
Aronie, rybíz, angrešt a jiné ovoce lze pěstovat i na balkoně
12. 9. 2021Ať už začneme s předstihem promýšlet jarní výsadbu aronie či jiné ovocné dřeviny do nádoby, nebo ji pořídíme hned, následující informace se budou hodit.
Jistě existují zahrádkáři, kteří nemají zahrádku, přesto ochutnají plody ze své výsadby. Tou jsou ovocné dřeviny v nádobách. Třeba na terase.
Využívají velké nádoby a několik čtverečních metrů zastavěného venkovního prostoru. Podobně to také můžeme zkusit: Jako se staráme o pokojové rostliny, budeme na terase, balkoně nebo lodžii pečovat o ovocné dřeviny v nádobách. Je mezi nimi mnoho nenáročných druhů. Věnujeme-li jim aspoň základní péči, odmění se chutnými plody.
Měli bychom vědět, jak slunce osvětluje balkon nebo terasu, zda ji zakrývá stín. Nejvíce zastíněná místa nebudou pro pěstování vhodná. Pozor také na příliš větrná místa. Rovněž si všímáme míst v dešťovém stínu, ale i takových, kam déšť dopadá plnou silou. Pro pěstování většiny ovocných druhů jsou potřeba místa dobře osvětlená. Na velmi slunných místech během letních dní může dojít k popálení listů i vyvíjejících se plodů.
Podle požadavků rostlin na prostor volíme velikost nádob. Méně vzrůstné budou vyžadovat menší nebo méně hluboké nádoby, stromky na slabě až zakrsle rostoucí podnoži potřebují naopak nádoby o větším objemu.
Pro zakrsle rostoucí stromky je vhodné vybrat květináč o objemu alespoň 100 až 120 litrů. Materiál pěstebních nádob by se neměl zahřívat. Nejsou vhodné ani příliš tmavé barvy, ani nádoby z plechu, který akumuluje teplo. Substrát by se v kořenové zóně přehříval. Květináč můžeme obalit nebo zastínit.
Všechny pěstební nádoby potřebují drenážní otvor, aby přebytečná voda mohla odtékat a nehromadila se v substrátu. Na dno nádob dáváme drenážní vrstvu, kterou může být keramzit, štěrk, oblázky nebo střepy z květináče.
Podle zvolené ovocné dřeviny vybereme vhodný pěstební substrát. Pro vápnostřežné dřeviny (kanadské borůvky, brusinky) použijeme substrát pro kyselomilné dřeviny, pro běžné druhy univerzální zahradní substrát.
Máme li možnost si namíchat vlastní pěstební substrát, tak je možné použít kombinaci půdy ze záhonu, kompostu a hrubého písku v přibližném poměru 4:2:1 v závislosti na typu půdy a zvolené rostlině.
Chceme-li substrát ještě vylepšit, přimícháme do něho zásobní organická hnojiva (koňský nebo kravský hnůj) ve formě pelet či ho můžeme obohatit mykorhizními houbami. Při použití samozavlažujících květináčů nebo truhlíků si před výsadbou kontrolujeme sací knoty a hladinoměry, aby vše bylo funkční.
Pravidelná zálivka je nezbytná. Dřeviny v nádobách nemají možnost získat si vodu jiným způsobem (například z půdy). Objem pěstebních nádob bývá malý na to, aby v něm na sypaný substrát zadržel větší množství vody po delší čas. Ani srážky nebývají tak intenzivní, aby dodaly dost vody. Pravidelná zálivka se týká i zimy. Ovlivní ji počasí, umístění nádoby a také fyziologická potřeba rostliny (vitalita, zdravotní stav).
V letním suchu je třeba ovocný stromek zalít minimálně třikrát týdně, ale i tak řídíme aktuální potřebu podle toho, jak moc je zemina vyschlá. Vyschnutí substrátu vede k poškození nejaktivnějších kořínků.
Máme-li vysazen nový stromek ve velkém kontejneru (nádobě) s novým substrátem, není nutné hned v prvním roce po výsadbě dodávat rostlině hnojiva.
S pravidelným hnojením začínáme ideálně od druhého roku po výsadbě. Pamatujeme na to, že pěstování ovocných dřevin v nádobách ovlivní i nedostatek jednoho prvku. Rychleji se projeví. Část živin unikne do ovzduší a část se jich vyplaví zálivkovou vodou.
Pro dobrou kondici stromu je doplňková výživa nutností. Ke hnojení používáme vhodná vícesložková hnojiva, nejčastěji doplněná o stopové prvky, případně můžeme použít specializovaná hnojiva vytvořená pro danou ovocnou skupinu.
Na trhu je i celá řada dlouho působících hnojiv vhodných přímo pro rostliny v nádobách. Jejich výhoda spočívá v tom, že je stačí aplikovat párkrát za sezonu. Dávku živin aplikujeme podle aktuální potřeby stromu a podle doporučení výrobce. K hnojení používáme jak pevná, tak i kapalná hnojiva.
Více o pěstování ovocných dřevin v nádobách, mj. o řezu, zimování a dalších aspektech, se dozvíte v prosincovém vydání časopisu Zahrádkář, které je v prodejnách tisku k mání do 26. prosince. Předplatné lze objednat zpětně.
Zdroj: Zahrádkář 12/2022
Foto Shutterstock
Pod sklo – do skleníku, pařeniště nebo na jiných vyhovujících místech, můžeme začít vysévat letničky vyžadující kratší dobu předpěstování: letní astry (Callistephus), afrikán (Tagetes), plamenky (Phlox drummondii), ostálky a další.