Nový stromek v zahradě: Dejte pozor na zababčení a podnož!

30. 6. 2022

Někdy se stává, že nově vysazený stromek vykvete. Často jabloně, broskvoně či meruňky na slabě rostoucích podnožích. Vzniká riziko zababčení.

V prvním roce po výsadbě se však vyplatí veškeré nasazené květy odstraňovat a to šetrně prsty nebo špičkou ostrého nože. Předejdeme tím zababčení.

Péče o korunu a prevence zababčení

Odstraňování generativních orgánů u čerstvě vysazených stromků považujme za nezbytné, neboť v prvních letech stromku máme pěstitelský úkol dán: Nejdřív ze všeho potřebujeme vytvořit základ kvalitní koruny.

Ponechané květy a vzniknuvší plody by stromek zbytečně vysilovaly. Mohlo by se stát, že plodící mladý stromek se natolik vyčerpá, že tzv. zababčí – přestane růst. Takové situace se pak řeší zpětným řezem, ale ani ten už nemusí naplnit očekávání a růst zababčeného stromku obnovit.

Zababčení zastavilo růst broskvoně

Zababčená broskvoň nenarůstá

Letní řez u nových stromků ano, či ne?

U nově vysazených stromků se letní řez tak, jak ho známe, zpravidla nepoužívá. Podle intenzity růstu korunky a postavení jednotlivých nových letorostů je možné určitou korekci nevhodně rostoucích letorostů použít. Při této korekci hlavně odstraňujeme slabě rostoucí letorosty zahušťující korunku a letorosty poškozené, například sáním mšic.

Podrůstá podnož. Co s tím a proč?

Podrůstající podnož nejen u nově vysazených stromků bývá u některých ovocných druhů a hlavně typem použité podnože častá. Nejčastěji podrůstá podnož u slivoní, u stromkových rybízů a angreštů, pak méně často u jabloní a hrušní.

Podrůstající podnož je třeba co nejdříve odstřihávat co nejblíže kořenovému krčku, ze kterého vyrůstá. Jestliže není patrné, odkud podnož podrůstá (vyrůstá ze země poblíž kmínku), tak opatrně odhrneme zem kolem podnože a najdeme ono místo.

Mladému stromku šetříme síly, aby se vyhnul zababčení a nevyčerpávala ho ani podrůstající podnož

Včas odstřihneme podrůstající podnož co nejblíž kořenovému krčku

Nenajdeme-li místo u kořenového krčku a zkrátíme-li podrůstající podnož , může se stát, že z ponechaníého zbytku podnož znovu podroste. Je proto důležité podnože načisto odřezávat co nejblíže místu, odkud vyrůstají.

Stromky štěpované v korunce, u nichž podnož tvoří i kmenovou část, průběžně zbavujeme letorostů rostoucích z kmene. Silnější letorosty můžeme oříznout ve větevním kroužku žabkou nebo odstřihnout zahradnickými nůžkami.

Foto L. Váňa

Přihlášení k odběru komentářů
Upozornit na
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments

Mějte ze zahrady radost

2v1: tipy na zahradu i do kuchyně

předplatit →darovat předplatné →

Kalendárium

21. 3. 2023

Tipy pro rané květy dvouletek a trvalek v nádobách

S osázením nádob a truhlíků nemusíme čekat až po ledových mužích – od března je mnoho květin k tomuto účelu vhodných. Patří sem především macešky, sedmikrásky a chejr vonný (Cheiranthus), použít můžeme trvalky – prvosenky, z cibulovin narcisy a další.

zobrazit další rady a tipy
0
Oceníme váš názor či připomínku. Komentujte.x