
Proč nový stromek v zahradě tvarovat i během léta a jak?
29. 6. 2022První rok po výsadbě do zahrady představuje pro nový stromek nesmírně důležité období. Dřevina vytváří korunu a stabilní kořenový systém.
Někdy se stává, že nově vysazený stromek vykvete. Často jabloně, broskvoně či meruňky na slabě rostoucích podnožích. Vzniká riziko zababčení.
V prvním roce po výsadbě se však vyplatí veškeré nasazené květy odstraňovat a to šetrně prsty nebo špičkou ostrého nože. Předejdeme tím zababčení.
Odstraňování generativních orgánů u čerstvě vysazených stromků považujme za nezbytné, neboť v prvních letech stromku máme pěstitelský úkol dán: Nejdřív ze všeho potřebujeme vytvořit základ kvalitní koruny.
Ponechané květy a vzniknuvší plody by stromek zbytečně vysilovaly. Mohlo by se stát, že plodící mladý stromek se natolik vyčerpá, že tzv. zababčí – přestane růst. Takové situace se pak řeší zpětným řezem, ale ani ten už nemusí naplnit očekávání a růst zababčeného stromku obnovit.
U nově vysazených stromků se letní řez tak, jak ho známe, zpravidla nepoužívá. Podle intenzity růstu korunky a postavení jednotlivých nových letorostů je možné určitou korekci nevhodně rostoucích letorostů použít. Při této korekci hlavně odstraňujeme slabě rostoucí letorosty zahušťující korunku a letorosty poškozené, například sáním mšic.
Podrůstající podnož nejen u nově vysazených stromků bývá u některých ovocných druhů a hlavně typem použité podnože častá. Nejčastěji podrůstá podnož u slivoní, u stromkových rybízů a angreštů, pak méně často u jabloní a hrušní.
Podrůstající podnož je třeba co nejdříve odstřihávat co nejblíže kořenovému krčku, ze kterého vyrůstá. Jestliže není patrné, odkud podnož podrůstá (vyrůstá ze země poblíž kmínku), tak opatrně odhrneme zem kolem podnože a najdeme ono místo.
Nenajdeme-li místo u kořenového krčku a zkrátíme-li podrůstající podnož , může se stát, že z ponechaníého zbytku podnož znovu podroste. Je proto důležité podnože načisto odřezávat co nejblíže místu, odkud vyrůstají.
Stromky štěpované v korunce, u nichž podnož tvoří i kmenovou část, průběžně zbavujeme letorostů rostoucích z kmene. Silnější letorosty můžeme oříznout ve větevním kroužku žabkou nebo odstřihnout zahradnickými nůžkami.
Foto L. Váňa
S osázením nádob a truhlíků nemusíme čekat až po ledových mužích – od března je mnoho květin k tomuto účelu vhodných. Patří sem především macešky, sedmikrásky a chejr vonný (Cheiranthus), použít můžeme trvalky – prvosenky, z cibulovin narcisy a další.