Znáte historické odrůdy jablek Grávštýnské a České růžové?

26. 8. 2021

České růžové zraje začátkem srpna a je s podivem, že toto chuťově velmi příjemné jablko se na rozdíl od Grávštýnského nikdy masově nerozšířilo.

České růžové

V literatuře se udává, že je k nalezení prakticky ve všech ovocnářských oblastech, ale nikde příliš hojně. Původ Českého růžového je zahalen tajemstvím. Snad vzniklo na Kutnohorsku ve druhé polovině 18. století. Spolehlivě je doloženo již na počátku 19. století.

Jablečná odrůda České růžové

České růžové

  • Možná je příčinou menšího rozšíření pozdější nástup do plodnosti, který někdy nastává až 9. rokem. Podobně by mohly být zdrojem nedůvěry nižší úrody odrůdy. Na druhou stranu bývá úroda dosti pravidelná.

Plody jsou spíše střední velikosti, dužnina je jemná a příjemně voní. Chuť je sladce navinulá, a když dojíte jeden plod, po chvilce automaticky sáhnete po dalším.

  • Typickou příjemnou chuť udrží plody 2–3 týdny po sklizni.

Strom vytváří široké koruny. Pokud by jej někdo chtěl vysadit podél cesty nebo v blízkosti domu, je potřeba vynechat alespoň 4–5 m.

Grávštýnské

Chutí plodů stejně jako obrovským růstem je prakticky nepřehlédnutelné. V krajině tvoří obrovské stromy často až 10 m vysoké s rozložitou korunou. Sklízí se v září a zraje v říjnu. Spíše velké plody jsou výborné chuti, šťavnaté, jemné, kořenité chuti.

Jablko odrůdy Grávštýnské

Grávštýnské

  • Skvělé jablko k jídlu, na mošt i dětské přesnídávky. Sklizené koncem září vydrží bez problémů měsíc.

Do prioritního záchranného sortimentu se dostalo, i když se nejedná o odrůdu z území České republiky. Je to proto, že Grávštýnské se na území dnešního Česka pěstuje určitě déle než 200 let a za tu dobu zdomácnělo.

Jablko Grávštýnské červené

Jablko odrůdy Grávštýnské červené

Grávštýnské je rovněž značně otužilou odrůdou vhodnou i do vyšších poloh. Pro výsadby do volné krajiny je jabloň vhodná svým mohutným vzrůstem. Pro malé zahrady je však totéž nevýhodou.

  • Odrůda je dosti náchylná ke strupovitosti.
  • Stromy plodí spíše středně až méně, ale pravidelně.

Zdroj: https://www.stareodrudy.cz/

Foto autor

Přihlášení k odběru komentářů
Upozornit na
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments

Mějte ze zahrady radost

2v1: tipy na zahradu i do kuchyně

časopis Zahrádkář 4/2024 předplatit →darovat předplatné →

Kalendárium

14. 4. 2024

Jak upravit řezem broskvoň po jarní výsadbě

Nově zakoupenou broskvoň vysazujeme co nejdříve. Při výsadbě provedeme srovnávací řez koruny, aby nadzemní část rostliny odpovídala kořenové části.

zobrazit další rady a tipy
0
Oceníme váš názor či připomínku. Komentujte.x