně větou: „Ten strom je ze šedesátých let.“ Pak to bylo jasné. Tedy pokud ho majitel v letech v osmdesátých nepřerouboval…

V dobách minulých bývalo časté, že se v určitých oblastech vyskytovaly odrůdy, které se za hranicemi okresu nebo jiné významné čáry v mapě republiky neobjevovaly. Bylo to dáno třeba tím, že místní ovocné školky produkovaly stromky odrůd, které v okolí prosperovaly, přinášely kvalitní, zdravé ovoce.

Odrůda jablek Tyrolské bílé rozmarýnové

Tyrolské bílé rozmarýnové

Nebo školkař šlechtil stromky odrůd, které měl rád. Do sortimentu odrůd v letech před druhou světovou válkou a ještě dříve mnohdy promluvili i místní učitelé, zahradníci amatéři.

To se najednou ocitnete v aleji třešní, kde jsou po skupinách odrůdy domácí okolo Hradce Králové nebo v severních Čechách. Pěstitel, jenž stromky rouboval a vysazoval, posbíral odrůdy z celých Čech. A pokud to byl učitel a psal místní kroniku, budou v ní nejspíš zapsány také informace o výsadbě aleje a použitých odrůdách.

Hedvábné bílé zimní

Hedvábné bílé zimní

K výstavě historických odrůd ovoce ve Vlašimi.

Ve Vlašimi se sešlo několik desítek odrůd, místních i dovezených. Přivezl je Ing. Buzek, který zájemcům pomáhal s určením přinesených odrůd ovoce.

Podívejte se příležitostně na stránky Českého svazu ochránců přírody, co aktuálního nabízejí k tématu historických odrůd ovoce. Výstavy a další programy pro laickou i odbornou veřejnost zaměřené na staré odrůdy ovoce pořádají v různých místech Česka.

Zdroj: http://www.csop.cz/

Foto autor

Přihlášení k odběru komentářů
Upozornit na
1 Komentář
Nejstarší
Nejnovější Nejlépe hodnocené
Inline Feedbacks
View all comments

Neobvyklé a velmi milé. Jako obvykle. Díky!

Mějte ze zahrady radost

2v1: tipy na zahradu i do kuchyně

časopis Zahrádkář 4/2024 předplatit →darovat předplatné →

Kalendárium

26. 4. 2024

Jaro vytoužené, ale i obávané kvůli alergii na pyl

Zejména jarní období, na které se všichni tolik těšíme, může být pro alergiky obdobím opačně vnímaným. Senná rýma se vyskytuje u citlivých osob od předjaří do časného podzimu. Příčinou je pyl poletující v ovzduší  těchto dřevin (pravidelné pylové …

zobrazit další rady a tipy
1
0
Oceníme váš názor či připomínku. Komentujte.x