I jabloň můžeme pěstovat na opravdu malém prostoru

17. 9. 2023

Každý nemáme prostornou zahradu. Kdo však má alespoň dvorek, terasu nebo balkon, může jabloň pěstovat v nádobě.

Takový stromek v květináči bude mít spíše okrasnou hodnotu. Nemůžeme počítat s velkou úrodou. Na jaře nás potěší spoustou květů a pak můžeme pozorovat, jak se z nich tvoří plody.

Aby bylo naše počínání úspěšné, musíme splnit několik podmínek.

Pěstování stromku na balkoně

Ovocný stromek na balkoně pěstujeme spíše z estetických důvodů

Jakou jabloň nebo jiný ovocný stromek vybrat?

Na začátek si raději uděláme jasno v pojmech sloupcovitost a sloupovitost.

Sloupcovitost: stromek roste převážně jedním terminálním výhonem, na kterém se postupně vytváří boční obrost a krátké plodonosné větve. V plné dospělosti 8-10 let, má stromek bez zásadnější úpravy řezem, vzhled topolu. Tedy úzký vysoký vzrůst, bez rozložité koruny, velké množství plodonosného obrostu, díky kterému mají tyto odrůdy několikanásobně vyšší výnos z hektaru proti klasickým odrůdám jabloní.

Výpěstek dvouramenného kordonu jabloně

Základ pro dvouramenný kordon

Sloupovitost: odrůdy je nutné upravit řezem a dalšími zásahy či postupy, protože v sobě nemají požadovanou genetickou informaci. Bez zmíněných zásahů vyrostou úplně normální stromy. Jejich velikost je ovlivněna pouze podnoží a habitem odrůdy.

Pro pěstování v nádobě si zvolíme spíše sloupcovitě rostoucí odrůdu jabloně. Jabloně jsou jediné, kde je sloupcovitý  způsob u některých odrůd geneticky zafixován. Pokud nám bude prodejce nabízet sloupcovité druhy ostatních ovocný dřevin, nenechme se oklamat. Sloupcovité jsou jen jabloně!

U ostatních dřevin můžeme zvolit také odrůdy roubované na podnožích, které podporují zakrslý, pomalý růst. Takové ovocné dřeviny již nemusí být pouze jabloně. Mnohdy se v názvu odrůdy objevuje slovíčko dwarf, což je anglický výraz pro skřítka, trpaslíka čili něco maličkého.

Nádoba, substrát, vhodné místo

Vybereme si dostatečně velkou nádobu, která by měla být zároveň mrazuodolná a stabilní, aby nám vítr stromek neshazoval. Optimální objem začíná někde u 40 litrů.

Do nádoby volíme kvalitní substrát, ten těžší vodu lépe zadržuje.

Zároveň by měl být i humózní s dostatkem živin. Průběžně budeme doplňovat vodu a živiny. Stromek nehnojíme jako letničky, protože nechceme žádný bujný růst.

Odrůdy sloupcovitých jabloní

Na výstavách se můžeme nechat inspirovat sloupcovitými odrůdami

A jaké místo zvolit? Mělo by být slunné, ale ne na celodenním úpalu. Také by zde neměl být častý průvan.

Před příchodem zimy můžeme květináč podložit polystyrenovou podložkou a obalit jutou nebo bublinkovou fólií. Tím zabráníme promrzání půdy.

Péče o stromek je podobná, jako bychom ho pěstovali v zahradě. Náročnější je zálivka, protože substrát nesmíme nechat přeschnout. Nemine nás řez, a to ani u sloupcovitých odrůd. Zde je však minimální. Usměrníme jen větvičku, která by vystřelila trochu více, než chceme.

V případě, že se objeví některá z chorob nebo škůdců, nečekáme a zasáhneme dle postižení.

Foto I. Dvořák a Schutterstock

Přihlášení k odběru komentářů
Upozornit na
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments

Mějte ze zahrady radost

2v1: tipy na zahradu i do kuchyně

předplatit →darovat předplatné →

Kalendárium

4. 5. 2024

Půda a květnová péče o ni: okopávka, kypření, mulčování

Po zimě má půda ideální drobtovitou strukturu a postupně během vegetace dochází ke slehávání vlivem gravitace. Zejména kořenové zelenině svědčí výsev do hlouběji prokypřené půdy. Také vývoji a plodnosti rostlin prospívá kypření a okopávka.

zobrazit další rady a tipy
0
Oceníme váš názor či připomínku. Komentujte.x