K nedoceněným odrůdám jabloní řadí mnozí i českou odrůdu Rubinola. A to navzdory tomu, že byla registrována už v roce 1997, že ji ve své době provázela propagace a že se jedná o velmi kvalitní a chutnou odrůdu.
Mnoho prvních pěstitelů však na odrůdu zanevřelo kvůli chybičkám: V první řadě šlo o vadu ve vzhledu. Rubinola je velmi pohledné jablko krásné červené barvy. Chybičkou krásy je však strupovitost, která se občas tvoří v okolí stopky. Někdy se tu otevře ranka velikosti přibližně 0,5-1 cm.
Co s tím? No nic. Je to prostě vlastnost této odrůdy. Navíc – ruku na srdce – zase až tak ohromně plody nehyzdí. Plody s případnou otevřenou rankou můžeme sníst a vše tak beze slova vyřešit. Ranka se stejně na většině plodů stihne ještě před dozráním zacelit, a nemá tak vliv na uskladnění plodů této odrůdy.
Druhou příčinou nezasloužené nepřízně je fakt, že Rubinola patří k odrůdám plodícím na dlouhém dřevě. V praxi to znamená potřebu specifického přístupu ke tvarování koruny. Pokud řez zahrádkář nezvládne, zapříčiní vyholování výhonů, bujný růst a nadměrné rozšiřování korun nežádoucím směrem a do nechtěných rozměrů. Úrody jsou nižší a plody se zmenšují.
Přitom tato komplikace má dávno vyzkoušené řešení: Spočívá v časných letních řezech. V období, kdy mají letorosty 10-12 lístků je zaštípneme za pátým listem, čímž přinutíme stromy předčasně vytvořit sekundární výhony, které ještě v daném roce stihnou na svých koncích diferencovat květní pupeny.
Namísto jednoho dlouhého výhonu vyroste na místě 4-5 kratších. Tímto jednoduchým zásahem udržíme umírněnou korunu a současně zvýšíme plodnost stromů.
První polovina září je příznivým termínem pro výsevy bílé jarní cibulky, rukoly a dalších salátů pro postupné sklízení mladých lístků.