Jak pěstovat ovocné dřeviny v nádobách

28. 11. 2022

Jistě existují zahrádkáři, kteří nemají zahrádku, přesto ochutnají plody ze své výsadby. Tou jsou ovocné dřeviny v nádobách. Třeba na terase.

Využívají velké nádoby a několik čtverečních metrů zastavěného venkovního prostoru. Podobně to také můžeme zkusit: Jako se staráme o pokojové rostliny, budeme na terase, balkoně nebo lodžii pečovat o ovocné dřeviny v nádobách. Je mezi nimi mnoho nenáročných druhů. Věnujeme-­li jim aspoň základní péči, odmění se chutnými plody.

Dřeviny v nádobách: Také kanadské borůvky lze pěstovat v nádobě

Také kanadské borůvky neboli brusnici chocholičnatou (Vaccinium corymbosum) lze pěstovat v nádobě

Vybereme vhodné místo, nádobu, substrát

Měli bychom vědět, jak slunce osvětluje balkon nebo tera­su, zda ji zakrývá stín. Nejvíce zastíněná místa nebudou pro pěstování vhodná. Pozor také na příliš větrná místa. Rov­něž si všímáme míst v dešťovém stínu, ale i takových, kam déšť dopadá plnou silou. Pro pěstování většiny ovocných druhů jsou potřeba místa dobře osvět­lená. Na velmi slunných místech během letních dní může dojít k popálení listů i vyvíjejících se plodů.

Podle poža­davků rostlin na prostor volíme velikost nádob. Méně vzrůstné budou vyžadovat menší nebo méně hluboké nádoby, stromky na slabě až zakrsle rostoucí podnoži potřebují naopak nádoby o větším objemu.

Pro zakrsle rostoucí stromky je vhodné vybrat květináč o objemu alespoň 100 až 120 litrů. Materiál pěstebních nádob by se neměl zahřívat. Nejsou vhodné ani příliš tmavé barvy, ani nádoby z plechu, který akumuluje teplo. Substrát by se v kořenové zóně přehříval. Květináč můžeme obalit nebo zastínit.

Všechny pěstební nádoby potřebují drenážní otvor, aby přebyteč­ná voda mohla odtékat a nehromadila se v substrátu. Na dno nádob dáváme drenážní vrstvu, kterou může být keramzit, štěrk, oblázky nebo střepy z květináče.

Podle zvolené ovocné dřevi­ny vybereme vhodný pěstební substrát. Pro vápnostřežné dřeviny (kanadské borůvky, brusinky) použijeme substrát pro kyselomilné dřeviny, pro běžné dru­hy univerzální zahradní substrát.

Máme­ ­li možnost si namíchat vlastní pěstební substrát, tak je možné použít kombinaci půdy ze záhonu, kompostu a hrubého písku v přibližném poměru 4:2:1 v zá­vislosti na typu půdy a zvolené rostlině.

Chceme­-li substrát ještě vylepšit, přimícháme do něho zásobní organická hnojiva (koňský nebo kravský hnůj) ve formě pelet či ho můžeme obohatit my­korhizními houbami. Při použití samo­zavlažujících květináčů nebo truhlíků si před výsadbou kontrolujeme sací knoty a hladinoměry, aby vše bylo funkční.

Jahodník v truhlíku

Jahody se dají pěstovat i v truhlíku pro okrasné květiny

Závlaha pro dřeviny v nádobách

Pravidelná zálivka je nezbytná. Dřeviny v nádobách nemají možnost získat si vodu jiným způsobem (například z půdy). Objem pěstebních nádob bývá malý na to, aby v něm na­ sypaný substrát zadržel větší množství vody po delší čas. Ani srážky nebývají tak intenzivní, aby dodaly dost vody. Pravidelná zálivka se týká i zimy. Ovlivní ji počasí, umístění nádoby a také fyziologická potřeba rostliny (vita­lita, zdravotní stav).

V letním suchu je třeba ovocný stromek zalít minimálně třikrát týdně, ale i tak řídíme aktuální potřebu podle toho, jak moc je zemina vyschlá. Vyschnutí substrátu vede k poškození nejaktivnějších kořínků.

Jak hnojit ovocné dřeviny v nádobách

Máme­-li vysazen nový stromek ve vel­kém kontejneru (nádobě) s novým substrátem, není nutné hned v prvním roce po výsadbě dodávat rostlině hnojiva.

S pra­videlným hnojením začínáme ideálně od druhého roku po výsadbě. Pamatujeme na to, že pěstování ovocných dřevin v nádobách ovlivní i nedostatek jednoho prvku. Rychleji se projeví. Část živin unikne do ovzduší a část se jich vyplaví zálivkovou vodou.

Pro dob­rou kondici stromu je doplňková výživa nutností. Ke hnojení používáme vhodná vícesložková hnojiva, nejčastěji doplněná o stopové prvky, případně můžeme použít specializovaná hnojiva vytvořená pro danou ovocnou skupinu.

Na trhu je i celá řada dlouho působících hnojiv vhodných přímo pro rostliny v nádobách. Jejich výhoda spočívá v tom, že je stačí apliko­vat párkrát za sezonu. Dávku živin apli­kujeme podle aktuální potřeby stromu a podle doporučení výrobce. K hnojení používáme jak pevná, tak i kapalná hno­jiva.

Více o pěstování ovocných dřevin v nádobách, mj. o řezu, zimování a dalších aspektech, se dozvíte v prosincovém vydání časopisu Zahrádkář, které je v prodejnách tisku k mání do 26. prosince. Předplatné lze objednat zpětně.

Zdroj: Zahrádkář 12/2022

Foto Shutterstock

Přihlášení k odběru komentářů
Upozornit na
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments

Mějte ze zahrady radost

2v1: tipy na zahradu i do kuchyně

předplatit →darovat předplatné →

Kalendárium

27. 5. 2024

Netkané textilie pomáhají i při ochraně proti škůdcům

V zahrádkářské praxi mají velmi široké využití. Prospívají zdravotnímu stavu a vývoji pěstovaných rostlin a pomáhají i proti škůdcům. Mají i svá rizika.

zobrazit další rady a tipy
0
Oceníme váš názor či připomínku. Komentujte.x