
Stává se, že člověk něco zdědí nebo koupí, a když se po rekonstrukci domu konečně dostane do zahrady, bývá překvapen úrodou rozmanitého ovoce.
Zjistí, že v zahradě rostou jablíčka, hrušky, třešně, višně, slivoně…, tzv. nekřtěňátka. Co poté následuje, to se dá shrnout zhruba do tří možností, jak se s fungující ovocnou zahradou vyrovnat. Někomu je vlastně jedno, že dál nebude vědět nic o odrůdách, které má na zahradě. Prostě ovoce jen sklízí a užívá si ho.
Jiného naopak napadne, že by o stromech v zahradě mohl vědět něco víc. Když ta možnost je, zajde za bývalým majitelem a doptá se po stáří stromů a jménech. Nebo odhadne stáří stromů a vrhne se na literaturu s odrůdami odpovídajícího stáří.
Častou alternativou bývá, že majitel ovoce otrhá a přinese na některou z výstav odrůd, aby se poptal odborníků na původ stromu.
Odrůdy mívají ve své historii období, ve kterém se často pěstovaly, nebo byly specifické pro danou oblast. Krom toho mohou být i podobné jiným odrůdám, ale novějším. Tyto detaily mohou být pro správné určení odrůdy zásadní.
To jsem zažil nedávno ve Vlašimi. Šlo o jablko, pro mě Šampion, pro chytřejšího kolegu Lord Lambourne. Řešení rozštípla majitelka jabloně větou: „Ten strom je ze šedesátých let.“ Pak to bylo jasné. Tedy pokud ho majitel v letech v osmdesátých nepřerouboval…
V dobách minulých bývalo časté, že se v určitých oblastech vyskytovaly odrůdy, které se za hranicemi okresu nebo jiné významné čáry v mapě republiky neobjevovaly. Bylo to dáno třeba tím, že místní ovocné školky produkovaly stromky odrůd, které v okolí prosperovaly, přinášely kvalitní, zdravé ovoce.
Nebo školkař šlechtil stromky odrůd, které měl rád. Do sortimentu odrůd v letech před druhou světovou válkou a ještě dříve mnohdy promluvili i místní učitelé, zahradníci amatéři.
To se najednou ocitnete v aleji třešní, kde jsou po skupinách odrůdy domácí okolo Hradce Králové nebo v severních Čechách. Pěstitel, jenž stromky rouboval a vysazoval, posbíral odrůdy z celých Čech. A pokud to byl učitel a psal místní kroniku, budou v ní nejspíš zapsány také informace o výsadbě aleje a použitých odrůdách.
Ve Vlašimi se sešlo několik desítek odrůd, místních i dovezených. Přivezl je Ing. Buzek, který zájemcům pomáhal s určením přinesených odrůd ovoce.
Podívejte se příležitostně na stránky Českého svazu ochránců přírody, co aktuálního nabízejí k tématu historických odrůd ovoce. Výstavy a další programy pro laickou i odbornou veřejnost zaměřené na staré odrůdy ovoce pořádají v různých místech Česka.
Zdroj: http://www.csop.cz/
Foto autor
Klejotok je slizovitý lepkavý výtok z trhlin a ran listnatých stromů. Na vzduchu výtok tuhne v gumovitou žlutavě až černohnědě zbarvenou hmotu. Vyskytuje se zejména u peckovin, nejvíce u broskvoní, třešní a višní, méně u meruněk a slivoní.
Neobvyklé a velmi milé. Jako obvykle. Díky!