V dubnu je čas dokončit řez jádrovin a některých peckovin

9. 4. 2021

Také v dubnu hrozí mrazíky, rozhodně ty přízemní, avšak mnohdy i ve vyšších vrstvách. Zejména, když se po přechodu studené fronty vyjasní. Jaro však už pomalu, ale jistě vítězí.

Začátkem měsíce zkontrolujeme zejména mladší stromky a nízkokmeny, jestli nedošlo k okusu kmínků a nízko položených kosterních větví zvěří. Jestliže ano, pak zjistíme rozsah škody. Když není kůra poškozena po celém obvodu, je šance strom zachránit. Rány zahladíme nožem žabkou a pečlivě zamažeme štěpařským voskem.

V dubnu dokončujeme řez jádrovin a chladnomilných červených a modrých peckovin.

Řez mandloní, meruněk, broskvoní

Zpravidla začátkem měsíce – záleží na počasí – nastává vhodná doba pro řez teplomilných plodin, tedy mandloní, meruněk a broskvoní. Někdy bývá vhodnější počkat, až bude jasné, kolik toho dosavadní mráz poškodil.

Mandloně není nutno nijak detailně řezat, provedeme pouze průklest stromu pilkou, případně odstraníme vlky, pokud jsme tak neučinili letním řezem.

Stromy nevyžadují pro kvalitní úrodu nijak zvlášť řídkou korunu.

Vzhledem k tomu, že těžiště plodnosti broskvoní je na rozdíl od většiny ostatních ovocných druhů na jednoletých (loňských) výhonech, je nutno tomu řez přizpůsobit.

Provedeme základní průklest pilkou a následně detailní řez – buď jednodušší dlouhý, nebo krátký.

Zatírání řezných ran u meruněk

Řezné rámy zatřeme

Řežeme-li silnější větve stromů těchto teplomilných plodin, je vhodné rány zamazat sadařským balzámem nebo latexem.

  • Při méně selektivním řezu dlouhém výhony jen „proředíme“: Buď je celé odstraníme, nebo celé ponecháme, žádné nezkracujeme.
  • Pro většinu odrůd a do zahrádkářských podmínek je vhodnější krátký řez, při kterém zkracujeme každý výhon. Na silnějším ponecháváme 5–7 květních pupenů, na slabším 2–3 květní pupeny. Některé výhony samozřejmě také celé odstraňujeme, jinak by strom zůstal příliš hustý.

Ovocné stromy nejsou příliš náročné na přísun živin, v běžných půdách zpravidla není nutné pravidelné přihnojování, pokud nedochází k poruchám růstu a plodnosti.

  • Výjimkou jsou broskvoně, u kterých dochází každoročně k velké výměně dřeva, a mladé výsadby, u kterých očekáváme nárůst koruny. Tady je vhodné v této době provést přihnojení dusíkatým hnojivem. Rozhodíme ho v obvodu koruny a mělce zapravíme do půdy. U broskvoní zásadně používáme dusíkaté hnojivo bez obsahu vápníku.

Foto autor

Přihlášení k odběru komentářů
Upozornit na
1 Komentář
Nejstarší
Nejnovější Nejlépe hodnocené
Inline Feedbacks
View all comments

Raději řežu až to odkvete, až bude po naději, že v koruně zůstalo něco, co nezmrzlo.

Mějte ze zahrady radost

2v1: tipy na zahradu i do kuchyně

předplatit →darovat předplatné →

Kalendárium

9. 9. 2024

Náš tip: krásné podzimní květy trvalky sasanky japonské

Sasanka japonská (Anemone japonica = A. hupehensis) je krásná na podzim kvetoucí trvalka, asi metr vysoká s jednoduchými nebo i plnými květy velkými v průměru 4 až 5 cm. Většinou v jemných růžových odstínech.

zobrazit další rady a tipy
1
0
Oceníme váš názor či připomínku. Komentujte.x